Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policja, Straż Miejska, dyrektorzy szkół i władze miasta o zapobieganiu przestępczości młodzieży w Zduńskiej Woli

OPRAC.:
Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Wspólnie o zapobieganiu przestępczości młodzieży w Zduńskiej Woli
Wspólnie o zapobieganiu przestępczości młodzieży w Zduńskiej Woli KPP Zduńska Wola
Policja, Straż Miejska, dyrektorzy szkół i władze miasta wspólnie rozmawiali o zapobieganiu przestępczości młodzieży w Zduńskiej Woli. Spotkanie odbyło się w Urzędzie Miasta Zduńska Wola.

Uzależnienia i przestępczość młodzieży to problem, który nieustannie ewoluuje i przybiera nowe formy, dlatego policjanci, strażnicy miejscy, dyrektorzy szkół, psychologowie oraz przedstawiciele władz miasta, uzgodnili wspólne procedury postępowania w określonych sytuacjach. W Urzędzie Miasta Zduńska Wola rozmawiano o przyczynach i sposobach zapobiegania przestępczości wśród młodzieży.

- Zapobieganie i minimalizowanie skutków występowania przestępczości i uzależnień wśród dzieci i młodzieży, wymaga współpracy różnych jednostek - podkreśla sierż. sztab. Katarzyna Biniaszczyk z KPP w Zduńskiej Woli.

14 marca 2023 roku, w Urzędzie Miasta Zduńska Wola, odbyło się spotkanie, w którym brali udział przedstawiciele władz miasta, Policji, Straży Miejskiej, a także dyrektorzy szkół podstawowych, pedagodzy i psychologowie.

Rozmawiano nie tylko o jednych z największych zagrożeń współczesności czyli uzależnieniu i przestępczości, ale również starano się wypracować wspólne procedury postępowania w określonych sytuacjach. Szczególną uwagę zwrócono na stworzenie jak najlepszych warunków do wymiany informacji, które pomogą w wykrywaniu oraz zapobieganiu przestępczości wśród dzieci i młodzieży.

Jak relacjonuje policja, rozmawiano o dodatkowych spotkaniach profilaktycznych, a także organizowaniu zajęć pozalekcyjnych, gdzie aktywne uczestnictwo młodzieży, może pomóc w zapobieganiu niepokojącym zjawiskom. Na zakończenie spotkania podkreślono, że świadomość prawna oraz właściwe zastosowanie procedury pozwalają na szybsze i skuteczniejsze działania ze strony policji i szkół.

- Należy podkreślić, że każda osoba, która dokona czynu zabronionego, ponosi odpowiedzialność. Mitem jest twierdzenie, że nieletni nie ponoszą odpowiedzialności za swoje czyny - przypomina sierż. sztab. Katarzyna Biniaszczyk.

Wobec nieletnich sąd nie stosuje kar, orzeka natomiast środki wychowawcze, którymi mogą być między innymi:

  • orzeczenie umieszczenia w zakładzie poprawczym lub w młodzieżowym ośrodku wychowawczym albo w rodzinie zastępczej zawodowej, która ukończyła szkolenie przygotowujące do sprawowania opieki nad nieletnim;
  • zastosowanie nadzoru kuratora, skierowanie do ośrodka kuratorskiego, a także do organizacji społecznej lub instytucji zajmujących się pracą z nieletnimi o charakterze wychowawczym, terapeutycznym lub szkoleniowym;
  • zobowiązanie do określonego postępowania, a zwłaszcza do naprawienia wyrządzonej szkody;
  • do wykonania określonych prac lub świadczeń na rzecz pokrzywdzonego;
  • do uczestniczenia w odpowiednich zajęciach o charakterze wychowawczym, terapeutycznym lub szkoleniowym;
  • do powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach albo do zaniechania używania alkoholu lub innego środka w celu wprowadzania się w stan odurzenia.
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto