Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Geotermia i rozwój sieci cieplnych na smog w Zduńskiej Woli

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Spółka Miejskie Sieci Cieplne w Zduńskiej Woli będzie kompleksowo odpowiedzialna zarówno za projekt odwiertu geotermalnego, jaki i za rozbudowę sieci ciepłowniczej w mieście. Zachęcanie do przyłączenia się do miejskiego ciepła ma przeciwdziałać smogowi.

MSC przygotują opracowanie i wniosek, jaki miasto będzie mogło złożyć do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, by otrzymać dotację na odwiert geotermalny. Zdecydowano, że to spółka ciepłownicza zajmie się przygotowaniem do inwestycji w próbny odwiert, ale miasto będzie występowało o dotację, bo tylko samorząd może dostać pieniądze na pokrycie 100 proc. kosztów.

Prezydent miasta Piotr Niedźwiecki i prezes MSC Andrzej Aleksandrowicz przedstawili na konferencji prasowej plany samorządu i spółki. Dotyczą one między innymi skorzystanie z możliwości sprawdzenia, jakie wody termalne są pod miastem.

- Po to, by raz na zawsze stwierdzić czy zasoby geotermalne są możliwe do wykorzystania ciepłowniczego czy balneologicznego - wyjaśnia prezydent Niedźwiecki. - Mamy Miejskie Sieci Cieplne i mamy ten walor, że będą mogły wykorzystać ciepłe wody.

Jak twierdzi prezes MSC Andrzej Aleksandrowicz, jest przygotowana specyfikacja, na podstawie której dokonane zostanie opracowanie rozpoznawcze. Ono pozwoli określić teoretycznie na jakie parametry można będzie liczyć przy odwiercie. Firma wkrótce wyłonić ma wykonawcę opracowania. Beneficjentem dotacji z NFOŚ będzie jednak miasto, które będzie składało wniosek.

Koszt próbnego odwiertu to około 15 mln zł. Prezes szacuje, że jego wykonanie możliwe będzie na początku przyszłego roku.

Wykorzystanie geotermii do ogrzewania, wpisuje się w nową strategię energetyczną Polski. Posiadanie odnawialnego źródła energii, to także osiąganie efektu ekologicznego. Już jednak obecnie MSC, jest alternatywą dla zanieczyszczających powietrze indywidualnych kotłowni.

Jak zapowiada prezydent, będzie prowadzona w mieście akcja informacyjna zachęcająca do przyłączania się do sieci. Natomiast MSC ma plany rozwoju.

Obecnie spółka ma 42 km sieci i 280 kontrahentów, wśród których są zarówno TBS i spółdzielnia Mieszkaniowa, jak i indywidualni odbiorcy. Tych przede wszystkim MSC chce przekonywać do swojego ciepła, ale także starać się będzie egzekwować unijne przepisy, które nakazują przyłączenie obiektów o zapotrzebowaniu na energię cieplną ponad 50 kW.

W planach MSC jest podłączenie do sieci wszystkich kamienic przy pl. Wolności oraz wzdłuż ul. Łaskiej. Prezes Aleksandrowicz nie ukrywa, że będzie to zależało od możliwości inwestycyjnych TBS, które musi zainwestować w instalacje wewnętrzne.

MSC ograniczone jest jednak możliwościami, jakie stwarza obecna rozległość sieci. Ciepło może dotrzeć do budynków w centrum, na osiedlu Zachód oraz Południe. Ciepłociąg nie dotrze do osiedla Karsznice.

W Zduńskiej Woli wkrótce ma zostać powołany zespół, który opracuje aktualizację "Planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczna i paliwa gazowe dla miasta Zduńska Wola". Poprzednie opracowanie pochodzi z roku 2000. Zdaniem prezydenta, może się w nim znaleźć odpowiedź, jak rozwiązać problem ogrzewania w Karsznicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto