Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policja w Łódzkiem zmaga się brakiem pracowników. Jest 450 wakatów

Włodzimierz Rychliński
Włodzimierz Rychliński
Policja w Łódzkiem zmaga się brakiem pracowników. Jest 450 wakatów
Policja w Łódzkiem zmaga się brakiem pracowników. Jest 450 wakatów
Nabór do służby w Policji prowadzony jest w systemie ciągłym tzn., że każdy kandydat może w dowolnym momencie złożyć dokumenty i przystąpić do procedury rekrutacyjnej. Zespół Promocji Wydziału Doboru KWP w Łodzi nieustannie podejmuje działania promocyjne zaadresowane do potencjalnych kandydatów. Obecnie w województwie łódzkim służy ponad 6 tys. funkcjonariuszy. Z danych statystycznych na dzień 2 sierpnia 2022 roku wynika, że w formacji wolnych jest 450 etatów.  

Policja w Łódzkiem zmaga się brakiem pracowników. Nie pomagają atrakcyjne warunki zatrudnienia

Służba w Policji należy do jednych z najbardziej wymagających zawodów, być może stąd ciągle występują niedobory w zatrudnieniu mimo tego, że warunki pracy są atrakcyjne. Jednym z przywilejów, które oferuje formacja policji jest możliwość przejścia na emeryturę już po 25 latach służby. Ponadto osoby, które zdecydują się założyć mundur mają możliwość rozwoju na różnych płaszczyznach. Osoby chcące uzyskać wyższe wykształcenie mogą podjąć naukę w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie na jednym z oferowanych kierunków: bezpieczeństwo wewnętrzne, kryminologia, zarządzanie, informatyka. Dodatkowo funkcjonariusze Policji  skorzystać mogą z ponad 100 różnych kursów specjalistycznych np. doskonalących technikę prowadzenia pojazdu, taktyki i techniki przesłuchania, analizy kryminalnej, cyberprzestępczości. Jak w każdym miejscu zatrudnienia, nie bez znaczenia pozostają warunki finansowe. Osoby przed 26. rokiem życia otrzymują wynagrodzenie na poziomie do 4800 zł netto.
Pomimo wymienionych benefitów chętnych do wstąpienia w szeregi Policji jest wciąż zbyt mało. Zainteresowani mogą w dowolnym momencie złożyć dokumenty i przystąpić do procedury rekrutacyjnej.

Rekrutacja, czyli na czym się odpada

Postępowanie kwalifikacyjne jest procesem złożonym, w trakcie którego kandydat zobligowany jest m.in. do przystąpienia do testu wiedzy, uzyskania pozytywnego wyniku z testu sprawności fizycznej, badania psychologicznego, rozmowy kwalifikacyjnej. Z przeprowadzonej analizy poziomu zdawalności na poszczególnych etapach postępowania kwalifikacyjnego wynika, że najbardziej selekcyjnym elementem procedury naboru jest badanie psychologiczne.
Jeśli chodzi o test sprawności fizycznej, to w 2021 roku testu nie zaliczyło 19 procent osób, które do niego przystąpiły. W pierwszym półroczu 2022 roku testu nie zaliczyło 13 procent. Na zmianę tego wyniku w dużej mierze ma wpływ organizowanie cotygodniowych tzw. aktywnych pokazów testu sprawności fizycznej, podczas których kandydat ma możliwość przejścia toru przeszkód pod opieką instruktora i zweryfikowania swojego poziomu przygotowania do egzaminu.
W sierpniu do służby w Policji w garnizonie łódzkim przyjętych zostało 65 osób. Wzrost zdawalności na poszczególnych etapach rekrutacji, oraz działania podjęte w celu skrócenia trwania rekrutacji, to czynniki, które miały znaczny wpływ na wysoką liczbę przyjęć funkcjonariuszy w garnizonie łódzkim. Tak argumentują w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

W dobie niepewnych czasów na rynku pracy, policja stała się w oczach potencjalnych kandydatów miejscem zawodowej i finansowej stabilizacji. Na wzrost atrakcyjności zawodu policjanta ma wpływ również umożliwienie przystąpienia do procedury kwalifikacyjnej bezpośrednio do niżej wymienionych służb: do walki z cyberprzestępczością, SPKP (Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji), Laboratorium Kryminalistycznego - wylicza mł. insp. Rafał Mrozowski z Wydziału Doboru KWP w Łodzi. - Podsumowując, osoby posiadające różne zainteresowania mają możliwość ich rozwijania i wykorzystania podczas pełnienia służby w policji. Różnorodność zadań jakie realizuje policja powoduje, że każdy znajdzie miejsce dla siebie.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto