Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O tajemnicach grobu Złotnickich w zduńskowolskim muzeum [zdjęcia i video]

jj
Pomnik Honoraty Złotnickiej na starym cmentarzu w Zduńskiej Woli i związane z nim tajemnice były głównym tematem spotkania z cyklu "Podwieczorki z historią", na jakie w czwartek, 31 października zaprosiło Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.

Czym są stele i cypiusy spotykane od XVIII wieku na polskich cmentarzach? Jakie tajemnie kryje pomnik żony załozyciela Zduńskiej Woli Honoraty Złotnickiej na starym cmentarzu przy Łaskiej? Czy jest możliwe, że nikt z rodziny Złotnickich nie jest pochowany na cmentarzu przy ul. Łaskiej w Zduńskiej Woli? Między innymi na te pytania starał się odpowiedzieć podczas kolejnego spotkania z cyklu "Podwieczorki z historią" Tomasz Polkowski, dyrektor zduńskowolskiego muzeum.
Stela to pomnik nagrobny w formie kamiennej, ustawionej pionowo płyty z inskrypcją lub płaskorzeźbioną dekoracją o wysokości od kilkunastu centymetrów do kilku metrów. Pochodzi z czasów starożyrtnych, a rozpowszechniony był w starożytnych Egipcie i Grecji oraz Rzymie. Stele nagrobne pojawiają się w niemal wszystkich kulturach basenu Morza Śródziemnego. W kulturze żydowskiej stela nagrobna nosi nazwę macewy. Na zimiach polskich stela pojawikla się o zyskała populatbość w okresie Oświecenia, w XVIII wieku.
Głównym motywem steli nagrobnych jest zmarły, sam lub otoczony rodziną w scenie pożegnania, niekiedy uczty. Wykuwano na nich też jego imię, niekiedy tylko wizerunek, biografię lub epitafium.

Cypius to pochodząca ze starożytnego Rzymu zdobiona głównie płaskorzeźbami kolumna. Formę cypiusa ma pomnik Honoraty Złotnickiej stojący przy głównej alei starego cmentarza przy Łaskiej w Zduńskiej Woli. To klasycystyczny pomnik z niewielkim tympanonem i akroteriami otoczony ozdobną kratą, czyli kremlem, jaki został postawiony przez rodznę prawdopodobnie w 1932 roku. Na bokach monumentu sa wyrzeźbione pochodnie skierowane płomieniami w dół, oplecione szarfami, a na tympanonie wyrzeźbiono uskrzydloną klepsydrę.Na podstawie pomnika wyrzeźbiono amfory, a w centrum między nimi wypukłorzeźbione kartusze z klejnotami i herbami Prawdzic (z lewej) i Ostoja (z prawej).
Na głównej płycie umieszczony został napis " „ Pomnik Honoraty z Okolowiczów Złotnickiej. Zbyt wcześnie dla Rodziców, Męża, Dzieci, Familij i Przyjaciół w dniu 19 stycznia 1831 r. a w 42 r.życia swego zmarłey”.

Okazuje się, że pomnik Honoraty Złotnickiej może być tylko pomnikiem upamiętniającym żonę założyciela Zduńskiej Woli, a nie jej grobem. Jednak, gdzie Honorata Złotnicka została pochowana, nie do końca wiadomo. Podobna sprawa jest ze Stefanem Złotnickim, założycielem Zduńskiej Woli, który zmarł w 1847 r. Nie do końca wiadomo, gdzie został pochowany. Niewykluczone, że oboje spoczęli na istniejącym jeszcze wówczas przykościelnym cmentarzu. Ale dowodów na to nie ma.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto