Polskie F16 lecą na Litwę. Pożegnanie żołnierzy w 32 BLT w Łasku

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Z półroczną misją na Litwę wyruszył Polski Kontyngent Wojskowy Orlik 11. Polscy żołnierze będą wykonywać zadania w ramach misji NATO Air Policing i strzec przestrzeni powietrznej państw Bałtyckich. Pożegnanie PKW Orlik 11 odbyło się we wtorek w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku.

Polskie F16 z misją na Litwie

Na lotnisku 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku we wtorek, 27 września, pożegnano Polski Kontyngent Wojskowy, który będzie pełnił służbę na Litwie. W ramach działań NATO Air Policing polscy żołnierze zostaną w krajach Bałtyckich przez pół roku. Misja, jak przyznają wojskowi, została wydłużona o dwa miesiące w stosunku do pierwotnych planów. PKW Orlik 11 miał wylecieć dopiero w listopadzie.

Polski Kontyngent Wojskowy Orlik 11 to do 150 żołnierzy i pracowników oraz 4 samoloty F16 wraz z niezbędnym uzbrojeniem i sprzętem. Polską misją w krajach Bałtyckich pokieruje płk pil. Michał Kras.

- Naszym głównym zadaniem jest zachowanie nienaruszalności przestrzeni powietrznej tych krajów - zaznacza płk pil. Michał Kras.

Polscy piloci F16 będą pełnić całodobowe dyżury w przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii. Współdziałać mają z węgierskimi siłami powietrznymi. Węgrzy dysponują samolotami wielozadaniowymi Saab JAS-39C/D Gripen. Do grudnia polscy piloci będą pełnić rolę pomocniczą, a na pozostałe cztery miesiące misji będą główną siłą wspomaganą przez sojuszników.

To 61 zmiana natowska w krajach Bałtyckich. PKW Orlik 11 na Litwie zawiązuje odrębną jednostkę wojskową na terenie bazy w Szawle (lit. Šiauliai) pod dowództwem niemieckim.

W pożegnaniu, jakie odbyło się w 32 BLT, uczestniczyli gen. bryg. Ireneusz Nowak, zastępca inspektora Sił Powietrznych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. dyw. pil. Dariusz Malinowski zastępca Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, a także płk pil. Tomasz Jatczak dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i płk pil. Piotr Ostrouch dowódca 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku.

Misja Baltic Air Policing (BAP) w ramach wojskowego nadzoru przestrzeni powietrznej Państw Bałtyckich jest prowadzona w oparciu o rotacyjny system dyżurów pełnionych przez kolejne państwa sojusznicze. Państwa NATO wysyłają wojska i myśliwce do ochrony bałtyckiej przestrzeni powietrznej od marca 2004 roku, kiedy Litwa, Łotwa i Estonia zostały członkami NATO. Od tego czasu 14 krajów partnerskich jest zaangażowanych w misję NATO Air Policing w krajach bałtyckich.

32 BLT w Łasku

Baza powstała 1 stycznia 2001 na bazie rozformowanego 10. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. Od początku istnienia baza realizowała zadania zabezpieczenia lotów eskadry lotnictwa taktycznego bazującej na lotnisku w Łasku.

32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku funkcjonuje w ramach 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego z dowództwem w Poznaniu. Jest bazą NATO, w której stacjonuje część polskich samolotów wielozadaniowych F16.

Te samoloty w polskich Siłach Powietrznych są od listopada 2006 roku. 32 BLT powstała 1 stycznia 2001 roku, a status bazy NATO ma od 2010 roku. Lotniska, na których stacjonują polskie F-16 pozyskały nowoczesną infrastrukturę i dziś są jednymi z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Myśliwce należące do 2 SLT stacjonują w 31 BLT w Krzesinach oraz w 32 BLT w Łasku.

Polskie samolot F-16 to łącznie 48 maszyn. W tym 36 jednomiejscowych F-16C Block52+ i 12 dwumiejscowych F-16D Block52+. Na lotnisku w Łasku stacjonuje eskadra szesnastu polskich F16.

Na lotnisku w Łasku mają stacjonować polskie samoloty F35. Baza rozpoczyna przygotowania do przyjęcia nowych maszyn od przyszłego roku. Polska znajduje się w gronie klientów eksportowych zamawiających je poprzez procedurę FMS. Do kraju wkrótce trafią więc pierwsze z zamówionych 32 samolotów F35A.

Pierwsze 6 z 32 zamówionych w styczniu 2020 przez Polskę samolotów F-35A pozostanie na terytorium USA w latach 2024-2025, w bazie lotniczej Luke w Arizonie, gdzie piloci i personel naziemny będzie przechodził szkolenie.

Dostawy samolotów F-35A dla Polski zostaną zrealizowane w latach 2024-2030. Roczne dostawy będą zawierały się w przedziale 4-6 egzemplarzy. Przylot pierwszych samolotów do kraju przewidywany jest na przełomie roku 2025/26. Wtedy nastąpi skompletowanie pierwszej eskadry. Druga eskadra zostanie skompletowana w 2030.

Samoloty F35 będą stacjonowały w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Na tym lotnisku, jak ogłosił już w kwietniu 2021 roku minister Mariusz Błaszczak, będą przygotowane warunki dla nowych samolotów bojowych.

F35 będą sformowane w dwóch eskadr liczących po 16 maszyn. Poza polskimi F-16 i F-35 w Łasku stacjonować ma także eskadra amerykańskich dronów MQ-9 Reaper.

Polskie F16 lecą na Litwę. Pożegnanie żołnierzy w 32 BLT w Łasku

Konferencja PiS przed szpitalem w Piotrkowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie