Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Lekcje po 30 minut? Ministerstwo Edukacji wprowadza nowe zasady dla szkół

OPRAC.: Redakcja
Archiwum Polskapress
Ministerstwo Edukacji Narodowej postanowiło wprowadzić duże zmiany w funkcjonowaniu szkół. Chodzi o skrócenie lekcji z 45 minut do zaledwie pół godziny. Jak to będzie wyglądać?

Lekcje skrócone do 30 minut?

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej szef Ministerstwa Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski wspomniał o nowych zasadach w szkolnictwie, które mają ułatwić nauczanie w trakcie pandemii koronawirusa.

We wtorek, 8 września, odbyła się telekonferencja z kuratorami oświaty. Tematem spotkania, jak informuje ministerstwo, była aktualna sytuacja dotycząca funkcjonowania szkół i placówek w pierwszych dniach września.

Lekcje po 30 minut

Minister edukacji uszczegółowił także kwestie związane z organizacją indywidualnego nauczania w obecnych warunkach, przypomniał również o czasie trwania lekcji zdalnej – od 30 do 60 minut. Kwestie te zostały doprecyzowane w rozporządzeniach, które minister podpisał kilka dni temu.

Chodzi o nauczanie indywidualne w trybie zdalnym na wniosek rodziców i możliwość skracania zajęć do 30 minut.

Lekcje prowadzone w sposób zdalny w roku szkolnym 2020/2021 będą mogły trwać od 30 do maksymalnie 60 minut. Jeśli chodzi o zajęcia stacjonarne, odbywające się w szkołach - te pozostają bez zmian i będą trwały po 45 minut.

Szkoły pracują normalnie

Jak podaje ministerstwo, w skali całego kraju 99,83 proc. (48 459) przedszkoli, szkół i placówek oświatowych prowadzi naukę w trybie stacjonarnym. 53 szkół i placówek prowadzi naukę w trybie zdalnym, a w 29 − nauka obywa się w trybie mieszanym. Przekazano także dane, jak sytuacja wygląda w poszczególnych województwach.

Ministerialny wariant A – tradycyjna forma kształcenia

W szkole funkcjonuje tradycyjne kształcenie. Obowiązują wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół i placówek oświatowych.

W przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego dyrektor szkoły, po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i za zgodą organu prowadzącego, może częściowo lub w całości zawiesić stacjonarną pracę szkół i placówek. Wówczas dopuszczalne są dwa warianty kształcenia: B i C.

Wariant B – mieszana forma kształcenia (hybrydowa)

Dyrektor może zawiesić zajęcia grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć i prowadzić kształcenie na odległość (zdalne). Będzie to zależało od sytuacji epidemicznej na danym terenie, w danej szkole czy placówce. Decyzję podejmie dyrektor po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i otrzymaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Opinie tę będzie można – z uwagi na konieczność podejmowania szybkiej decyzji – uzyskać pisemnie, ustnie, za pomocą maila, telefonu.

Wariant C – kształcenie zdalne

Dyrektor szkoły, placówki podejmuje decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej). Konieczna jest w tym przypadku zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Minister Edukacji Narodowej nadal zachowuje uprawnienie do ograniczenia zajęć w szkołach na terenie kraju.

Najpiękniejsze zachody słońca, burzowe chmury, urokliwe pejz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto