Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maja potrzebuje naszej pomocy [zdjęcia]

jj
Maja cierpi na nieuleczalną chorobę, mukowiscydozę. Przyjaciółki jej mamy postanowiły sprzedawać na jej leczenie wyroby rękodzielnicze. Będzie można je kupić i wesprzeć akcję w niedziele na dożynkach powiatowych w Szadku.

Maja ma niewiele ponad rok, a już za sobą więcej wizyt w szpitali i zabiegów niż niejeden dorosły. Jest chora na nieuleczalną chorobę: mukiwiscydozę. Spędza więcej czasu w szpitalach niż w domu w Mostkach. Jeździ z mamą do szpitala Korczaka i Centrum Zdrowia Matki Polki do Łodzi.

- Jesteśmy też cały czas pod opieką poradni mukowiscydozy w Łodzi. Należymy do chirurgicznej, audiologicznej, neurologicznej, rehabilitacyjnej - wzdycha Marlena Urbaniak, mama Mai. - Na mukowiscydozę nie znaleziono jeszcze lekarstwa. Czeka nas kosztowne leczenie. Maja bierze dużo lekarstw, ma inhalacje, drenaże. Trzustka Mai jest wydolna tylko w 15 procentach - mówi.

Gdy okazało się, że Maja jest chora, całe życie państwa Urbaniaków przewróciło się dosłownie do góry nogami. Pani Marlena musiała pójść na zasiłek opiekuńczy. W domu jest jeszcze siedmioletni brat Mai, który też potrzebuje opieki i wsparcia. Rodzina stara się, żeby mógł normalnie żyć.

Wesprzeć rodzinę Urbaniaków postanowili przyjaciele, którzy zawiązali społeczny komitet ,,Pomoc dla Majeczki". Jedna z koleżanek wymyśliła, by na potrzeby leczenia Mai sprzedawać własnoręcznie wykonywane ozdoby. To m.in. kolorowe kule i aniołki, ale wzorów jest znacznie więcej. Ze stoiskiem stanęła podczas dożynek gminnych w Wojsławicach. Po raz kolejny będzie można ją spotkać w niedzielę na dożynkach powiatowych w Szadku.
- Moja koleżanka ma ogromne serce - uśmiecha się pani Marlena. - To ona namówiła mnie, żeby zorganizować akcję. Ona wykonała te wszystkie piękne rękodzieła.

Mukowiscydoza jest chorobą genetyczną. Nie można "złapać" jej jak choroby zakaźnej, ani zarazić się nią od innego dziecka. Statystycznie muko-wiscydozę stwierdza się w Polsce u 1 na 4.000 urodzonych dzieci. Dotyka wielu układów i narządów. Najwięcej problemów sprawiają zmiany chorobowe płuc, jelit, wątroby i trzustki. Podstawowym objawem choroby jest produkcja przez organizm niezwykle gęstego, lepkiego śluzu, który zatyka płuca i prowadzi do zagrażających życiu infekcji oraz utrudnia lub uniemożliwia prawidłową pracę trzustki, co powoduje zaburzenia trawienia i trudności we wchłanianiu tłuszczów i białka. Choć jak dotąd mukowiscydoza jest chorobą nieuleczalną, medycyna odnotowuje systematyczny postęp. Dzięki lekom, zabiegom i odpowiedniej diecie udało się wydłużyć czas życia z tą chorobą. Teraz szacowana jest na ok. 40 lat, podczas gdy jeszcze 50 lat temu chorzy rzadko dożywali wieku szkolnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto