Podwyżka cen śmieci w Zduńskiej Woli nieunikniona? Radni zdecydują w poniedziałek

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Udostępnij:
Podwyżka opłat za śmieci w Zduńskiej Woli już niemal przesądzona. Potrzebna jest jeszcze zgoda rady miasta na propozycję prezydenta, ale to raczej formalność. Wiadomo, że ma poparcie większości rajców. Drożej będzie już od stycznia.

Drożej za śmieci w Zduńskiej Woli

Podwyżka cen za śmieci w Zduńskiej Woli. W poniedziałek radni będą głosować w tej sprawie na sesji. Prezydent tłumaczy konieczność podniesienia opłat drożejącymi paliwami i kosztami składowania odpadów.

– Chroniliśmy mieszkańców przed podwyżkami tak długo, jak tylko się dało. Inflacja postawiła nas jednak pod ścianą – przyznaje prezydent Zduńskiej Woli Konrad Pokora. – Jesteśmy zmuszeni od nowego roku zwiększyć część opłat. Skalkulowaliśmy je na najniższym możliwym poziomie.

Nowa stawka ma obowiązywać już od stycznia 2022 roku. Stąd pośpiech i zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Zduńska Wola już na poniedziałek, 8 listopada. Radni będą głosować nad propozycją prezydenta w sprawie podwyżki.

Stawka podstawowa od osoby miesięcznie za śmieci segregowane to 35 zł. Obecnie opłata wynosi 28 zł miesięcznie od osoby.

Pozostawiona będzie także ulga do osób, które kompostują odpady biodegradowalne na swojej posesji. Zapłacą 4 zł mniej os osoby, czyli 31 zł miesięcznie.

Jednocześnie radni mają zdecydować o przeznaczeniu ponad 2 mln zł na pokrycie kosztów gospodarki odpadami, na jakie nie wystarczyło w tym roku pieniędzy zebranych od mieszkańców. Znacznie wzrosły koszty składowania śmieci.

Jak napisano w uzasadnieniu do tej uchwały, ilość odpadów, jakie odebrano od mieszkańców była znacznie wyższa niż szacowano. Głównie chodzi o odpady bio, remontowe oraz wielkogabarytowe.

Jak to wszystko wyliczono?

Prezydent Konrad Pokora twierdzi, że stawka za śmieci i tak długo utrzymała się na stałym poziomie. A to dzięki powołaniu do życia własnej spółki do odbioru odpadów od mieszkańców. Przez rok udawało się utrzymać cenę, ale jak tłumaczy urząd, inflacja i wzrost zewnętrznych kosztów już nie daje takiej możliwości. Podwyżka ma zrównoważyć wzrost cen paliw, recyklingu i składowania śmieci na wysypiskach.

Według władz miasta na zwiększone koszty obsługi gospodarki śmieciami wpływają między innymi ceny paliw, które wzrosły rok do roku o ponad 25 proc.

– Śmieciarki Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego przejeżdżają miesięcznie ponad 27 tys. km i zużywają 10 000 litrów paliwa – informuje prezydent Pokora.

Ponadto znacznie wzrosły koszt składowania odpadów na wysypiskach oraz ustalane przez Ministerstwo Klimatu tzw. opłata śmieciowa i recyklingowa. Miasto nie ma własnego składowiska i korzysta z zewnętrznych firm, które przyjmują odpady ze Zduńskiej Woli. W przetargu na zagospodarowania odpadów pochodzących z terenu miasta ceny te znacznie wzrosły.

Ile kosztują nasze śmieci?

Samorząd zaplanował, że zmieści się w kwocie nieco ponad 9 mln zł. Złożone przez firmy zewnętrzne oferty opiewają na kwoty od około 11 mln zł do 19 mln zł.

Jak wyliczają urzędnicy, roczny koszt funkcjonowania gospodarki odpadami w Zduńskiej Woli wyniesie w 2022 roku około 16 mln zł. W tym zagospodarowanie około 10 mln zł, a odbiór i transport - czyli to za co odpowiada komunalna spółka - około 6 mln zł.

Wpływy od mieszkańców przy dotychczasowej stawce 28 zł od osoby, dałyby natomiast około 11,5 mln zł. Niedobór wyniósłby więc ponad 4,5 mln zł.

Przy stawce 35 zł od osoby, samorząd wylicza, że zbierze za śmieci około 14 mln zł rocznie. Nadal pozostanie niedobór, który trzeba będzie pokryć z innych dochodów miasta. Będzie to jednak około 2 mln zł.

Opłaty za śmieci na terenie Zduńskiej Woli ponosi 33 tys. 621 osób. Ulgę na kompostowanie ma tylko 765 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Morawiecki prezydentem? Polacy mówią: tak!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie