Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ksiądz po kolędzie nawet dopiero po Wielkanocy? Biskup włocławski wydał zarządzenie

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Archiwum Polska Press
Jak będzie wyglądała kolęda w 2021 roku? Biskup włocławski wydał zarządzenie dla proboszczów. Pozostawia im pewną dowolność, ale zaleca przestrzeganie obostrzeń sanitarnych. I sugeruje odwiedzanie wiernych nawet dopiero... po Wielkanocy.

Jak będzie wyglądała kolęda w 2021 roku?

W diecezji włocławskiej kolęda może wyglądać inaczej niż w latach poprzednich. Biskup Wiesław Mering wydał zarządzenie, w którym ustalił jakich zasad powinni trzymać się proboszczowie parafii. Wspólna zasada, to rozpoczęcie kolędy dopiero po 18 stycznia, a najlepiej dopiero po Wielkanocy.

- Tradycja kolędowa jest mocno zakorzeniona w praktyce Diecezji Włocławskiej. Dlatego nie chcemy rezygnować z kolędy, ale zalecić jej przeprowadzenie w różnych formach, dostosowanych do obowiązujących norm i obostrzeń sanitarnych, oraz w odpowiednim do tego czasie – napisał biskup włocławski Wiesław Mering w zarządzeniu w sprawie wizyty kolędowej w Diecezji Włocławskiej.

Zarządzenie biskupa

Biskup wydał „Zarządzenie w sprawie wizyty kolędowej w Diecezji Włocławskiej” 17 grudnia 2020 r. Przesuwa termin kolędy. Może rozpocząć się najwcześniej po zakończeniu ferii, czyli od 18 stycznia 2021 roku, lub w innym późniejszym terminie, np. po Wielkanocy, o ile pozwolą na to obowiązujące przepisy sanitarne i obostrzenia rządowe.

Decyzję o wyborze formy kolędy podejmuje proboszcz parafii, ale w miastach duszpasterze proszeni są o uzgodnienie jednolitej formy kolędy obowiązującej we wszystkich parafiach na terenie miasta. Forma kolędy ma być dostosowana do miejscowej tradycji, lokalnych uwarunkowań i z uwzględnieniem opinii wiernych - jak zaleca biskup.

To oznacza, że może to być tradycyjna wizyta duszpasterska, albo wizyta na zaproszenie od wiernych. Biskup wskazuje, że wiernych można zaprosić do kościoła na mszę dla wskazanej grupy lub na kolędowanie przy żłóbku.

Zabronione jest podejmowania inicjatyw duszpasterskich, które naruszałyby obowiązujące przepisy sanitarne. Biskup nie wyklucza, że w zależności od rozwoju sytuacji, w skrajnych przypadkach, kolęda może zostać zawieszona lub nawet odwołana.

Najpiękniejsze zachody słońca, burzowe chmury, urokliwe pejz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto