Nie pal śmieci - Zduńska Wola się dusi!

Artykuł sponsorowany
Każdego roku, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy pojawia się ten sam problem, a mianowicie problem tzw. „niskiej emisji” wynikający przede wszystkim ze spalania przez mieszkańców odpadów w przydomowych piecach np. pociętych opon, worków foliowych, butelek plastikowych. Dym staje się wówczas gęsty, ciężki, drażniący i jest źródłem zanieczyszczeń i dużego zagrożenia dla zdrowia mieszkańców. Emisja pyłów i szkodliwych gazów z kominów znajdujących się na niewielkich wysokościach uniemożliwia wyniesienie zanieczyszczeń na większe wysokości i rozproszenie ich przez wiatr. Wilgotne powietrze jesienno-zimowe dodatkowo sprzyja kumulowaniu się zanieczyszczeń. Zjawisko to szczególnie obserwujemy o zmierzchu, kiedy to dym snuje się nisko między budynkami, uniemożliwiając wieczorny spacer z psem, czy wywietrzenie pomieszczenia.

Paląc odpady uwalnianych jest do środowiska wiele szkodliwych substancji, które rozprzestrzeniają się w sposób niekontrolowany i dostają się do dróg oddechowych, następnie kumulują się w organizmie uszkadzając go.

Podczas spalania odpadów w piecach domowych do atmosfery trafiają:
• dioksyny i furany, które należą do najgroźniejszych produktów spalania;
• pył zawieszony;
• dwutlenek siarki, który jest przyczyną powstawania siarczanów i kwasu siarkowego, co prowadzi do opadów kwaśnych deszczy. Odkładając się w glebie powoduje zakwaszenie i zasolenie;
• tlenki azotu, w powietrzu tworzą kwas azotowy, który następnie odkładając się w glebie podwyższa zawartość azotanów w produktach roślinnych;
tlenek węgla i dwutlenek węgla;
• metale ciężkie takie jak: kadm, rtęć, tytan, arsen, kobalt, nikiel, selen, ołów, chrom;
• wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, które należą do głównej grupy związków chemicznych odpowiedzialnych za zanieczyszczenie środowiska.

W procesie spalania ważną rolę odgrywa temperatura spalania, gdy jest niewłaściwa, tzn. zbyt niska - w emitowanych spalinach powstają zanieczyszczenia, których oddziaływanie na środowisko naturalne oraz zdrowie ludzi i zwierząt jest bardzo szkodliwe. Temperatura rzędu 200-500 stopni Celsjusza, która osiągana jest w domowych piecach lub kotłowniach powoduje, że proces spalania przebiega mniej sprawnie i następuje niepełny proces spalania odpadów, co w konsekwencji doprowadza do powstania różnorodnych związków chemicznych. Spalanie odpadów może być prowadzone jedynie w specjalnie zaprojektowanych spalarniach odpadów, spełniających wszystkie określone w przepisach wymagania. Temperatura w spalarniach odpadów wynosi od 800 do 1200 stopni Celsjusza. Im wyższa temperatura tym proces spalania przebiega sprawniej a do środowiska przedostaje się mniej substancji szkodliwych mogących mieć wpływ na zdrowie mieszkańców.

Palenie odpadów ma również negatywny wpływ na stan przewodów kominowych w naszych domach, powodując powstawanie tzw. mokrej sadzy, co może być przyczyną pożaru.

Obowiązuje absolutny zakaz spalania w piecach domowych:
• plastikowych pojemników i butelek po napojach;
• zużytych opon oraz innych odpadów z gumy;
• przedmiotów z tworzyw sztucznych;
• elementów drewnianych pokrytych lakierem;
• sztucznej skóry;
• opakowań po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin;
• opakowań po farbach i lakierach;
• pozostałości farb i lakierów;
• plastikowych toreb foliowych z polietylenu;
• papieru bielonego nieorganicznymi związkami chloru, z nadrukiem farb kolorowych.

W gospodarstwach domowych, poza opałem, można spalać tylko:
• papier, tekturę i drewno;
• odpady z gospodarki leśnej;
• odpady kory i korka;
• trociny, wióry i ścinki;
• mechanicznie wydzielone odrzuty z przeróbki makulatury.

W Polsce obowiązuje ustawowy zakaz spalania odpadów komunalnych w urządzeniach nie przystosowanych do tego celu. W przypadku stwierdzenia termicznego przekształcania odpadów w instalacji do tego nie przeznaczonej podejmowane są działania nakładające sankcje karne wynikające z art. 191 ustawy o odpadach. Kara może wynieść nawet 5.000 zł.

Strażnicy Miejscy na podstawie upoważnienia Prezydenta Miasta w oparciu o art. 379 ustawy Prawo ochrony środowiska uprawnieni są do wstępu przez całą dobę na teren nieruchomości na której prowadzona jest działalność gospodarcza, oraz od 6.00 – 22.00 na nieruchomości zamieszkałe w celu przeprowadzenia kontroli i mogą dokonywać kontroli spalania odpadów w piecach grzewczych, paleniskach domowych oraz ogniskach na terenie posesji.

Przepisy prawne nie wystarczą, aby chronić nas przed konsekwencjami złych nawyków. Pomimo zakazu spalania odpadów do świadomości mieszkańców musi dotrzeć fakt, na co narażamy siebie i sąsiadów paląc odpady w domowym piecu. Uświadomienie sobie jak bardzo szkodliwe substancje powstają podczas spalania odpadów w piecach i kotłowniach domowych, może uchronić nas przed poważnymi konsekwencjami niewłaściwego postępowania z odpadami. Dlatego nie trujmy siebie i bliskich.

www.odpady.zdunskawola.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto