Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jazda po chodniku, środkiem ścieżki, nagłe zjeżdżanie na jezdnię? Oto 10 najgorszych rzeczy w zachowaniu rowerzystów w Zduńskiej Woli

Redakcja
Jazda po chodniku, środkiem ścieżki, nagłe zjeżdżanie na jezdnię? Oto 10 najgorszych rzeczy w zachowaniu rowerzystów w Zduńskiej Woli
Jazda po chodniku, środkiem ścieżki, nagłe zjeżdżanie na jezdnię? Oto 10 najgorszych rzeczy w zachowaniu rowerzystów w Zduńskiej Woli Agnieszka Olejniczak
Rowerzyści, piesi i kierowcy dzielą w mieście przestrzeń i muszą się wzajemnie przynajmniej tolerować. Rowerzyści, niestety, coraz częściej stają się zmora zarówno kierowców, jak i pieszych. A na co narzekają rowerzyści?

Jazda po chodniku, środkiem ścieżki, nagłe zjeżdżanie na jezdnię?

Rowerzyści coraz częściej mają do dyspozycji ścieżki rowerowe. Ale te są nie wszędzie. Dlatego jeździć muszą po jezdni i dogadać się z kierowcami, albo wybierają jazdę po chodniku, choć ta jest dozwolona tylko w określonych przypadkach.

W Zduńskiej Woli plagą są rowerzyści jadący chodnikiem wzdłuż ulicy Łaskiej. Narzekają na to piesi, szczególnie w okolicy cmentarza, gdzie spaceruje dużo starszych osób. Jakie są najgorsze grzechy rowerzystów? Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ.

Bezpieczny rowerzysta i pieszy na drodze

W czwartek, 6 sierpnia, policja województwie łódzkim prowadziła działania pn. „Niechronieni”. Podczas czwartkowych działań na terenie województwa łódzkiego policjanci ujawnili łącznie 345 wykroczeń, w tym 324 popełnione przez kierujących wobec pieszych oraz 21 wobec rowerzystów. Najczęściej było to nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych oraz przejazdów dla rowerzystów.

Bezpiecznie dla rowerzystów i pieszych

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność, w tym zmniejszać prędkość i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto jeśli skręca w drogę poprzeczną jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

Kierujący ma także obowiązek zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe dla rowerzystów.

Rowerzyści powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć rower w obowiązkowe oświetlenie oraz z niego korzystać od zmierzchu do świtu.

Pieszy też ma obowiązki

Pieszy co do zasady, może przechodzić przez jezdnię jedynie w miejscach do tego wyznaczonych (przejście dla pieszych). W sytuacji jednak, gdy na drodze brak jest przejść dla pieszych, możliwe jest przekroczenie jezdni. Zgodnie z art. 13 ust. 2 Prawa o ruchu drogowym przechodzenie przez jezdnię poza przejściem jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 metrów. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.

Zabrania się pieszym:

  • wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych oraz spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
  • przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
  • zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię;
  • przebiegania przez jezdnię;
  • przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajduje

Co wolno rowerzyście?

Miejscami przeznaczonymi do ruchu rowerów są przede wszystkim droga dla rowerów i pas ruchu dla rowerów oraz pobocze. Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

Na drodze rowerowej pieszy ma obowiązek ustąpić miejsca rowerowi, chyba że jest osobą niepełnosprawną. W przypadku braku pasa ruchu dla rowerów oraz pobocza rowerzysta powinien poruszać się po jezdni, trzymając się możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Środkiem pasa ruchu może poruszać się wtedy, gdy pas ten umożliwia opuszczenie skrzyżowania w więcej niż jednym kierunku.

W pewnych przypadkach rowerzysta może jechać po chodniku. Może to robić tylko wtedy, gdy:

  • opiekuje się dzieckiem do lat 10 kierującym rowerem,
  • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni.

Nawet kiedy rowerzysta może jechać po chodniku, to musi on pamiętać, że jest to miejsce z założenia przeznaczone dla pieszych. Z tego powodu rowerzysta po chodniku musi jeździć powoli, zachować szczególną ostrożność oraz ustępować miejsca pieszym.

Korzystając z przejścia dla pieszych rowerzysta ma obowiązek zejść z roweru. Jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych jest wykroczeniem.

Memy o Zduńskiej Woli i Sieradzu. Z czego śmieją się internauci?

Zduńska Wola czy Sieradz? Kto ma lepsze memy? Z tego śmieją ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto