Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gminny Dzień Katyński obchodzono w Wojsławicach w gminie Zduńska Wola ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Obchody Gminnego Dnia Katyńskiego odbyły się na terenie Szkoły Podstawowej w Wojsławicach przy tablicy upamiętniającej wydarzenia z 1940 roku. Uzupełniło je wzruszające przedstawienie
Obchody Gminnego Dnia Katyńskiego odbyły się na terenie Szkoły Podstawowej w Wojsławicach przy tablicy upamiętniającej wydarzenia z 1940 roku. Uzupełniło je wzruszające przedstawienie Komenda Powiatowa Policji w Zduńskiej Woli
W Wojsławicach w gminie Zduńska Wola obchodzono Gminny Dzień Katyński. Uroczystości towarzyszyło wzruszające przedstawienie przygotowane przez uczniów miejscowej podstawówki.

Obchody Gminnego Dnia Katyńskiego odbyły się na terenie Szkoły Podstawowej w Wojsławicach przy tablicy upamiętniającej wydarzenia z 1940 roku. Honor poległym oddał poczet sztandarowy Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli oraz mł. insp. Robert Krawczyk, komendant powiatowy policji. Kwiaty złożył również przedstawiciel Stowarzyszenia Rodzina Policyjna w Łodzi Grzegorz Mordal.

Po uroczystości wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do szkoły, gdzie uczniowie zaprezentowali wzruszającą część artystyczną. Uczniowie przygotowali również wystawę, poświęconą tragicznym wydarzeniom sprzed 83 lat.

- Uczestnictwo w takich uroczystościach to symboliczne gesty, poprzez które kierownictwo Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli w imieniu swoim i wszystkich policjantów oddało hołd tym, którzy zginęli, chroniąc życie i zdrowie obywateli. Dając tym samym wyraz pamięci i zarazem wdzięczności dla funkcjonariuszy Policji Państwowej broniących bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego kosztem największej możliwej ofiary – własnego życia – podsumowuje sierż. sztab. Katarzyna Biniaszczyk, rzecznik KPP w Zduńskiej Woli.

Na terenie Szkoły Podstawowej w Wojsławicach, w gminie Zduńska Wola, w kwietniu 2010 roku posadzono 3 dęby ku czci:

  • - starszego posterunkowego Policji Państwowej Szymona Jagiełły,
  • - starszego posterunkowego Policji Państwowej Władysława Konata
  • - starszego posterunkowego Policji Państwowej Antoniego Sokołowskiego.

Trzej mieszkańcy gminy Zduńska Wola, podobnie jak tysiące innych rodaków, w wyniku agresji sowieckiej trafili do niewoli, a później zostali brutalnie zamordowani. 23 kwietnia 2012 roku przy Szkole Podstawowej w Wojsławicach uroczyście odsłonięto i poświęcono kamień wraz z tablicą upamiętniającą wydarzenia z 1940 roku. Należy pamiętać, że w ten sposób śmierć poniosło ponad 8100 funkcjonariuszy Policji Państwowej. Odsłonięcia tablicy dokonała Janina Rybak, z domu Konat, córka Władysława Konata, jednego z trzech zamordowanych policjantów. 26 kwietnia 2017 roku posadzony został czwarty Dąb Pamięci ku czci aspiranta Policji Państwowej Antoniego Grębowicza, urodzonego w 1902 roku w Krobanowie, zamordowanego w kwietniu w 1940 w Miednoje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto