Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O Herlingu Grudzińskim w Bibliotece Pedagogicznej w Zduńskiej Woli [FOTO]

red.
mat. Biblioteki Pedagogicznej w Zduńskiej Woli
Setną rocznicę urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego uczczono w Bibliotece Pedagogicznej w Zduńskiej Woli.

Z okazji setnej rocznicy urodzin Gustawa Herlinga Grudzińskiego w Bibliotece Pedagogicznej w Zduńskiej Woli zorganizowane zostało spotkanie z uczniami Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Zduńskiej Woli.
Spotkanie poświęcone było życiu i twórczości tego pisarza. Na zakończenie młodzież czytała fragmenty jego najważniejszego dzieła – „Innego świata”.

Gustaw Herling Grudziński urodził się 20 maja 1919 roku w Kielcach, zmarł nocą z 4 lipca 2000 roku w Neapolu.15 Wybuch II wojny światowej zastał pisarza w Warszawie, gdzie studniował W październiku 1939 założył wraz z kolegami Polską Ludową Akcję Niepodległościową (PLAN), jedną z pierwszych polskich organizacji konspiracyjnych. Był jej szefem przez 2 miesiące. Wyjechał do Lwowa, gdzie czasowo korzystał z protekcji Marii Dąbrowskiej i Juliusza Kleinera, następnie udał się do Grodna i tam znalazł pracę w teatrzyku kukiełkowym. W marcu 1940 próbował przedostać się na Litwę. Wynajęci przez niego przemytnicy okazali się jednak być na usługach NKWD i Grudziński został aresztowany zaraz po opuszczeniu miasta. Umieszczono go w tamtejszym więzieniu, gdzie został szybko skazany na 5 lat pobytu w obozach. Następnie, poprzez więzienia w Witebsku, Leningradzie i Wołogdzie, trafił do łagru w Jercewie. 20 stycznia 1942 po dramatycznej głodówce protestacyjnej został stamtąd zwolniony na mocy – obowiązującego już od niemal pół roku – układu Sikorski-Majski.
Wstrząsający opis rzeczywistości obozowej zawarł później w książce Inny świat. 12 marca w miejscowości Ługowoje udało mu się przyłączyć do armii gen. Andersa. Walczył m.in. pod Monte Cassino, za co otrzymał Order Virtuti Militari.
Po II wojnie, w 1945, został emigrantem politycznym.Mieszkał w Londynie i we Włoszech.
W jego dorobku odnaleźć można krytykę literacką, prozę, esej. Najsłynniejszą jego książką jest "Inny świat", w której opisuje łagrowa rzeczywistość. Znany jest też jego "Dziennik pisany nocą", jaki powstawał od 1971 do 1992 roku.

Uchwałą Sejmu rok 2019 został ustanowiony rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto