Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

F16 już w domu. Powitanie żołnierzy PKW Islandia w 32 BLT w Łasku ZDJĘCIA

OPRAC.:
Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Michał Kolad/Piotr Gubernat
F16 już w domu. Powitanie żołnierzy PKW Islandia w 32 BLT w Łasku odbyło się 1 października. Nasze samoloty zakończyły dyżur bojowy 27 września.

Powitanie PKW Islandia w bazie w Łasku

W piątek,1 października w 32. Baza Lotnictwa Taktycznego odbyło się uroczyste powitanie żołnierzy pełniących misję w ramach PKW Islandia.

Dyżur bojowy pierwszej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Islandii - PKW Islandia - zakończył się 27 września, ale rotacja żołnierzy i sprzętu wojskowego trwa do 10 października. Natomiast 1 października w 32 BLT w Łasku powitano powracających pilotów i część personelu.

W Łasku żołnierzy przywitali: Zastępca Dowódcy Centrum Operacji Powietrznych – gen. bryg. pil. Piotr Krawczyk, Dowódca 2SLT gen. bryg pil. Ireneusz Nowak i Dowódca 32 BLT płk pil. Piotr Ostrouch.

Za wytężoną służbę w ramach PKW podziękował żołnierzom ppłk pil. Michał Kras, Dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego Islandia.

Przez ostatnie trzy tygodnie personel techniczny oraz piloci wielozadaniowych samolotów F-16 pełnili dyżur bojowy w ramach natowskiej Air Policing na Dalekiej Północy. Polska załoga przebywała na Islandii od sierpnia.

Polski kontyngent z pilotami F16 wyleciał 19 sierpnia do bazy w Keflaviku. Pierwsi żołnierze, których zadaniem jest przygotowanie bazy dla Polaków, byli tam już od 5 sierpnia. Pierwsza zmiana PKW Islandia potrwa jeszcze do 10 października 2021 roku.

Polski kontyngent był częścią operacji dziesięciu państw NATO odpowiedzialnych za ochronę przestrzeni powietrznej w rejonie Islandii.

Jak zaznacza ppłk pil. Michał Kras Dowódca PKW Islandia - celem misji było pilnowanie, by przestrzeń powietrzna Islandii nie została naruszona przez wrogie statki powietrzne. W razie potrzeby polscy piloci mieli także udzielać pomocy załogom cywilnym, znajdującym się w sytuacjach awaryjnych.

Islandia, która jest członkiem NATO, nie ma własnych sił powietrznych. Ochrona jej przestrzeni powietrznej realizowana jest solidarnie przez sojuszników. Odbywa się w ramach trzech trzy-, czterotygodniowych misji rocznie, wykonywanych na zmianę przez wybrane państwa Sojuszu.

PKW Islandia mógł zostać sformowany na podstawie oficjalnej decyzji zwierzchnika sił zbrojnych. Prezydent Andrzej Duda 3 sierpnia podpisał postanowienie z 30 lipca 221 roku o uruchomieniu polskiego kontyngentu wojskowego w ramach operacji NATO w Islandii.

Oprócz lotów patrolowych lotnicy realizowali także loty treningowe, aby utrzymać ciągłość szkolenia, co w wymagających i niezwykle surowych warunkach pogodowych Islandii było dla nich niezwykle cennym doświadczeniem.

Trzon kontyngentu stanowili żołnierze z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP w misji wzięły udział cztery samoloty F-16 wraz z uzbrojeniem i sprzętem oraz do 140 żołnierzy i pracowników cywilnych.

W ramach kończącego się właśnie PKW polscy piloci spędzili około 150 godzin w przestrzeni powietrznej Islandii.

Kontyngent na Islandii

Rotacyjne dyżury państw członkowskich NATO w ramach ASIC IPPN pełnione są od 2008 roku. Każdy z komponentów zlokalizowany jest w bazie lotniczej Islandzkiej Straży Przybrzeżnej na lotnisku w Keflaviku i składa się z 4-8 samolotów pełniących 3-4 tygodniowe rotacje.

Myśliwce NATO realizują zadania na Islandii rotacyjnie około 3 razy w roku, bez utrzymywania ciągłości pobytu kontyngentów. Misje Air Policing wykonywali tam m.in. Czesi, Duńczycy i Amerykanie.

F16 już w domu. Powitanie żołnierzy PKW Islandia w 32 BLT w ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lask.naszemiasto.pl Nasze Miasto