Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura 2019. Język polski. Egzamin na poziomie podstawowym. Jakie będą tematy? Nasze typy: "Wesele" albo "Inny świat". Przeczytaj dlaczego

Redakcja
Jedno jest pewne: do wyboru będzie napisanie rozprawki albo interpretacji tekstu lirycznego, czyli wiersza. Ale warto zapoznać się z naszym podsumowaniem tematów CKE z poprzednich lat (2014-2018) na kolejnych slajdach.
Jedno jest pewne: do wyboru będzie napisanie rozprawki albo interpretacji tekstu lirycznego, czyli wiersza. Ale warto zapoznać się z naszym podsumowaniem tematów CKE z poprzednich lat (2014-2018) na kolejnych slajdach. Przemysław Swiderski
Matura 2019 zacznie się egzaminem z języka polskiego w poniedziałek (6 maja). Jaki może być temat rozprawki? Przewidujemy go m.in. na podstawie arkuszy z ubiegłych lat.

Matura 2019 zacznie się pisemnym egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym w poniedziałek o godz. 9 rano. To jeden z testów obowiązkowych do zdania dla każdego, kto ubiega się o świadectwo dojrzałości. Zalicza uzyskanie co najmniej 30 proc. proc. z możliwych do zdobycia. Aż 50 z 70 punktów jest do zdobycia za napisanie "wypowiedzi argumentacyjnej", liczącej co najmniej 250 słów.

Jedno jest pewne: do wyboru będzie napisanie rozprawki albo interpretacji tekstu lirycznego – czyli wiersza.

Większość maturzystów co roku wybiega rozprawkę, bo temat pierwszy do wyboru z arkusza jest oparty na fragmencie którejś z najbardziej znanych lektur. Natomiast temat drugi, wiersz w arkuszu, bywa niespodzianką. Np. przed rokiem pojawił się utwór Ernesta Brylla, a wielu ze zdających egzamin usłyszała o tym polskim poecie dopiero w związku ze swoim egzaminem.

Matura 2019 polski - tematy: Jakie są nasze typy na rozprawkę?

Wesele "Stanisława Wyspiańskiego"

Na pewno warto zajrzeć jeszcze do "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Dlaczego?

Wesele" to dzieło, którego w szkole ponadgimnazjalnej żaden polonista – według obecnej podstawy programowej – nie może pominąć. Mimo to, nie było jeszcze wykorzystane na maturze w obecnej formule.

Dzieł, których nie można pominąć, jest tylko siedem (to wybrana twórczość Jana Kochanowskiego, III cz. "Dziadów" i "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza, "Lalka" Bolesława Prusa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, wybrane opowiadanie Brunona Schulza oraz fragmenty "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza).

Z "niepomijalnych" w szkole autorów, z których dotąd CKE nie korzystała podczas układania tematów na "podstawę" z polskiego, najbardziej prawdopodobne wydaje się pojawienie Wyspiańskiego.

Matura 2019 polski: Będzie "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego?

Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W uchwale podkreślono, że w obecnym roku mija setna rocznica urodzin „jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku”.

Dzieło Gustawa Herlinga-Grudzińskiego pojawia się w oficjalnym informatorze CKE na temat matury z polskiego w obecnej formule, jednak w latach 2015-2018 nie zostało wykorzystane podczas układania tematu na egzamin. Temat z informatora brzmi:

"Czy szczególne okoliczności mogą usprawiedliwić postępowanie sprzeczne z podstawowymi zasadami etyki? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Innego świata Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i do innych tekstów kultury."

Na kolejnych slajdach prezentujemy pełny spis tematów wykorzystanych już przez Centralną Komisję Egzaminacyjną w arkuszach z podstawowej części języka polskiego według obecnej podstawy programowej (od próbnej matury w 2014 r. do egzaminu w 2018 r.)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto