18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Kolorową Lokomotywą" ŁDK przez województwo

Redakcja
Od kilku do kilkunastu tysięcy dzieci może pojechać „Kolorową Lokomotywą” Łódzkiego Domu Kultury przez województwo

Już 54 miejscowości z regionu łódzkiego i kilka tysięcy dzieci zaangażowało się w projekt Łódzkiego Domu Kultury pn. „Kolorowa Lokomotywa”. Pomysł na wypełnienie dzieciom czasu wolnego w twórczy sposób narodził się w ubiegłym roku. 30 czerwca podpisano umowy partnerskie kolejnej edycji.

Podtytuł letniej odsłony projektu – „Na zielonym szlaku”, dobrze oddaje intencje organizatorów, by zapewnić dzieciom z 13 miejscowości województwa łódzkiego atrakcyjną formę wypoczynku, a jednocześnie zwiększyć ich poziom świadomości ekologicznej oraz wiedzy i umiejętności w zakresie twórczości ekologiczno-artystycznej. W projekcie udział wezmą najmłodsi z Tomaszowa Mazowieckiego, Radomska, Piotrkowa Trybunalskiego, Wielunia, Pabianic, Bełchatowa, Sieradza, Skierniewic, Łowicza, Opoczna, Zelowa, Kutna, Zduńskiej Woli. Podczas spotkań z „Kolorową Lokomotywą” będą uczestniczyć w wycieczkach zorganizowanych w parkach krajobrazowych należących do Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, a to co zobaczą będą mogli utrwalić wykonując fotografie, malując obrazy lub wykonując collage. Nowością w tej edycji są zajęcia na Szlaku Konnym Województwa Łódzkiego oraz gry terenowe o tematyce ekologicznej.

30 czerwca w Łódzkim Domu Kultury zainaugurowano letnią edycję projektu. Podczas uroczystego spotkania obecny był marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, który dał wyraz poparcia dla idei integrowania województwa i budowania tożsamości regionu wśród najmłodszych. Swoim przybyciem projekt poparła przewodnicząca Komisji Nauki, Kultury i Sportu Sejmiku Województwa Łódzkiego Anna Rabiega. W spotkaniu udział wzięli zastępcy prezesa zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: Wiesław Łukomski i Bohdan Cezary Dzierżek, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego Hieronim Andrzejewski oraz Jacek Sokalski, dyrektor Łódzkiego Domu Kultury. O tym, że projekt cieszy się dużym zainteresowaniem powiedziała Agnieszka Mikulska, dyrektor Wieluńskiego Domu Kultury, dodając, że dzięki niemu dzieci będą mogły poznać najpiękniejsze zakątki województwa łódzkiego.

Na letnią „Kolorową Lokomotywę” złoży się kilkaset warsztatów oraz 3 konkursy. Nadrzędnym celem projektu jest edukacja ekologiczna, ale równie istotne jest w nim kultywowanie tradycji ludowej regionów Polski środkowej, gdzie w działaniach artystycznych przyroda jest podstawowym źródłem inspiracji artystycznej i materiałem wyjściowym do pracy twórczej. Odbiorcy projektu - młode pokolenie regionu łódzkiego, stanowiący siłę i przyszłość regionu, edukowani będą z tradycji, potencjału i możliwości jakie płyną z materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego regionu łódzkiego. Łódzkie, jako „mała ojczyna” ukazane zostanie jako miejsce budowania tożsamości lokalnej o silnej identyfikacji kulturowej w oparciu o ekologiczne środki. Projekt tym samym ma za zadanie przeciwdziałać depopulacji, migracji młodych ludzi z województwa łódzkiego do innych regionów w Polsce. Dąży również do przeciwdziałania marginalizacji i wykluczeniu społecznemu młodzieży wiejskiej łódzkiego w dostępie do edukacji.

Projekt został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Partnerzy w realizacji projektu to: 13 instytucji kultury z województwa łódzkiego – ośrodki kultury i biblioteki publiczne z Tomaszowa Mazowieckiego, Radomska, Piotrkowa Trybunalskiego, Wielunia, Pabianic, Bełchatowa, Sieradza, Skierniewic, Łowicza, Opoczna, Zelowa, Kutna, Zduńskiej Woli, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego - w skład ZPKWŁ wchodzi 7 Parków Krajobrazowych w województwie łódzkim: Bolimowski, Wzniesień Łódzkich, Międzyrzecza Warty i Widawki, Załęczański, Przedborski, Spalski i Sulejowski, Centrum Zarządzania Szlakiem Konnym i Związek Polskich Fotografów Przyrody Okręg Łódzki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto