Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie wiesz czy grozi ci zawał lub udar? Sprawdź w ramach Programu Profilaktyki Chorób Układu Krążenia NFZ

Matylda Witkowska
Proste badania mogą wykryć, czy grożą nam choroby układu krążenia
Proste badania mogą wykryć, czy grożą nam choroby układu krążenia Przemyslaw Swiderski
Twoje serce może być starsze niż myślisz. Zbadaj je korzystając z Programu Profilaktyki Chorób Układu Krążenia NFZ. W walce o zdrowe serce pomoże też bezpłatna aplikacja Moje Zdrowie Plus.

Choroby układu krążenia. Dlaczego są takie groźne?

Współczesny styl życia nie pomaga naszemu sercu. Stres, papierosy i złe odżywianie robią swoje. Dlatego mimo stosunkowo młodego wieku nasze serce może być już w bardzo złym stanie. W zbadaniu jego kondycji, podjęciu kluczowych dla zdrowia i długiego życia decyzji pomoże prowadzony przez NFZ Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia. Teraz łatwiej jest z niego skorzystać.

Najczęstsze choroby układu krążenia to nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, zawał serca, choroba wieńcowa i udar mózgu. Choroby układu krążenia są naprawdę groźne. Z danych GUS wynika, że od lat są one najczęstszą przyczyną śmierci w Polsce. W ubiegłym roku choroby układu krążenia były przyczyną 35 proc. wszystkich zgonów w kraju. Było ich dwa razy więcej niż zgonów z powodu nowotworów czy przez owianego złą sławą koronawirusa.

- Choroby układy krążenia bez wątpienia są jedną z głównych przyczyn, dla których żyjemy krócej niż mieszkańcy innych krajów Unii Europejskiej – mówi Dr Michał Chudzik, kardiolog z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Na część przyczyn powodujących zachorowania nie mamy wpływu. Wiadomo, że częściej chorują mężczyźni, a ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Ale na rozwój tych schorzeń często pracujemy sobie sami, na przykład paląc papierosy, prowadząc siedzący tryb życia, czy źle się odżywiając.

">

Kondycję naszego serca możemy sprawdzić korzystając z prowadzonego przez NFZ bezpłatnego Programu Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (CHUK). Program od lipca dostępny jest dla szerszego grona osób niż dotychczas.

Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia NFZ. Co trzeba o nim wiedzieć?

Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (CHUK) NFZ. Kto może skorzystać?

Obecnie mogą z programu mogą korzystać wszyscy pacjenci w wieku 35-65 lat, u których nie rozpoznano jeszcze żadnej choroby układu krążenia i którzy w ciągu ostatnich pięciu lat nie brali w programie udziału.

To oznacza, że jest to program dla osób, które nie mają jeszcze diagnozy i nie są pod kontrolą kardiologa.

Szczególnie zachęcane są osoby z grup ryzyka. To m.in. osoby:

  • płci męskiej
  • otyłe
  • mało aktywne fizycznie
  • palące
  • mające obciążenia genetyczne
  • cierpiące na nadciśnienie,
  • mające nieprawidłowy poziom cholesterolu
  • z upośledzoną tolerancją glukozy.

Program Profilaktyki CHUK. Jak się zapisać i jakie są badania?

Program Profilaktyki CHUK prowadzony jest we wszystkich poradniach POZ mających umowę z NFZ bez ograniczeń czasowych. Można zgłosić się samodzielnie lub zostać zachęconym przez lekarza.

Znajdź przychodnię POZ prowadzącą Program Profilaktyki CHUK w twojej okolicy

Lekarz lub pielęgniarka nie tylko zmierzy BMI, ciśnienie i na podstawie ankiety oceni styl życia. Kluczowe będą wyniki badań biochemicznych krwi: cholesterolu, trójglicerydów i stężenia glukozy na czczo.

Wyniki badań lekarz oceni według kalkulatora SCORE, który bierze pod uwagę płeć pacjenta i jego wiek, a także czynniki szkodzące sercu: palenie bądź niepalenie przez niego papierosów, poziom stężenia cholesterolu i wysokość ciśnienia tętniczego. Na tej podstawie pacjent dowie się jakie ma ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia w nadchodzących latach.

Dr Michał Chudzik, kardiolog z Łodzi, zachęca nawet młodych do zbadania stanu sercaarchiwum prywatne

Jak podkreśla dr Michał Chudzik Program Profilaktyki CHUK to nie tylko standardowe badania, ale też dodatkowe opcje, na przykład możliwość określenia biologicznego wieku serca oraz ryzyka wystąpienia chorób krążenia w ciągu najbliższych 10 lat.

- Każdy uczestnik programu będzie wiedział, czy jego serce jest młodsze czy starsze niż jego wiek wynikający z metryki – tłumaczy kardiolog.

Zachęca też do brania udziału w programach profilaktycznych jak najwcześniej.

- Warto wykonać bilans zdrowia, nawet jeśli mamy dopiero 30, 50 czy 50 lat i nic nam nie dolega – mówi lekarz. - Będziemy wówczas mieć swój „pakiet startowy” i za kilka lat będziemy mogli porównać, czy nasz stan zdrowia się zmienił i czy choroba się rozwinęła – wyjaśnia.

Pacjent od swojego lekarza lub pielęgniarki w swoim POZ otrzyma też wskazówki, jak dbać o zdrowie, a w razie potrzeby zostanie skierowany do poradni specjalistycznej lub będzie pod opieką swojego lekarza.

- Dzięki profilaktyce ma szansę na szybsze leczenie i długie życie w dobrym zdrowiu – podkreśla Anna Leder, rzecznik Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Dr Michał Chudzik zauważa też, że badania diagnozujące choroby układu krążenia mówią dużo nie tylko o sercu, ale też o ogólnym stanie zdrowia i innych chorobach cywilizacyjnych, które może mieć pacjent. A ta wiedza może pomóc w zachowaniu zdrowia.

- Ważne jest, żebyśmy żyli jak najdłużej w pełnym zdrowiu ze zdolnościami fizycznymi i umysłowymi – mówi kardiolog.

Aplikacja Moje Zdrowie Plus pomoże utrzymać pod kontrolą także choroby układu krążeniaNFZ

Choroby serca pod kontrolą. Bezpłatna aplikacja NFZ Moje Zdrowie Plus

W zapobieganiu i kontrolowaniu chorób układu krążenia może pomóc bezpłatna aplikacja NFZ Moje Zdrowie Plus. Aplikacja przeznaczona jest dla osób z chorobami przewlekłymi, w tym także dla pacjentów z nadciśnieniem tętniczym czy przewlekłą chorobą wieńcową.

Aplikacja składa się z czterech modułów poświęconych diecie, lekom, aktywności fizycznej oraz parametrom życiowym. Podpowiada przepisy na posiłki odpowiednie m.in. dla pacjentów z chorobami układu krążenia, zlicza kalorie i naszą aktywność fizyczną. Zaalarmuje, jeśli prowadzimy niezdrowy styl życia lub nie wzięliśmy stałych leków.

Moje Zdrowie Plus. Co warto wiedzieć o tej aplikacji?

Moje Zdrowie Plus to aplikacja całkowicie bezpłatna. Można jej używać na smartfonach i tabletach. Można ją ściągnąć za darmo ze sklepów App Store lub Google Play.

Moje Zdrowie Plus. Tu znajdziesz aplikację dla systemu iOS

Moje Zdrowie Plus. Tu znajdziesz aplikację dla urządzeń z systemem Android

Zdrowe odżywianie jest też elementem profilaktyki chorób układu krążeniaPixabay

Co jeszcze możesz zrobić dla swojego serca? Kodeks układu krążenia:

  • Odżywiaj się zdrowo (ogranicz spożycie tłuszczów nasyconych i soli).
  • Uprawiaj regularnie, umiarkowaną aktywność fizyczną 150–300 minut
  • tygodniowo.
  • Kontroluj ciśnienie tętnicze krwi. Utrzymuj je w granicach normy(<140/90mmHg).
  • Zadbaj o prawidłowe stężenie cholesterolu.
  • Rzuć palenie i unikaj ekspozycji biernej na dym tytoniowy.
  • Ogranicz spożywanie alkoholu.
  • Utrzymuj prawidłową masę ciała (BMI w przedziale 18,5 – 24,9 BMI).
NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto