Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matka Boża Łaska patronką miasta i gminy Łask. Uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Łasku

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Uroczystą sesję zwołano w poniedziałek w Łasku, by przyjąć uchwałę o powołaniu Matki Bożej Łaskiej na patronkę Łasku. Nie było jednomyślności.

Matka Boża Łaska została ustanowiona patronką miasta i gminy Łask. Uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Łasku odbyła się w poniedziałek, 20 czerwca.

Do Rady Miejskiej zwrócili się mieszkańcy, którzy zebrali około 2500 podpisów pod prośba o ustanowienie patronki, jak informował burmistrz Łasku Gabriel Szkudlarek.

- Matka Boża Łaska jest wpisana w losy wielu z mieszkańców Łasku - podkreślał burmistrz fragment uzasadnienia do uchwały.

Uroczysta sesja odbywała się w sali z fortepianem Łaskiego Domu Kultury. Głosowanie odbyło się imiennie, ze względu na brak sprzętu do głosowania elektronicznego. Nie było jednomyślności. W głosowaniu uczestniczyło 15 spośród 21 miejskich radnych. Za uchwałą było 11, 3 przeciw, 1 osoba się wstrzymała.

Pośród przeciwnych przyjęciu uchwały była między innymi radna Krystyna Politańska, która uzasadniła swoje stanowisko. Była przeciw, bo uważa, że w obecnych trudnych czasach Kościół Katolicki jest manipulowany i wplątywany w politykę. A Matka Boża Łaska nie potrzebuje takiego szumu.

Po przyjęciu uchwały, miasto wystąpi teraz do kurii biskupiej w Łodzi o rozpoczęcie procedury ustanowienia Matki Bożej Łaskiej patronką miasta i gminy Łask.

Kult Matki Bożej Łaskiej

Alabastrowa płaskorzeźba w kształcie tonda, przedstawiająca Matkę Bożą z Dzieciątkiem jest otoczona szczególnym kultem od pierwszej połowy XVI w. Jest darem, jaki Prymas Jan Łaski, fundator kolegiaty, ofiarował kościołowi łaskiemu.

Tondo (płaskorzeźba w kształcie koła) o średnicy 40 cm, jest dziełem włoskiego renesansu. Wykonane zostało pod koniec XV w., prawdopodobnie w pracowni włoskiego artysty Andrea delia Robbia, który specjalizował się w rzeźbieniu w lazurowej terakocie. Prymas Polski Jan Łaski przywiózł tę rzeźbę w październiku 1515 r. z Rzymu, gdzie przebywał na Soborze Laterańskim V. Był to dar papieża Leona X.

Płaskorzeźba jest umieszczona w ołtarzu w kaplicy NMP z Dzieciątkiem z 1760 r.

24.09.2005 r. arcybiskup Władysław Ziółek ustanowił kościół Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Michała Archanioła w Łasku Sanktuarium Matki Bożej Łaskiej (Abp-453-1201/05).

25.09.2005 r. Prymas Polski kard. Józef Glemp dokonał uroczystej koronacji Matki Bożej Łaskiej z Dzieciątkiem. Korony zostały pobłogosławione 18.08.2002 r. na Błoniach Krakowskich przez Jana Pawła II.

Matka Boża Łaska patronką miasta i gminy Łask. Uroczysta Ses...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lask.naszemiasto.pl Nasze Miasto