Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie są szczepionki i gdzie są terminy w Zduńskiej Woli? Coraz trudniej się zarejestrować w punktach

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Rejestracja na szczepienia w Zduńskiej Woli przez punkty, które obecnie działają w mieście jest praktycznie niemożliwe. Przychodnie wpisują na listy rezerwowe, ale nie wyznaczają terminu szczepienia. Inaczej jest przy rejestracji elektronicznej lub przez infolinię. Są terminy na maj. Zamiast czekać w "zamrażarce", lepiej zadzwonić na infolinię.

Punkty szczepień w Zduńskiej Woli nie wyznaczają terminów

Przetestowaliśmy. Jak najskuteczniej zarejestrować się na szczepienie przeciwko covid- 19? Przez infolinię lub przez konto pacjenta w Internecie.

Od razu odsyłają, by dzwonić w czerwcu, albo przyjmują od pacjenta dane, ale żadnego terminu szczepienia nie wyznaczają - tak obecnie jest w większości działających punktów szczepień w Zduńskiej Woli. Tłumaczą, że wolnych terminów w kwietniu i maju już nie ma, a grafiku na czerwiec jeszcze nie znają.

Inaczej jest, gdy zamiast bezpośrednio dzwonić do punktu szczepień, skorzysta się z infolinii lub rejestracji elektronicznej. Okazuje się, że w systemie rejestracji są wolne terminy szczepień w Zduńskiej Woli na maj. Można się zarejestrować do tworzonych dopiero punktów powszechnych szczepień.

Kolejne roczniki mogą się rejestrować na szczepienia, tymczasem dzwonienie do punktów szczepień w Zduńskiej Woli mija się z celem. W dwóch, które posługują się telefonami komórkowymi, nikt nie odbiera, a skrzynka poczty głosowej jest zapełniona wiadomościami. Jeśli uda się dodzwonić, nie ma szans na zarejestrowanie się na kwiecień czy maj. Nawet dla najstarszych pacjentów nie ma żadnych zapasowych terminów.

- Na razie nie rejestrujemy. Zawieszone zostały zapisy. Może w czerwcu będą - mówi bez ogródek rejestratorka w punkcie przy ul. Opiesińskiej.

Wszystkie terminy na kwiecień i maj są tam już zajęte. Można zostawić swoje dane i czekać na powiadomienie o terminie, ale najwcześniej czerwcowym. Podobnie jest punkcie przy ul. Łaskiej.

- Nie ma wolnych terminów ani w kwietniu, ani w maju - twierdzi rejestratorka. - Zapisujemy tylko na wewnętrzną listę oczekujących.

Politykę przyjmowania danych bez wyznaczania terminu ma też zduńskowolski szpital. W rejestracji nie są w stanie nawet w przybliżeniu określić kiedy można się go spodziewać.

- Przekazujemy dane do RUMu (Rejestr Usług Medycznych - red.) i tam ustalają terminy. Przyjdzie powiadomienie - tłumaczy rejestratorka. Na pytanie kiedy to powiadomienie pacjent dostanie, odpowiedzieć już nie umie. - My tylko wpisujemy na listę - powtarza.

W punkcie działającym przy szpitalu w Zduńskiej Woli także nie ma już wolnych terminów na kwiecień i maj. Nie są także wyznaczane terminy na czerwiec.

Pacjenci, którzy zgłaszają się teraz bezpośrednio do punktów, pozostają w zawieszeniu. Jedynie z obietnicą, że jakiś termin szczepienia będzie wyznaczony w nieokreślonej przyszłości.

Inaczej jest, gdy zdecyduje się na jedną z form rejestracji przez system centralny. Przez infolinię 989 obecnie pacjenci są rejestrowani jeszcze na terminy majowe. Większość dostaje zlecenie na szczepienie w punkcie przy ul. Dolnej, jaki dopiero jest tworzony. Po rozmowie z konsultantem od razu przychodzi SMS z informacją o dacie i miejscu szczepienia oraz rodzaju szczepionki.

Podobnie działa to przy korzystaniu z Internetowego Konta Pacjenta, gdzie można wybrać termin i miejsce szczepienia oraz szczepionkę, jaka będzie podana.

Co punkty w Zduńskiej Woli robią nie tak?

Z oficjalnych danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w powiecie zduńskowolskim dotychczas podano ponad 11 tys. dawek szczepionki. Dziennie szczepionych jest ponad 200 osób. Jak zapewni NFZ, to punkty szczepień decydują ile są w stanie podać dawek.

- Aktualnie punkty szczepień populacyjnych mogą zamawiać różne liczby dawek - w zależności od ich możliwości organizacyjnych - nie jest to 30 dawek tygodniowo jak wcześniej - zapewnia Anna Leder, rzecznik Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Punkty populacyjne powinny podać pacjentowi konkretną datę szczepienia, jak przyznaje rzeczniczka NFZ, ale tez potwierdza, że aktualnie punkty rejestrują pacjentów do końca maja. Punkty część terminów udostępniają jako tak zwane terminy zewnętrzne, które trafiają do ogólnego systemu i można z nich korzystać przez infolinię 989 lub e-rejestrację.

- Osobiście polecam infolinię, bez problemu można się dodzwonić i uzyskać konkretny termin. Dzięki temu, ze infolinia od razu wpisuje termin do kalendarza, otrzymujemy od razu SMS z datą szczepienia i taki sam SMS dzień przed szczepieniem - podkreśla Anna Leder.

Po uruchomieniu dwóch punktów powszechnych szczepień ma ponad dwukrotnie zwiększyć się tygodniowa liczba szczepień w powiecie. Punkty przy ul. Łaskiej i przy ul. Dolnej mają podawać tysiąc dawek tygodniowo. Będą to szczepionki Pfizera oraz Johnsona.

Według harmonogramu uruchamiani punktów powszechnych, zaczną działać po 25 kwietnia.

Jak się zarejestrować na szczepienie?

Zainteresowani mogą zadzwonić na infolinię 989, wysłać SMS o treści SzczepimySie pod numer 664 908 556 lub 880 333 333, skorzystać z e-rejestracji przez Interentowe Konto Pacjenta lub zapisać się telefonicznie bezpośrednio w punkcie szczepień.

1. Zadzwoń na całodobową i bezpłatną infolinię - 989
Do zapisu wystarczy numer PESEL. Numer telefonu komórkowego nie jest wymagany, ale jeśli go podasz, otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. Podczas rejestracji wybierzesz dokładny termin oraz miejsce szczepienia.

2. Zarejestruj się elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl
System zaproponuje Ci pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko Twojego adresu.

Zaraz po dokonaniu rezerwacji, otrzymasz powiadomienie SMS, a następnie ponownie przypomnimy Ci o szczepieniu dzień przed planowanym terminem.

Jeśli chcesz skorzystać z tego sposobu rejestracji, musisz posiadać Profil Zaufany. Jeżeli go nie masz, skontaktuj się z infolinią NFZ 989, bezpośrednio z wybranym punktem szczepień lub skorzystaj ze wsparcia swojej przychodni.

3. Wyślij SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie.
Wysyłając SMS pod jeden z wyżej wskazanych numerów, połączysz się z systemem, który pokieruje Cię krok po kroku. Najpierw zostaniesz poproszony o przekazanie numeru PESEL, a potem o przesłanie kodu pocztowego. System zaproponuje Ci najbliższy termin na szczepienie w punkcie położonym blisko Twojego miejsca zamieszkania. Jeśli ten termin nie będzie dla Ciebie dogodny, będziesz mógł wybrać inne daty. Po zarejestrowaniu, na dobę przed szczepieniem otrzymasz SMS przypominającego o terminie i miejscu wizyty. Z jednego numeru telefonu możesz zarejestrować tylko trzy osoby.

Szczegółowa instrukcja jak się zarejestrować jest dostępna na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/rejestracja

Harmonogramy rejestracji na szczepienie

21 kwietnia – rocznik 1970,
22 kwietnia – rocznik 1971,
23 kwietnia – rocznik 1972,
24 kwietnia – rocznik 1973
26 kwietnia – rocznik 1974-1975
27 kwietnia – rocznik 1976-1977
28 kwietnia – rocznik 1978-1979

Od 28 kwietnia rejestracja osób z roczników 1991 - 1982, które wcześniej wypełniły zgłoszenie.

29 kwietnia – rocznik 1980-1981
30 kwietnia – rocznik 1982-1983
1 maja – rocznik 1984-1985
3 maja – rocznik 1986-1987
4 maja – rocznik 1988-1989

Od 4 maja rejestracja osób z roczników 1992 - 2003, które wcześniej wypełniły zgłoszenie.

5 maja – rocznik 1990-1991
6 maja – rocznik 1992-1993
7 maja – rocznik 1994-1996
8 maja – rocznik 1997-1999
9 maja – rocznik 2000-2003

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto