Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień otwarty cmentarza żydowskiego w Zduńskiej Woli 2021 ZDJĘCIA I FILM

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Dzień otwarty cmentarza żydowskiego w Zduńskiej Woli 2021
Dzień otwarty cmentarza żydowskiego w Zduńskiej Woli 2021 Agnieszka Olejniczak
Dzień otwarty cmentarza żydowskiego w Zduńskiej Woli. Zainteresowani jego historią spotkali się w niedzielę, 22 sierpnia.

Dwunasty już raz zduńskowolanie mieli okazję spotkać się na cmentarzu żydowskim podczas jego Dnia Otwartego i posłuchać o jego historii, jak i o tragedii Żydów, którzy stracili tu życie podczas likwidacji getta. Spotkanie zorganizowano w kolejną rocznicę tych wydarzeń z sierpnia 1942 roku.

Dr judaistyki Kamila Klauzińska przedstawiła zgromadzonym historię cmentarza w Zduńskiej Woli, a także jak od 2001 roku prowadzone są prace badawcze i do czego doprowadziły. Wraz z prof. Danielem Wagnerem z Izraela przygotowali kompletny spis inwentaryzacyjny wszystkich macew znalezionych na terenie cmentarza w Zduńskiej Woli.

Stworzono także spis osób, które na tym cmentarzu pochowano. Udało się udokumentować 3505 macew lub ich fragmentów. W Zduńskiej Woli mogło być ich jednak nawet do 7,5 tys., bo tyle katów zgonu zduńskowolskich żydów jest w archiwach. Cmentarz natomiast istnieje od 1826 roku.

Kamila Klauzińska snuła także opowieść o ocalałym z holocaustu zduńskowolanie. Chodzi o Ashera Aud Sieradzkiego, który przetrwał likwidację getta w Zduńskiej Woli i śmierć swoich bliskich na cmentarzu, podczas mordowania zduńskowolskich Żydów przez Niemców między 24 a 27 sierpnia. Goście spotkania przeszli drogę od bramy cmentarza do pomnika - zbiorowej mogiły. Te samą, jaką przeszli Żydzi w 1942 roku.

Getto w Zduńskiej Woli zostało zlikwidowane, a jego mieszkańcy zostali zamordowani lub wywiezieni.

Granica getta przebiegała ul. Sieradzką od numeru 32 do numeru 2, zachodnią i południową stroną placu Wolności, pomiędzy ul. Juliusza) oraz ul. J. Dąbrowskiego, aż do zbiegu ul. Szadkowskiej z Opiesińską, od ul. Opiesińskiej na zachód, wzdłuż rowu melioracyjnego, przecinała ul. Stęszycką (obecnie ul. Getta Żydowskiego), po czym skręcając na południe, dochodziła wzdłuż ul. Narwiańskiej do ul. Sieradzkiej.

Wstępną segregację przeprowadzono przy ul. Stęszyckiej. Mordowano tu chorych, kaleki, starców i dzieci. Pozostałych gnano ulicami: Stęszycką, Narwiańską, Mostową, Sieradzką do Kaczej na cmentarz żydowski.

Około 10 tys. Żydów zapędzono na cmentarz, gdzie niektórych zabito, a innych podzielono na grupy. Jedni trafili do obozu w Chełmnie nad Nerem, gdzie zostali wkrótce zamordowani. Zaledwie ponad tysiąc osób wywieziono do Litzmannstadt Ghetto. Tylko część z nich przeżyła. Ocaleni na zduńskowolskim cmentarzu upamiętnili pomordowanych pomnikiem. To zbiorowa mogiła. Ustalono jedynie 119 nazwisk zamordowanych.

Podczas spotkania na cmentarzu przy mogile zbiorowej odczytano nazwiska pomordowanych tu Żydów. Odczytali je sami uczestnicy spotkania.

Dzień otwarty cmentarza żydowskiego w Zduńskiej Woli 2021

Dzień otwarty cmentarza żydowskiego w Zduńskiej Woli 2021 ZD...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto