Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drewniany domek na narzędzia ogrodowe - jak go zbudować?

red.
Budowa schowka na narzędzia
Budowa schowka na narzędzia GettyImages
Jak zbudować domek na narzędzia ogrodowe? Jakich materiałów powinniśmy użyć i co zrobić, aby konstrukcja przez lata nam posłużyła? Poniżej przedstawimy – krok po kroku – co należy zrobić, aby mieć zadaszone miejsce na przechowywanie naszych narzędzi i sprzętów. Zapraszamy.

Ten poradnik jest dla wszystkich, którzy mają przy swojej posesji ogród, ale także lubią sami zakasać rękawy i popracować – by samemu coś zbudować. Mamy tu na myśli domek na narzędzia ogrodowe – warto takie dodatkowe pomieszczenie mieć. Przyda się wszystkim tym, którzy nie mają miejsca, w którym mogą przechowywać swoje narzędzia i inne sprzęty, lub też chcą mieć porządek w garażu, czy budynku gospodarczym i nie chcą by sprzęty wykorzystywane do pracy w ogrodzie mieszały się na przykład z tymi warsztatowymi.

Młotki do zadań specjalnych

Materiały promocyjne partnera

Oczywiści wszyscy ci, którzy nie czują się majsterkowiczami i mają do tego „dwie lewe ręce” lub boją się, że pierwszy wiatr powali konstrukcję niczym domek z kart, mogą domek narzędziowy kupić w całości lub zlecić jego budowę specjalistycznej firmie. Są to jednak rozwiązania droższe, niż zbudowanie całości samemu. Jest jeszcze jeden istotny element – satysfakcja i duma z jego wykonania, która często bywa nieoceniona.

Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Materiały promocyjne partnera

Na początek formalności. Choć jednoznacznych przepisów brakuje i te zależą od miejsca (gminy), na terenie której nasza posesja się znajduje, to jednak chęć postawienia domku warto zgłosić do urzędu miasta lub gminy. W takim zgłoszeniu musi między innymi wykazać plan prac, akt własności działki oraz załącznik w postaci mapy geodezyjnej i rysunków.

Budowa domku na narzędzia

Gdy formalności mamy za sobą i żadnych przeciwwskazań nie ma, należy pomyśleć o odpowiednim

przygotowaniu terenu pod naszą nową budowlę. Domek, musi stabilnie stać, by nie być narażonym na zniszczenie. W związku z tym faktem, wytypowane miejsce należy odpowiednio przygotować. Przede wszystkim teren musi być równy oraz odpowiednio utwardzony. Warto także wykonać dodatkowe utwardzenie bezpośrednio pod konstrukcją – na przykład z kostki brukowej, płyt betonowych lub też samemu wykonać betonowe podłoże.

Drobne prace budowlane? Możesz tego potrzebować!

Materiały promocyjne partnera

Mając już teren przygotowany, można zabrać się za budowę samego domku. Na początek sami powinniśmy ustalić jego wielkość – względem potrzeb. Bo o ile małe narzędzia ręczne, jak sekator, nożyce, śrubokręt miejsca nie zajmują, o tyle już grabie, łopata, czy kosiarka – już potrzebują większej przestrzeni. Należy więc to uwzględnić.

Przy budowie domku te narzędzia mogą być niezbędne

Materiały promocyjne partnera

Należy też wytypować materiał, z którego domek powstanie. Naszym zdaniem – najskładniejsze konstrukcje są te z drewna, dlatego na takiej się skupimy.

Przed rozpoczęciem prac, warto przygotować sobie listę rzeczy, które będą nam potrzebne.

Sprzęt:

• młotki w kilku rozmiarach

• taśma

• nóż

• wiertarka

• klucze nasadowe

• śrubokręty

• rękawice ochronne

Materiały:

• drewniane frezy

• belki, z których wykonamy domek

• okno

• drzwi

• fronty

• papa bitumiczna

• deski podłogowe

• drewniane legary

• belki na ściany

• listwy wykończeniowe

• elementy metalowe

Niezbędna może okazać się również pomoc drugiej osoby, która pomoże choćby przytrzymać cięższe elementy.

Na początek wytyczamy sobie – na przykład wyrysowując na kostce lub za pomocą znaczników, czy sznurka – gdzie mają powstać ściany naszego domku. Następnie w te wytyczone miejsca ułożyć legary, a przed ich przymocowaniem na stałe, warto wyznaczyć miejsca, w których wykonamy nawicerty śruby. Należy zrobić je równomiernie na wszystkich legarach.

Narzędzia wysokiej jakości

Materiały promocyjne partnera

Montaż legarów najlepiej wykonać z wykorzystaniem kołków rozporowych. Na początek zamontować dwa zewnętrzne, później resztę. Trzeba je rozmieść regularnie i równolegle.

Po legarach czas na belki, na których powstanie cała konstrukcja., W tym wypadku trzeba położyć belki – te odpowiedzialne za stworzenie podstaw ściany tylnej i frontowej i dokładnie je przytwierdzić.

Podłoga. Eksperci radzą, by jej układanie rozpocząć w miejscu, gdzie docelowo powstaną drzwi. Następnie resztę rozkładać równomiernie i przybijać do legarów. Warto też zostawić kilka milimetrów przerwy, by konstrukcja lepiej się zachowywała podczas użytkowania, by sama „pracowała”.

Chcesz zbudować ogrodzenie? To może Ci się przydać

Domek na narzędzia ogrodowe - kolejne etapy

Kolejnym elementem są ściany boczne, okno i drzwi. Ściany układamy z belek do połowy wysokości domku. W odpowiednim, wytypowanym wcześniej w projekcie miejsce wstawić trzeba okno, a także drzwi. Po zamocowaniu tych elementów, a także frontów możemy całość wykończyć, a zarazem wzmocnić listwami.

Najważniejszy element naszej budowy, to dach. Należy wykonać go z perfekcyjną wręcz dokładnością, by nie przeciekał podczas opadów i całkowicie spełniał swoją rolę. Dach najlepiej zbudować spadzisty, by idealnie odprowadzał wodę po opadach.

Narzędzia ogrodowe - jak przechowywać?

Po wykonaniu jego konstrukcji z belek, należy dokładnie poprzybijać deski tworzące powierzchnię dachu. Na koniec należy też rozwinąć i przytwierdzić papę bitumiczną, która pozwoli zachować jeszcze lepszą szczelność.

Bez precyzyjnej miarki ani rusz!

Samo wykończenie domku wewnątrz wykonujemy według własnych potrzeb – pod kątem tego, co będziemy w nim przechowywać. Można zamontować na przykład haczyki na stojące narzędzia, można dodać półki, czy blat roboczy, a także zabezpieczyć miejsce pod kosiarkę. Wszystko według naszego uznania.

Jako, że nasz domek ma konstrukcję drewnianą, należy pamiętać o tym, by raz w roku całość zaimpregnować, by konstrukcja wytrzymywała zmienne warunki atmosferyczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Drewniany domek na narzędzia ogrodowe - jak go zbudować? - RegioDom.pl

Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto