Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O gazyfikacji, drogach, porcie przeładunkowym podczas zebrania w Zduńskiej Woli Karsznicach ZDJĘCIA

Włodzimierz Rychliński
Włodzimierz Rychliński
O gazyfikacji, drogach, porcie przeładunkowym podczas zebrania w Zduńskiej Woli Karsznicach
O gazyfikacji, drogach, porcie przeładunkowym podczas zebrania w Zduńskiej Woli Karsznicach Włodzimierz Rychliński
Kilkudziesięciu mieszkańców wzięło udział w Zebraniu Wspólnoty Lokalnej Osiedla Karsznice. Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in. gazyfikacja osiedla i inwestycje.

O gazyfikacji, drogach, porcie przeładunkowym podczas zebrania w Zduńskiej Woli Karsznicach

Zebrania karsznickiej wspólnoty lokalnej stanowią okazję do omówienia problemów, z jakimi najczęściej spotykają się mieszkańcy. Tak było i tym razem. Tematem, który od długiego czasu interesuje ludzi jest gazyfikacja osiedla. Sieć położona jest już w ulicach:

  • Staszica
  • części Spółdzielczej i 1 Maja
  • Okrzei.

Polska Spółka Gazownictwa deklaruje, że w przyszłym roku nitka będzie też w ulicy Piłkarskiej, Karsznickiej. Akces podłączenia do sieci zgłosiło dotychczas ponad 70 mieszkańców. Pierwsi odbiorcy mają zostać podłączeni jeszcze w tym roku.

Co z portem przeładunkowym w Karsznicach?

Biorący udział w zebraniu dopytywali też o port przeładunkowy, jaki ma powstać w Karsznicach. Zgodnie z planem, zlokalizowany będzie liczącym 22 hektary terenie między magistralą kolejową, a ulicą Karsznicką. Niepokój wśród części osób wzbudza liczba tirów, jaka może znacznie wzrosnąć po oddaniu tej inwestycji do użytku.

Będą jeździć ulicą Karsznicką, co spowoduje hałas. Już teraz wiele z nich jeździ tą ulicą i powoduje to niedogodności - podkreślał jeden z mieszkańców.

Odniósł się do tego zduńskowolski wicestarosta Wojciech Rychlik. Przypomniał, że powstał łącznik między trasą S8 a drogą wojewódzką nr 482.

Właśnie po to budowaliśmy łącznik, by tamtędy przebiegał ruch samochodów generowany działalnością portu - argumentował Wojciech Rychlik. - Niestety trzeba się liczyć z możliwością zwiększenia hałasu, ale to jest ogromna szansa na rozwój Zduńskiej Woli, powiatu i całego regionu.

Program Stop Smog na osiedlu Karsznice

Prezydent Zduńskiej Woli Konrad Pokora mówił m.in. o miejskim programie Stop Smog. Na osiedlu Karsznice zniknęło około 150 kominów. To w znacznej mierze dzięki podłączeniu kilku wspólnot mieszkaniowych do rozbudowanej sieci ogrzewającej Szkołę Podstawową nr 13. Miasto dąży do doprowadzenia ciepłociągu Miejskich Sieci Cieplnych do Karsznic. To jednak jest bardzo kosztowna inwestycja może kosztować nawet 15 – 20 milionów złotych. Powstać ma w latach 2024 – 2025.

Mieliśmy plan, by w Karsznicach wybudować ciepłownię na gaz. Jednak w sytuacji, gdy to paliwo ciągle drożeje wstrzymujemy się z realizacją tego pomysłu. Nie chcemy dostarczać mieszkańcom osiedla ogromnych rachunków - podkreślił prezydent Pokora. - Będziemy dążyć do doprowadzenia ogrzewania z MSC.

Jodłowa – Staszica – Spółdzielcza

Karszniczanie od lat zmagają się z ogromnym problemem, jakim jest fatalny stan szlaku komunikacyjnego Jodłowa – Staszica – Spółdzielcza. Powiat zduńskowolskim będzie niebawem przebudowywać Jodłową. Złożony jest też wniosek o dofinansowanie modernizacji Staszica. Pierwszy etap obejmie odcinek między Spółdzielczą i Poprzeczną. W pierwszej kolejności trzeba było położyć sieć gazową, wykupić grunty.

Gazociąg jest położony. Prawie mamy zamknięte kolejne zadanie, czyli wykup gruntów. To jest działanie bardzo długotrwałe i skomplikowane. Czasem trzeba dokonać wywłaszczeń, co powoduje wydłużenie w czasie, bo trzeba ustalić właścicieli, oszacować wartość gruntu, wypłacić odszkodowania - wyliczał wicestarosta Wojciech Rychlik.

Dziesięć procent mieszkańców Zduńskiej Woli mieszka na osiedlu Karsznice

Dziesięć procent mieszkańców Zduńskiej Woli mieszka na osiedlu Karsznice. Takie wyliczenia przedstawił wiceprezydent Zduńskiej Woli Paweł Szewczyk. Jego zdaniem, co najmniej w takiej wysokości powinny być nakłady w osiedlu Karsznice z inwestycyjnego budżetu Zduńskiej Woli. Paweł Szewczyk zaprezentował dane pokazujące, jak te nakłady wyglądały w ostatnich latach.

Tak to wyglądało:

  • 2012 rok – 400 tys. zł
  • 2013 rok – 100 tys. zł
  • 2014 rok – 300 tys. zł
  • 2015 i 2016 rok – 400 tys. zł
  • 2017 rok – 3,3 mln zł
  • 2018 rok – 2,2 mln zł
  • 2019 rok – 3,3 mln zł
  • 2020 rok – 3,4 mln zł
  • 2021 rok – 3,9 mln zł
  • plan na 2022 rok – 6,2 mln zł.

Jak widać, te nakłady nie były współmierne do liczny mieszkańców osiedla wobec liczby mieszkańców całego miasta. Będziemy dążyć, by było to co najmniej dziesięć procent budżetu inwestycyjnego, choć w niektórych latach było to blisko piętnaście procent - zauważa wiceprezydent Szewczyk.

Więcej danych znajduje się na planszach w galerii zdjęć.

O gazyfikacji, drogach, porcie przeładunkowym podczas zebrania w Zduńskiej Woli Karsznicach

O gazyfikacji, drogach, porcie przeładunkowym podczas zebran...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto