Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elektrociepłownia Zduńska Wola zaprasza mieszkańców na wycieczkę w ramach konsultacji

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Elektrociepłownia Zduńska Wola zaprasza mieszkańców na wycieczkę do Poznania. Wyjazd studyjny zaplanowano na 6 lipca. Zgłaszać można się do 3 lipca.

Elektrociepłownia konsultuje

Wyjazd studyjny do Poznania, gdzie działa spalarnia odpadów, jest elementem działań informacyjno-konsultacyjnych związanych z planami ograniczenia wykorzystania węgla w produkcji energii przez EC Zduńska Wola. Elektrociepłownia ma w planach budową nowoczesnej instalacji do spalania odpadów komunalnych. Wyjazd zaplanowano na środę, się 6 lipca 2022 r.

Elektrociepłownia Zduńska Wola zaprasza mieszkańców do Poznania, gdzie funkcjonuje już obiekt podobny do tego, jaki miałby działać w Zduńskiej Woli. Wyjazd studyjny do instalacji w Poznaniu jest bezpłatny.

Wyjazd odbędzie się 6 lipca 2022 roku. Uczestnicy zwiedzą poznańską instalację produkującą prąd i ciepło z paliwa powstającego z odpadów komunalnych, nienadających się do recyklingu - jaka zapowiada organizoator.

Chętni mogą zgłaszać swój udział do 3 lipca 2022 roku za pomocą poczty elektronicznej:

[email protected]

lub telefonicznie pod numerem 785 878 087.

Na potrzeby rekrutacji należy podać imię i nazwisko, numer telefonu oraz PESEL Liczba miejsc jest ograniczona.

Organizator zapewnia bezpłatnie przejazd autokarem, zwiedzanie instalacji, ubezpieczenie NNW i lunch.

Program wyjazdu
godz. 7.15 Zbiórka i wyjazd z Elektrociepłowni Zduńska Wola (ul. Murarska 21)
godz. 7.30 Zbiórka i wyjazd z parkingu przy kompleksie Zduńska Woda (ul. Kobusiewicza 20 )
godz. 10:30 Prezentacja i zwiedzanie instalacji termicznego przekształcania odpadów
komunalnych w Poznaniu
godz. 13.15 Lunch
godz. 17:15 Przyjazd do Zduńskiej Woli

Elektrociepłownia Zduńska Wola chce zrezygnować z używania węgla

Elektrociepłownia Zduńska Wola w ciągu kilku lat chce przestawić się z węgla na odpady komunalne.

- Tańszą i ekologiczną alternatywą może być nowoczesna instalacja zasilana paliwem na bazie odpadów komunalnych nienadających się do recyklingu. Koncepcja zakłada powstanie ekologicznej elektrociepłowni na terenie obecnej instalacji przy ul. Murarskiej. Inwestycja pozwoliłaby zaproponować mieszkańcom i przedsiębiorcom korzystającym z ciepła sieciowego konkurencyjne i stabilne ceny - przekonuje EC.

Jak zapowiada EC Zduńska Wola, hałdy węgla zniknęłyby z krajobrazu okolicy, a dotychczasowe kotły zostałyby wygaszone. Nowa instalacja produkowałaby ciepło z tzw. RDF-u, czyli specjalnego paliwa powstającego z odpadów komunalnych nienadających się do recyklingu, pozostałych po procesie sortowania. Wyliczenia wskazują, że każdego miesiąca może to być około 10 tys. ton.

- Docelowo musimy zastąpić dotychczasowe konwencjonalne źródło, instalacją bardziej przyjazną środowisku. To ważne również z uwagi na wysokie opłaty emisyjne, drastycznie rosnące ceny węgla i ograniczenia w dostępności surowca. Nowa instalacja byłaby tańszym źródłem energii dla mieszkańców. Projekt, nad którym pracujemy, pozwoli zaproponować odbiorcom ciepła sieciowego konkurencyjne i stabilne ceny, co wpłynie pozytywnie na funkcjonowanie i rozwój lokalnej sieci ciepłowniczej – mówi Zbigniew Płuciennik, dyrektor ds. technicznych Elektrociepłownia Zduńska Wola. – Tańsza energia jest również niezbędna dla funkcjonowania i rozwoju zakładów przemysłowych, należących do grona największych pracodawców w regionie. To do nich trafia około 40 procent energii produkowanej obecnie przez nasz zakład. Dzięki inwestycji nie występowałyby również dotychczasowe przerwy technologiczne w dostawach ciepłej wody.

Nowa instalacja niskoemisyjna nie byłaby obciążona kosztami związanymi z systemem handlu emisjami CO2. Elektrociepłownie zasilane paliwem z odpadów podlegają najbardziej rygorystycznym normom spośród wszystkich instalacji energetycznych. Dzięki technologiom oczyszczania spalin wartym kilkaset milionów złotych, do atmosfery trafiają oczyszczone spaliny, których parametry są dużo bardziej restrykcyjne w porównaniu z instalacjami węglowymi.

Instalacje funkcjonują w pełni hermetycznych warunkach, dlatego na zewnątrz nie są wyczuwalne żadne uciążliwe zapachy. Ponadto proces technologiczny w tego typu obiektach jest stale monitorowany online przez zewnętrzne instytucje ochrony środowiska. Projekt zakłada, że paliwo do nowej instalacji w Zduńskiej Woli pochodziłoby przede wszystkim z rynku lokalnego i regionalnego. Na bieżąco byłoby wykorzystywane do produkcji energii.

Wyklucza się jakiekolwiek składowanie paliwa. Przed obiektem znajdowałby się skwer z funkcją rekreacyjną i edukacyjną. Nowa instalacja mogłaby powstać w ciągu 4 lat. Inwestor zapowiada działania informacyjne i konsultacyjne w tej sprawie. Nie zapadła ostateczna decyzja o budowie.

Elektrociepłownia uruchomiła specjalny adres mailowy:

[email protected]

. Można tam kierować pytania dotyczące rozważanego przez firmę projektu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto