Ostatni dzień głosowania na Budżet Obywatelski Zduńskiej Woli

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Jeszcze tylko dziś można zagłosować na projekty zgłoszone przez mieszkańców. Do 12 października trwa głosowanie na zadania zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego Zduńskiej Woli. Mieszkańcy wybierają to, na co zostaną wydane pieniądze miejskie w 2023 roku. Wśród propozycji jest kilka inwestycji i kilkanaście wydarzeń.

Budżet Obywatelski Zduńska Wola 2023

Mieszkańcy Zduńskiej Woli jtylko do 12 października mogą wybierać inwestycje i wydarzenia, jakie zostaną wpisane do budżetu miasta na 2023 rok.

Zagłosować na wybrany projekt można tradycyjnie, na karcie papierowej, ale także przez Internet na specjalnej stronie https://zdunskawola.budzet-obywatelski.org/glosowanie

Oto projekty na 2023 rok. Inwestycje lokalne:

Siłownia zewnętrzna Osiedle 1000-lecia
Siłownia zewnętrzna. Urządzenia siłowni powinny być tak dobrane, aby mogły ćwiczyć osoby w różnym wieku i o różnej sprawności fizycznej. Pomysłowość producentów urządzeń do ćwiczeń na powietrzu jest bardzo duża, ciągle powstają nowe urządzenia o coraz to innych funkcjonalnościach.
175 000 zł

Siłownia plenerowa w parku 100-lecia odzyskania niepodległości
Korzyści płynące z bardziej aktywnego trybu życia i zbilansowanej diety są powszechnie znane i stanowią klucz do dobrego stanu zdrowia, bardziej wydajnej pracy i przyjemnego życia. Wielu ludzi nie korzysta regularne z żadnej aktywności sportowej ze względów ekonomicznych, braku czasu lub trudnej dostępności obiektów sportowych. Ćwiczenia na zewnętrznych siłowniach są bardzo łatwe może z nich korzystać każdy, również nowicjusze, emeryci, dzieci a nawet osoby niepełnosprawne. Urządzenia są bezpieczne, trwałe i odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Dobrze dobrany zestaw urządzeń tworzy atrakcyjny fitness park. Siłownia usytuowana w naszym parku będzie doskonałym uzupełnieniem codziennych spacerów dla setek mieszkańców osiedla Południe.
205 000 zł

Różowa ławeczka "Bądźmy świadomi"
Ławeczka koloru różowego z elementem wstążki – symbolem walki z rakiem oraz napisem motywującym do dbania o swoje zdrowie. Pomysłodawcą projektu jest Stowarzyszenie „Teraz JA”, które wspiera chorych w trakcie i po chorobie onkologicznej. Ławeczka będzie zduńskowolskim symbolem walki z rakiem, z którym mierzy się coraz więcej mieszkanek naszego miasta, oraz profilaktyki chorób nowotworowych. Będzie miejscem odpoczynku, refleksji, przemyśleń, wspomnień, zatrzymania się w pędzie codzienności. Ławeczka ma przypominać mieszkańcom o tym, aby zadbali o siebie i pamiętali o badaniach profilaktycznych, które ratują życie. Projekt będzie służył wszystkim mieszkańcom Zduńskiej Woli oraz turystom odwiedzającym nasze miasto. Skorzystają wszyscy, którzy przysiądą na ławeczce.
52 900 zł

Zielona ulica Fabryczna - pierwszy woonerf w Zduńskiej Woli
Rewitalizacja i przemiana ulicy Fabrycznej w zielony woonerf poprzez zmianę ulicy w trakt spacerowy z uspokojonym ruchem samochodowym i jednym poziomem jezdni. Dzięki temu ulica Fabryczna może stać się jedną z najciekawszych w Zduńskiej Woli - z dużą ilością pięknie urządzonej zieleni, traktem spacerowym na trasie szlaku fabrycznego, eleganckimi i funkcjonalnymi elementami małej architektury i stylowym oświetleniem
500 000 zł

Fontanna na osiedlu Karsznice
Projekt zakład wybudowanie fontanny typu Dry Plaza, czyli fontanny bez lustra wody inaczej zwaną posadzkową tzw. "mokrym chodnikiem". Każda z dysz strzelająca w górę strumieniem wody będzie podświetlona wielobarwną lampą LED RGB, umieszczoną bezpośrednio pod dyszą. Fontanna będzie pracować w rytm zaprogramowanej choreografii dynamicznie wyrzucając z dysz wodę iluminowaną światłem. Zbudowana zostanie na planie prostokąta. 7 dysz (3+4) umieszczonych będzie w linii prostej stanowiącej dłuższą oś symetrii prostokąta. Do fontanny prowadzić będą z dwóch stron chodniki. Wzór na chodnikach będzie przedstawiał tory kolejowe. Dzięki temu prostokątna powierzchnia fontanny będzie wyglądać z góry jak wagon kolejowy na torach. Fontanna znajdować się będzie na Placu Zwycięstwa na osiedlu Karsznice, centralnie na terenie po byłym basenie przeciwpożarowym.
800 000 zł

Zielone przystanki w Zduńskiej Woli - Karsznice
Przedmiotem planowania działań jest wymiana przestarzałych i niefunkcjonalnych wiat przystankowych oraz zamontowanie dodatkowych, które przyczynia się do podniesienia estetyki, komfortu bytu mieszkańców Zduńskiej Woli - Karsznice. Zadanie odpowiada na potrzeby osób korzystających z usług Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Spółki z o.o. Ujednolicenie w przestrzeni miejskiej Zduńskiej Woli małej architektury jakimi są wiaty przystankowe.
208 800 zł

Tężnia solankowa w Parku Miejskim
Celem projektu jest stworzenie ogólnodostępnej tężni solankowej w Parku Miejskim – miejsca relaksu, odprężenia i możliwości zadbania o zdrowie wszystkich mieszkańców Zduńskiej Woli. Usytuowanie jej w samym centrum miasta, w otoczeniu zieleni zapewni poczucie komfortu, odpoczynku i regeneracji. Co więcej, tężnia zwiększy atrakcyjność otoczenia, zachęci więcej osób do odwiedzenia Parku Miejskiego, stanowić będzie miejsce międzypokoleniowej integracji

Oto projekty na 2023 rok. Wydarzenia lokalne:

Wkręć się zdrowo w kulturę
Głównym celem projektu jest umożliwienie mieszkańcom miasta kontaktu ze współczesną polską kulturą poprzez organizacje spotkań z wybitnymi aktorami, a także poruszanie ważnych tematów dotyczących ich zdrowia poprzez spotkanie z trenerem fitness. W ramach spotkań zduńskowolanie poznają kulisy, mity i tajniki pracy aktorskiej, anegdoty z życia zawodowego. Zgłębią tajemnice zdrowego odżywiania i sportowego trybu życia, a także niektórych chorób. Zadanie ma na celu integrację, uświadomienie i aktywizację wszystkich mieszkańców Zduńskiej Woli z różnych grup wiekowych i społecznych, w tym z niepełnosprawnością, a spotkania będą również się odbywać z udogodnieniem dla osób niesłyszących (tłumacz języka migowego).
23 145 zł

Rajd rowerowy "Szlakiem walk nad rzeką Wartą"
Popularyzacja lokalnej historii w pierwszych dniach kampanii wrześniowej 1939 na terenie naszego powiatu poprzez udział uczestników rajdu w zwiedzaniu bunkrów bojowych w okolicach Strońska i Belenia. Podczas zwiedzania bunkrów zostanie wygłoszona prelekcja prze pracownika z TPZ - Muzeum Historii Zduńska Wola lub lokalnych grup działania.
6 480 zł

Festyn Rodzinny przy Szkole Podstawowej nr 7 w Zduńskiej Woli
Festyn Rodzinny to integracyjna impreza dla uczniów, rodziców i środowiska lokalnego na terenie przyszkolnym Szkoły Podstawowej nr 7 w Zduńskiej Woli. W czasie festynu przewidziano: konkursy, gry, zabawy sportowe, kąciki tematyczne min. kraina dmuchawców. W ramach projektu planowany jest zakup stolików na festyn i zielone lekcje.
19 000 zł

Święto ulicy Grunwaldzkiej
Święto ulicy Grunwaldzkiej to imprezo integracyjna mająca na celu nawiązanie do tradycji jaka miała miejsce no kolejowym os. Karsznice w przeszłości, kiedy to podczas jednego ze świąt w plenerze przy ulicy Grunwaldzkiej odbywały się liczne atrakcje między innymi : konkursy malowania kredą na asfalcie, zabawy dla dzieci oraz całych rodzin, a na zakończenie wspólna zabawa taneczna. Projekt będzie miał charakter otwarty dla każdego mieszkańca. W porównaniu do przeszłych wydarzeń będzie bogatszy w animacje i konkursy oraz rozszerzony zostanie o przygotowanie drobnego poczęstunku, projekcje starych pamiątkowych fotografii pochodzących z zasobów Muzeum Historii Miasta oraz mieszkańców osiedla. Zdjęcia wyświetlane będą no telebimie przez cały czas trwania imprezy, będzie z nich zorganizowana wystawa plenerowe. Atrakcją będzie również koncert Miejskiej orkiestry dętej o tradycjach kolejowych, która cieszy sit ogromną sympatią mieszkańców osiedla i doskonale łączy tradycję oraz pokolenia ale również w swoim repertuarze odnosi się do współczesności .Na zakończenie dnia pełnego atrakcji odbędzie sit dyskoteka.
42 800 zł

Alternatywna Zduńska Wola
Kontynuacja cyklu koncertów, projekcji integrujących lokalną społeczność oraz promujących lokalnych twórców. Odbiorcami koncertów i towarzyszących wydarzeń będzie szeroka grupa odbiorców muzyki alternatywnej z naszego miasta oraz innych ośrodków. AZW jest kontynuacją projektu zapoczątkowanego w 2017 r. oraz wcześniejszych inicjatyw jakie odbywały się w Zduńskiej Woli.
32 000 zł

Zadbaj o siebie - "Różowa Wstążka"
Organizacja wydarzenia edukacyjno-kulturalno-rozrywkowego w celu podnoszenia świadomości i profilaktyki raka piersi. Miesiąc październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie miesiącem świadomości raka piersi. Podczas imprezy odbędą się warsztaty nauki samobadania piersi na fantomach, wykłady specjalistów (onkolog, psycholog, dietetyk, fizjoterapeuta), warsztaty makijażu, praktyka jogi, koncert muzyczny i seans filmowy. Dzięki spotkaniu mieszkańcy Zduńskiej Woli mogą się dowiedzieć jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich, jak kontrolować swoje zdrowie oraz na co zwracać uwagę, a także będą mogli się zrelaksować i nawiązać nowe znajomości.
14 450 zł

"Dopóki masz wybór" - profilaktyczny program słowno - muzyczny
Cykl profilaktycznych spotkań słowno-muzycznych z młodzieżą szkół średnich mający na celu pokazanie młodym ludziom jakie ryzyko wiąże się z sięganiem po narkotyki, alkohol i inne środki uzależniające.
9 700 zł

Widzewski Dzień Dziecka
Ogólnodostępny turniej w piłkę nożną dla dzieci ze zduńskowolskich szkół podstawowych. Jednodniowy turniej odbędzie się w czerwcu na Stadionie Miejskim w Zduńskiej Woli. Do naszego miasto przyjadą piłkarze Widzewa Łódź, z którymi najmłodsi będą mogli pograć w piłkę nożną, zrobić zdjęcie, spędzić czas.
35 000 zł

Spacer z artystami
Celem projektu „Spacer z artystami”, jest upamiętnienie artystów żyjących w Zduńskiej Woli zajmujących się szeroko pojętą kulturą, poprzez utrwalanie ich danych; tj. imię i nazwisko, lata życia oraz rodzaj działalności artystycznej na specjalnych grawerowanych tabliczkach z kodem QR, które odsyłać będą do ich życiorysów i twórczości. Tabliczki zamontowane zostaną do ławeczek znajdujących się na terenach należących do miasta Zduńska Wola, miejscach kojarzonych ze spotkań artystycznych. Będzie to stanowiło swoisty spacer szlakiem artystów, który zakończy się wydarzeniem artystycznym (koncertem, wystawą i czytaniem poezji), na skwerze Pawła Królikowskiego.
12 000 zł

Muzyka o filmie, film o muzyce. Filmowo - muzyczne spotkania ,,Między obrazami"
Projekt zakłada organizację projekcji filmowej połączonej ze spotkaniem z twórcą oraz koncertem gwiazdy, której muzyka związana jest z danym tytułem filmowym. Jego celem jest poszerzenie oferty kulturalnej miasta, promocja polskiego kina oraz muzyki, propagowanie kina artystycznego, umożliwienie spotkania z twórcami i dialogu z nimi, otwarcie na dyskusje.
70 000 zł

Piknik Rodzinny - Karsznice 2023
Projekt zakłada organizację jednodniowego pikniku rekreacyjnego dla dzieci, młodzieży i dorosłych (pod koniec maja lub w czerwcu). Celem przedsięwzięcia będzie popularyzacja zabaw i aktywności na świeżym powietrzu. Wydarzenie będzie okazją do spotkań i integracji społeczności miasta. Składać będzie się z dwóch bloków konkursów dla dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym i osób dorosłych. Bloki konkursów przeplatane będą występami dzieci z przedszkola, szkoły podstawowej, szkoły średniej, programem iluzjonisty i występem zespołu muzycznego/tanecznego. Między dwoma blokami konkursów wszyscy uczestnicy pikniku otrzymają poczęstunek. Imprezę zakończy dyskoteka. W trakcie pikniku dostępne będą dodatkowe atrakcje: dmuchańce (zamki dmuchane), eurobungee, fotobudka, gry i zabawy dla dzieci z animatorami, szczudlarze, żywe maskotki, pokazy i nauka robienia dużych baniek mydlanych, malowanie twarzy, zaplatanie kolorowych warkoczyków.
37 390 zł

Muzyczna niedziela w plenerze
"Muzyczna niedziela w plenerze" w Zduńskiej Woli to wydarzenie mające na celu popularyzację i zwiększenie zainteresowania oryginalna formą muzyki wykonywanej przez orkiestrę. Jednocześnie integruje mieszkańców różnych pokoleń podczas niedzielnego kulturalno-muzycznego spotkania w zielonej przestrzeni miejskiej. Jako impreza muzyczna będzie ważnym czynnikiem kulturotwórczym.
35 900 zł

Zduńska Wola rozwija talenty tenisowe
Cykl bezpłatnych tenisowych składających się z 3 turniejów tenisowych dla dzieci i młodzieży. Celem jest aktywizacja i prawidłowy rozwój dzieci i młodzieży. Również integracja różnych środowisk, a także rodzin. Na takie lokalne turnieje przychodzą najmłodsi z całą rodziną.
10 500 zł

"Od maluszka do dziaduszka"
Od maluszka do dziaduszka" spotkanie integracyjne o charakterze rekreacyjno-kulturalnym prowadzone na rzecz przedstawicieli dwóch pokoleń, tj. dzieci zamieszkałych na terenie Zd-Woli oraz ich rodzin a w szczególności babć i dziadków. Cel projektu- wzmocnienie więzi międzypokoleniowej i aktywizacja zarówno dorosłych jak i dzieci, w tym osób niepełnosprawnych. W ramach projektu zostanie zorganizowane spotkanie integracyjne dla dzieci i ich rodzin w tym babć i dziadków: ze żłobka AMIsiowa Kraina Dziecka w Zduńskiej Woli, Niepublicznego Przedszkola AMI w Zduńskiej Woli, Niepublicznej Szkoły Podstawowej AMI w Zduńskiej Woli, Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego AMI w Zduńskiej Woli oraz zainteresowanych mieszkańców miasta Zduńska Wola. Planowane spotkanie na miesiąc czerwiec 2023. Organizowane spotkanie w ramach projektu będzie wspaniałą okazją dla aktywnego odpoczynku całych rodzin, wspólnej zabawy a przede wszystkim poznania siebie bliżej, swoich zainteresowań oraz własnych możliwości. Stanie się inspiracją do ciekawego spędzania wolnego czasu z babcią i dziadkiem i odwrotnie. Dzieci będą mogły w twórczy sposób uczyć się i rozwijać nowe umiejętności poprzez zabawę. Dla dziadków i babć będzie to również szansa na aktywne spędzenie czasu, poznanie siebie, poznanie swoich wnuków -ich zainteresowań, możliwości, nawiązanie nowych znajomości, możliwość konwersacji oraz wymiany doświadczeń. Miejscem imprezy będzie- teren rekreacyjny przy zbiorniku Kępina w Zduńskiej Woli.
25 500 zł

Eksperyment Festiwal
Eksperyment Festiwal to impreza promująca muzykę elektroniczną w Zduńskiej Woli.
42 000 zł

Piknik EKO - najbardziej EKO jest lokalnie
Druga edycja Pikniku skierowana jest głównie do młodych mieszkańców Zduńskiej Woli, którzy przez zabawę i warsztaty mają uwrażliwić się na środowisko i zrozumieć jakie działania przyniosą oczekiwany skutek. Oprócz atrakcji dla dzieci, dorośli znajdą dla siebie stoiska z zakresu ekologicznych rozwiązań do domu i ogrodu. Piknik ma na celu uświadomić i pokazać dlaczego warto myśleć i działać w nurcie zero waste oraz jak bardzo ważna jest ekologia w dzisiejszym świecie.

Jak zagłosować na Budżet Obywatelski?

Zagłosować na zgłoszone zadania można od 26 września do 12 października 2022 roku. Wyniki miasto ogłosi najpóźniej 19 października 2022 r.

Głosować może każdy mieszkaniec Zduńskiej Woli, ale tylko jeden raz, oddając dwa głosy: jeden na projekt z kategorii inwestycje lokalne oraz jeden na projekt z kategorii wydarzenia.

Głosować mogą również dzieci, jednak wtedy muszą przynieść oświadczenie podpisane przez rodziców lub opiekunów prawnych. Osoby z orzeczeniami o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności mogą głosować przez pełnomocnika.

Głosować można przez Internet na specjalnej stronie https://zdunskawola.budzet-obywatelski.org/glosowanie

Głosy przyjmowane są także przez przez platformy ePUAP.GOV.PL oraz OBYWATEL.GOV.PL.

Tradycyjnie można zgłosować wypełniając kartę papierową i dostarczając ją do punktów głosowania:

 • Kancelaria Urzędu Miasta Zduńska Wola (budynek nr 2), ul. Stefana Złotnickiego 12
  poniedziałek 7:30-17:00
  wtorek-piątek 7:30-15:30
 • Punkt kancelaryjny Urzędu Miasta Zduńska Wola, ul. 1 Maja 5-7
  poniedziałek 13:00-17:00
  czwartek 7:30-11:30
 • Inkubator Inicjatyw Społecznych ul. Łaska 38
  poniedziałek 7:30-18:00
  wtorek 7:30-15:30
  środa 7:30-20:00
  czwartek 7:30-15:30
  piątek 7:30-15:30

Budżet Obywatelski 2023

W tym roku łącznie do dyspozycji jest 1 mln 100 tys. złotych, z czego 1 000 000 zł na inwestycje lokalne oraz 100 000 zł na wydarzenia.

O tym, które projekty zakwalifikują się do realizacji zadecyduje liczba głosów mieszkańców. Projekty będą kwalifikowane do realizacji do wyczerpania budżetu w każdej z kategorii.

Zadania wybrane przez mieszkańców zostaną wpisane do planu wydatków samorządu na 2023 rok. Będą realizowane w przyszłym roku.

Budżet Obywatelski w Zduńskiej Woli jest realizowany od 2014 roku.

Ostatni dzień głosowania na Budżet Obywatelski Zduńskiej Woli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jak przekuć naukę w sukces biznesowy? Pomogą w tym spin-offy

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie