Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polska złota jesień w parku w Zduńskiej Woli ZDJĘCIA

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Polska złota jesień w parku w Zduńskiej Woli
Polska złota jesień w parku w Zduńskiej Woli Agnieszka Olejniczak
Zakwitły zimowity jesienne, czyli w parku miejskim w Zduńskiej Woli już prawdziwa jesień. Uwaga, bo cała roślina jest silnie trująca.

Polska złota jesień w parku

Polska złota jesień w parku w Zduńskiej Woli. Zakwitły zimowity jesienne, czyli kwiaty, które zwiastują, że to już pora, gdy spadają liście z drzew, a mieszkańcy Zduńskiej Woli szukają w parku kasztanów i żołędzi.

To oznacza, że kolejna pora roku zawitała do parku miejskiego i wkrótce wszystkie drzewa okryją się jesienną szatą.

Jeszcze można spacerować w jesiennym słońcu. Pogoda zachęca, a prognozy mówia o ciepłym dniu. Polska będzie pomiędzy niżem z ośrodkiem nad Wyspami Brytyjskimi a wyżem znad Rosji. Z południowego zachodu napływać będzie ciepłe powietrze polarne morskie. Ciśnienie będzie spadać.

IMGW prognozuje na niedzielę, 3 października zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 16°C na wschodzie do 21°C na zachodzie obszaru. Wiatr będzie umiarkowany, okresami porywisty, południowo-wschodni. Łódź 21°C.

Szybsza wiosna i jesienne opóźnienia

Jak podaje IMGW, niemal w całej Europie następuje wydłużenie okresu wegetacyjnego, w Polsce to obecnie około 12 dni. W ostatniej dekadzie obserwuje się przyspieszenie początku wczesnej wiosny, wiosny i pełni wiosny, o 9-11 dni w porównaniu do wielolecia 1951-1990, a zarazem opóźnienie jesieni o 3-4 dni.

Przyczyn należy upatrywać we wzroście temperatury powietrza. Wobec obserwowanej zmiany klimatu, w przyszłości możemy spodziewać się dalszych przesunięć w występowania poszczególnych pór roku.

Badania prowadzone w różnych strefach klimatycznych wskazują, że istnieje ścisły związek pomiędzy poszczególnymi fazami rozwoju roślin a warunkami meteorologicznymi. Wynika z nich, że temperatura powietrza, długość dnia, a także wysokość opadu atmosferycznego mają znacznie większy wpływ na roślinność niż np. rodzaj gleby lub czynniki biosferyczne. To najprawdopodobniej najprostsze i najmniej kosztowne „instrumenty” pokazujące wpływ zmian temperatury na ekosystemy.

Komentuje dr Małgorzata Kępińska-Kasprzak z IMGW-PIB - Zauważalne zmiany warunków klimatycznych, zarówno w skali globalnej jak i regionalnej, zaczęto rejestrować w drugiej połowie XX wieku. Dotyczą one szeregu elementów meteorologicznych, jednak najbardziej odczuwalny dla całego środowiska naturalnego, w tym dla człowieka, jest wzrost temperatury powietrza i częstości zjawisk ekstremalnych. W Polsce zmiany te uwidoczniły się wyraźnie na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Ocieplenie objęło w szczególności pierwszą połowę roku, ale częściej występuje również gorące lato. Wyraźnie krótsza stała się zima, przy równoczesnym wydłużeniu się okresu letniego. Wszystkie prowadzone badania wskazują również na znaczne przyspieszenie początku okresu wegetacyjnego, a w wielu regionach również na jego nieco późniejsze zakończenie.

Polska złota jesień w parku w Zduńskiej Woli

Polska złota jesień w parku w Zduńskiej Woli ZDJĘCIA

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto