Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pokaz taniego i ekologicznego palenia w Karsznicach [zdjęcia]

Redakcja
Włodzimierz Rychliński
O tym jak tanio i ekologicznie palić w piecach, by skutecznie ogrzać mieszkanie czy dom można było dowiedzieć się na targowisku w Karsznicach. Spotkanie z mieszkańcami zorganizowane zostało przez Straż Miejską w Zduńskiej Woli.

Spotkanie z mieszkańcami odbyło się w ramach prowadzonej przez miasto akcji zatytułowanej „Zduńska Wola nie musi się dusić”. Strażnicy miejscy pojawiają się w różnych punktach miasta, by podzielić się swoją wiedzą o właściwych metodach palenia w piecach. Ta akcja edukacyjna prowadzona jest od roku.

- Kontrolując piece najczęściej mamy do czynienia z niewłaściwym rozpalaniem i dokładaniem do piecy poprzez zasypywanie żaru dużą ilością świeżego opału. Staramy się edukować ludzi żeby palili metoda „od góry”, która jest bardziej ekonomiczna i powoduje mniejsze zanieczyszczenie powietrza. Nie jest to oczywiście panaceum, ponieważ lepiej wymienić piec i opał na ekologiczny, ale póki tego nie zrobimy możemy już działać w trosce o środowisko – podkreśla miejski strażnik Sylwester Witczak. - W Zduńskiej Woli jak i całym kraju ze względu na słabą jakość powietrza czasem mamy do czynienia z sytuacją, że przy sprzyjających warunkach atmosferycznych może dojść do zjawiska smogu. Jeśli jest wyż, duża wilgotność powietrza i brak wiatru to wówczas cały dym z kominów zostaje dość nisko nad naszymi głowami. Potęguje to oczywiście efekt niskiej emisji czyli całej emisji zanieczyszczeń pochodzących z naszych kominów. Jest to sytuacja z którą spotykamy się w całej naszej okolicy. Wówczas najbardziej możemy doświadczyć wszystkich substancji powstających podczas spalania. Dlatego tak bardzo istotnym jest to, czym palimy i jak palimy w piecu.

W zeszłym roku Straż Miejska przeprowadziła 164 kontrole dotyczące palenia w piecach. Do końca listopada tego roku takich kontroli było 301. W co czwartym przypadku mieszkańcy spalali materiały niewłaściwe. Wśród najczęściej spalanych odpadów przeważają płyty meblowe, które choć składają się w ok 88 procent z drewna, to pozostałe 12 procent ich składu stanowią różnego rodzaju polimery, kleje, żywice i to właśnie ich spalanie emituje do środowiska dziesięciokrotnie więcej czadu, dwukrotnie więcej dwutlenku azotu, tlenek siarki i 48 groźnych substancji chemicznych, które nie występują przy spalaniu drewna czy węgla.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto