Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

E-zwolnienia się przyjęły. II Oddział ZUS w Łodzi podsumował nowinki jak uzupełniające świadczenia świadczenia dla matek i 13. emerytury fot

Redakcja
W ekspresowym tempie przyjęło się elektroniczne wystawianie zwolnień. Papierkowa forma już praktycznie zniknęła, a nowy system chwalą sobie wszystkie strony, od ubezpieczyciela, przez lekarzy, po pacjentów. Tak zapewnia ZUS, który w Szpitalu Wojewódzkim w Sieradzu podsumował pierwsze miesiące obowiązkowych e-zwolnień, w skrócie E-ZLA.

Obowiązek wystawiania e-zwolnień wprowadzono z początkiem grudnia 2018 roku. Od tego dnia do końca kwietnia do obejmującego nasz region II Oddziału ZUS w Łodzi i podległych mu jednostek w sumie wpłynęło prawie 224 tys. zwolnień. - W tym czasie w całym województwie wpłynęło blisko 740 tysięcy zwolnień, a w całym kraju – 11,5 milionów. Procent, w jakim wpływały zwolnienia papierowe był znikomy, a przyczyny ich wystawiania w nieprawidłowej formie, na bieżąco wyjaśniane z lekarzami. Obecnie 99,99 procent zwolnień na terenie województwa wystawianych jest elektronicznie. W ubiegłym tygodniu do II Oddziału ZUS na 8.755 zwolnień elektronicznych wpłynęło tylko jedno zwolnienie papierowe – podsumowuje Krzysztof Jędrzejewski, dyrektor II Oddziału ZUS w Łodzi.
Jak uzupełnia Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS woj. łódzkiego… - Aby wdrożenie e-ZLA przebiegało sprawnie, Zakład wcześniej przeprowadził wiele działań wyprzedzających, m.in. organizował szkolenia dla osób obsługujących zwolnienia. W ten sposób pracownicy II Oddziału ZUS w Łodzi przeprowadzili: 585 szkoleń wraz z instruktażem dla lekarzy; 32 szkolenia dla asystentów medycznych i 90 szkoleń dla płatników składek i przedstawicieli biur rachunkowych.
Jak z kolei informuje Anetta Chlebicka, zastępca dyrektora wydziału rodziny i polityki społecznej w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim, na stworzenie systemu e-zwolnień z budżetu państwa w skali całego kraju minister zdrowia przekazał 50 mln zł.
- Informatyzacja systemów w ochronie zdrowia jest niezwykle pożądanym narzędziem. Ma na celu nie tylko poprawę bezpieczeństwa, podnoszenie jakości i ochronę pacjenta, ale również zaoszczędzenie bezcennego czasu dla personelu medycznego - _zapewnia Magdalena Banach, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Sieradzu. _– Mam nadzieję, że tak sprawnie jak e-zwolnienia wprowadzone zostaną e-recepty, e-skierowania, czy e-zlecenia na wyroby medyczne. Nasz szpital przygotowuje się do milowego kroku w tym procesie zaczynając projekt e-zdrowie, który pozwoli na dostosowanie naszego systemu informatycznego do nowych wymagań. Stworzymy nowe serwerownie, sieci komputerowe czy platformę informatyczną z e-usługami.
O zaletach e-zwolnień mówią także lekarze. - Jestem zwolennikiem wdrażania platform elektronicznych w medycynie, bo służy to przede wszystkim pacjentom – _podkreśla dr Marek Neuberg, ordynator oddziału ginekologiczno-położoniczego sieradzkiego szpitala. - Wymiana informacji medycznych jest niezbędna, jej brak jest jedną z kluczowych przyczyn błędów organizacyjno-medycznych. - Jako oddział byliśmy jednymi z pierwszych, którzy wdrażali nowy system. Na początku sceptyków było sporo, teraz wszyscy są entuzjastami. To ogromna oszczędność czasu –_ dopowiada dr Marek Kopytek, ordynator oddziału neurochirurgicznego.
Podczas konferencji w sieradzkim szpitalu ZUS podsumował także kolejne wprowadzone nowinki w postaci świadczeń dla matek w wieku emerytalnym, które wychowały przynajmniej czwórkę dzieci oraz tzw. trzynastą emeryturę.

Rodzicielskie Świadczenia Uzupełniające

Świadczenie wprowadzone 1 marca 2019 r. przeznaczone jest dla matek, które urodziły i wychowały lub tylko wychowały co najmniej czworo dzieci, osiągnęły wiek emerytalny (60 lat) i nie posiadają dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania. Pod pewnymi warunkami, świadczenie może być przyznane ojcu wychowującemu czwórkę dzieci, tj. wówczas, gdy matka dzieci zmarła, porzuciła je lub długotrwale zaprzestała ich wychowania, ojciec osiągnął wiek emerytalny (65 lat) i nie posiada dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania.
Do II Oddziału ZUS w Łodzi w okresie od 1 marca do 30 kwietnia br. wpłynęły 423 wnioski o świadczenie. W tym 419 od kobiet i 4 od mężczyzn. W całym województwie łódzkim przyznanych zostało ponad 1,2 tys. świadczeń uzupełniających, a w całym kraju ponad 44 tys.

Trzynasta emerytura

Jednorazowe Świadczenie Pieniężne w wysokości 1100 zł brutto, wypłacane jest świadczeniobiorcom już od końca kwietnia.
- Ponieważ pierwsze terminy wypłaty świadczeń przypadały w dni wolne od pracy, Zakład wcześniej przekazał pieniądze Poczcie, by emeryci otrzymali pieniądze jeszcze przed majówką. Kolejne wypłaty 13-ej emerytury będą realizowane w maju, wraz z wypłatami podstawowych świadczeń. Emeryci wraz ze swoją zwykłą emeryturą otrzymają 13-kę. Jeżeli termin wypłaty wypadnie w dzień wolny od pracy, zawsze będziemy tak działać, by pieniądze znalazły się w rękach świadczeniobiorcy przed tym dniem – informuje Krzysztof Jędrzejewski. - Szacujemy, że na terenie działania II Oddziału ZUS w Łodzi jednorazowe świadczenia pieniężne trafią do 170 tys. osób, a w całym województwie do 566 tys.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lask.naszemiasto.pl Nasze Miasto