Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Panele fotowoltaiczne na dachu Szkoły Podstawowej nr 5 w Zduńskiej Woli

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Panele fotowoltaiczne na dachu Szkoły Podstawowej nr 5 w Zduńskiej Woli
Panele fotowoltaiczne na dachu Szkoły Podstawowej nr 5 w Zduńskiej Woli Agnieszka Olejniczak
Miasto stawia na oszczędności, dlatego panele fotowoltaiczne maja być zamontowane na dachu Szkoły Podstawowej nr 5 w Zduńskiej Woli. Trwają prace przygotowawcze.

Panele fotowoltaiczne na SP 5 w Zduńskiej Woli

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu Szkoły Podstawowej nr 5 w Zduńskiej Woli to najnowszy pomysł na oszczędzanie na kosztach energii elektrycznej w Zduńskiej Woli. Panele na szkole to pilotażowe przedsięwzięcie.

Władze miasta nie urywają, że to przygotowanie na wzrost cen energii elektrycznej, zapowiadany od przyszłego roku. W Zduńskiej Woli zamontowano już ponad 2.700 energooszczędnych, ulicznych latarni ledowych. Teraz miejska jednostka ma sama wytwarzać prąd.

– Jedna ze spółek energetycznych złożyła do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wniosek o zgodę na podwyżkę cen prądu aż o 40 proc. Eksperci twierdzą, że kolejne pójdą w jej ślady. To oznaczałoby spory wzrost wydatków miasta – mówi Paweł Szewczyk, wiceprezydent Zduńskiej Woli.

Prąd mają produkować panele fotowoltaiczne montowane na budynku Szkoły Podstawowej nr 5. Będą miały 15 kWp mocy, co oznacza, że będą zdolne wytworzyć 1500 kWh energii elektrycznej rocznie. Obecnie przygotowywana jest dokumentacja przedsięwzięcia.

Inwestycja w SP nr 5 to miejski test fotowoltaiki. Urząd w przyszłym roku chce stworzyć plan montażu słonecznych elektrowni we wszystkich publicznych szkołach podstawowych i przedszkolach. Miasto szuka na to zadanie dotacji zewnętrznych.

– Dla każdej placówki musimy dobrać odpowiednią moc paneli, ale też np. skontrolować w nich konstrukcję dachów – mówi Paweł Szewczyk.

Energia z paneli fotowoltaicznych jest przekazywana do sieci dystrybucyjnej operatora, a ten w ramach umowy 80 proc. wytworzonego prądu oddaje do dyspozycji wytwórcy. Ponieważ nie da się jej zmagazynować, w miesiącach gdy produkcja prądu jest wyższa, bierze to na siebie zakład energetyczny. Wytwórca natomiast, gdy prądu produkuje mniej, korzysta z nadwyżki powstałej, gdy było więcej słonecznych dni. Korzystający z fotowoltaiki ponosi koszty przesyłu energii oraz opłatę abonamentową.

Oszczędności na oświetleniu ulic

W poprzednim sezonie jesienno-zimowym urząd zrealizował największą od kilkudziesięciu lat modernizację oświetlenia ulicznego. Na latarniach w całej Zduńskiej Woli energetycy zamontowali ponad 2700 nowych energooszczędnych świetlówek LED.

Jak twierdzą władze Zduńskiej Woli, spowodowało to, że rachunki za prąd potrzebny do oświetlenia ulic spadły o około 70 proc.

Na wymianę oświetlenia ulicznego urząd pozyskał 2,6 mln zł finansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu SOWA.

Przed modernizacją wszystkie uliczne lampy w Zduńskiej Woli zużywały w ciągu roku ponad 1741 MWh energii elektrycznej. Po modernizacji to 482 MWh, jak wylicza magistrat.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto