Paraolimpiada Tokio 2020. Złoty medal Patryka Chojnowskiego, wychowanka ŁTSR Łask

OPRAC.:
Agnieszka Olejniczak
Polski Komitet Paraolimpijski
Paraolimpiada Tokio 2020. Złoty medal Patryka Chojnowskiego, wychowanka ŁTSR Łask. Medal zdobył w tenisie stołowym, a pierwsze kroki w tej dyscyplinie zawodnik stawiał pod opieką trenera Longina Wróbla.

Złoty medal Patryka Chojnowskiego, wychowanka ŁTSR Łask

Drugi złoty medal dla Polski na Paraolimpiadzie w Tokio zdobył Patryk Chojnowski w paratenisie stołowym, w grze pojedynczej (klasa 10). W finale pokonał Francuza Mateo Boheasa 3:0 (11:8, 11:5, 12:10).

31-latek, obecnie zawodnik KSI Start Szczecin, wychowywał się w klubie ŁTSR Łask, gdzie tremował pod kierunkiem Longina Wróbla. Patryk Chojnowski pochodzi natomiast z Kleszczowa.

- Zwycięstwo tutaj to dla mnie ogromna ulga. Kiedy wygrałem ostatni punkt, czułem jak schodził ze mnie cały stres, dosłownie jakby spływał mi po plecach – poczułem się luźny, lekki, swobodny – powiedział tuż po zdobyciu medalu.

To piąty medal Patryka Chojnowskiego w historii jego trzech występów na igrzyskach paraolimpijskich. W tej samej kategorii zdobył zloty medal w Londynie w 2012 roku i srebrny w Rio de Janeiro w 2016. W grze drużynowej ma srebro oraz brąz.

Złota Róża Kozakowska

Złoty medal na paraolimpiadze zdobyła także Róża Kozakowska, urodzona w Zduńskiej Woli a pochodząca z Kozubów w gminie Sędziejowice. Zawodniczka na XVI Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio zdobyła złoty medal w rzucie maczugą. Wynikiem 28.74m ustanowiła nowy rekord świata.

Zawodniczka obecnie trenuje w TZSN „Start” Tarnów, ale pierwsze kroki stawiała pod opieką trenera Wojciech Kikowskiego w Zduńskiej Woli.

Róża Kozakowska zachorowała na neuroboreliozę stawowo-mózgową, która zaatakowała jej układ nerwowy po ukąszeniu kleszcza. Choroba doprowadziła ją do niepełnosprawności, która posadziła ją na wózku. Wychowała się w patologicznej rodzinie, gdzie była maltretowana przez ojca. Zawodnicza znalazła jednak cel w życiu i doszła do olimpijskiego mistrzostwa.

– Wielokrotnie prosiłam Boga, by mnie zabrał z tego świata. Na szczęście miał wobec mnie inne plany. Poprzez sport utrzymał moją wolę życia. Dziś jestem najszczęśliwszą osobą na ziemi, że zdołałam je wypełnić zdobywając ten złoty medal – mówi złota medalistka paraolimpijska w rzucie maczugą, Róża Kozakowska

Marta Piotrowska blisko brązu

Marta Piotrowska ze Zduńskiej Woli na paraolimpiadzie w Tokio rywalizowała w skoku w dal. Zajęła w tej konkurencji szóste miejsce.

Marta Piotrowska, która trenuje obecnie w WZSN Start Wrocław, oddała skok na odległość 4.28 m. Jej wynik był jedynie o 28 cm słabszy od wyniku który zapewniał w tym konkursie brązowy medal.

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?