Kolorowa Lokomotywa Łódzkiego Domu Kultury wyruszyła w wakacyjną podróż

Materiał partnera zewnętrznego
Kolorowa Lokomotywa już po raz trzeci wyruszyła w województwo łódzkie. W tegorocznej edycji udział weźmie 13 regionalnych ośrodków kultury, a wraz z nimi ponad 1000 uczestników w wieku 7–12 lat.

W dniu 24 czerwca w Łódzkim Domu Kultury zainaugurowany został projekt pn. „Kolorowa Lokomotywa – na zielonym szlaku 2015, projekt ekologiczno-artystyczny dla dzieci z województwa łódzkiego”. Podczas inauguracji nastąpiło uroczyste podpisanie porozumień pomiędzy organizatorami a partnerami z całego regionu.

Miejscowości, które zaangażowały się w tegoroczną edycję to: Tomaszów Mazowiecki, Radomsko, Piotrków Trybunalski, Wieluń, Pabianice, Bełchatów, Sieradz, Skierniewice, Łowicz, Opoczno, Zelów, Kutno, Zduńska Wola. Na uroczystość inauguracyjną w ŁDK tłumnie przybyli laureaci ubiegłorocznych konkursów, jak również tegoroczni nowi uczestnicy, którzy otrzymali od Marszałka Województwa Łódzkiego Witolda Stępnia symboliczne bilety na wakacyjną podróż kolorową lokomotywą. Podczas spotkania inauguracyjnego zaproszeni goście, uczestnicy projektu, laureaci ubiegłych edycji oraz organizatorzy i partnerzy projektu malowali wspólnie ogromną, przestrzenną kolorową lokomotywę, która wyruszy w wojewódzką ekologiczną podróż. Zarówno obecna edycja projektu pn. „Kolorowa Lokomotywa”, jak i jej poprzednie odsłony są spójnymi działaniami zmierzającymi do stworzenia i realizowania bogatej oferty w postaci programu edukacji ekologicznej dla dzieci z województwa łódzkiego. Główną ideą jest połączenie warsztatów artystycznych z praktycznymi zadaniami ochrony i pielęgnowania najbliższego otoczenia. Działania podjęte w tej edycji będą miały na celu edukowanie i pobudzenie młodych ludzi do pogłębiania wiedzy z zakresu ochrony przyrody, wykształcenie postaw ekologicznych i poczucia indywidualnej odpowiedzialność za stan środowiska.

Z pewnością dla wielu małych pasażerów tegorocznej „Kolorowej Lokomotywy” będą to wyjątkowe wakacje pełne ekologiczno-artystycznych przeżyć. Jak podkreśla Jacek Sokalski – Dyrektor Łódzkiego Domu Kultury¬ – czas projektu, a jednocześnie czas wakacji, będzie szczególnie ważny dla tych dzieci, które przez swoje miejsce zamieszkania mają utrudniony dostęp do kultury i sztuki, dlatego też celem podjętych działań jest wyrównanie szans w dostępie do edukacji kulturalnej dzieci z województwa. W programie tegorocznego projektu uczestnicy wezmą udział w trzech typach spotkań ekologiczno-artystycznych.

Pierwszym z nich będą warsztaty sztuki ludowej o zabarwieniu ekologicznym w 13 miejscowościach w regionie, które poprowadzone zostaną przez regionalnych twórców ludowych. Drugim typem spotkań będą wycieczki ekologiczne do siedmiu parków krajobrazowych w województwie, podczas których odbędą się w plenerze warsztaty: fotograficzne, malarskie, ceramiczne. Trzecim rodzajem spotkań będą gry terenowe w Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich oraz Miejskim Ogrodzie Zoologicznym. Każde ze spotkań będzie skupiało działania artystyczno-ekologiczne, a stworzone przez uczestników prace wezmą udział w konkursach. Najlepsze prace, wyłonione w konkursach fotograficznych, plastycznych i sztuki ludowej, zaprezentowane będą podczas uroczystego finału projektu w Łódzkim Domu Kultury. Zdjęcia najciekawszych prac wykonanych podczas warsztatów zamieszczone zostaną na specjalnie stworzonej platformie interaktywnej projektu. Będzie ona prezentować ekologiczne przystanki „Kolorowej Lokomotywy”, wraz z najciekawszymi elementami przyrody widzianymi oczami dzieci.

Platforma ta z każdą nową edycją projektu będzie rozbudowywana o edukacyjne materiały, aby ostatecznie stać się ważnym ekologicznym narzędziem edukacyjnym. Tworzenie programu edukacji ekologiczno-artystycznej, jak też narzędzi do jego realizacji jest możliwe dzięki wsparciu i współfinansowaniu projektu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Środki przekazywane przez WFOŚiGW pozwalają rozbudowywać działania projektowe w każdej kolejnej edycji i tym samym docierać do większej liczby młodych odbiorców. W tej edycji do głównego organizatora projektu, którym jest Łódzki Domu Kultury, dołączyli partnerzy: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, Chorągiew Łódzka Związku Harcerstwa Polskiego oraz Związek Polskich Fotografów Przyrody Okręg Łódzki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto