Skansen Lokomotyw i Urządzeń Technicznych w Karsznicach jest pamiątką po jednym z najważniejszych węzłów kolejowych w Polsce. Ulokowano go w Karsznicach na trasie magistrali Śląsk-Porty.
To jedno z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie podziwiać zabytki techniki polskiej kolei.
Historia Skansenu Lokomotyw w Karsznicach
Początki tego miejsca sięgają lat 80. ubiegłego wieku. Wówczas byli i obecni pracownicy zakładu postanowili ocalić od zapomnienia i zniszczenia lokomotywy i urządzenia z magistrali węglowej Śląsk-Porty. Wyremontowali więc stary budynek olejarni i urządzili w nim Izbę Historii Kolei. Na zewnątrz natomiast ustawili tory, na których wyeksponowane zostały różne zabytki techniki. Skansen został założony jako przyzakładowa izba historii, należąca do Zakładu Taboru Kolejowego.
Oficjalnie skansen został otwarty w 1993 roku w czasie, gdy PKP obchodziło 150 lecie Kolei na ziemiach polskich.
Większość eksponatów zgromadzonych w tamtym czasie w ramach ekspozycji zostało pozyskanych w latach 1991-1996.
Po przekształceniach na kolei, na początku lat 2000. skansen znalazł się pod opieką finansowanego przez kolej stowarzyszenia „Semafor”.
Po 1999 roku, w skutek zmian zachodzących w strukturach PKP, ta „perełka” industrialna powoli zaczęła odchodzić w niepamięć, a eksponaty zaczęły popadać w ruinę. Od 2007 roku Miasto Zduńska Wola wspólnie z Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola rozpoczęło starania, aby przejąć pod opiekę zagrożony wandalizmem teren Skansenu. Od 2010 roku Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola stało się oficjalnym użytkownikiem obiektu. W 2011 roku z funduszy Urzędu Miasta odnowiono pierwsze parowozy i lokomotywy spalinowe. Teren Skansenu jest sukcesywnie przywracany do stanu używalności.
Na przełomie lutego i marca 2015 roku Skansen Lokomotyw w Karsznicach, decyzją Rady Miasta, na wniosek Dyrektora Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, stał się oficjalnie Filią Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. - informuje Muzeum Historii Miasta zduńska Wola
Skansen Lokomotyw w Karsznicach. Co można i warto zobaczyć?
W Skansenie można zobaczyć parowozy używane do prowadzenia ciężkich i lekkich pociągów, pociągów towarowych, manewrowych czy ratunkowych. Część z nich budowana była z części niemieckich parowozów wojennych.
Najstarszym eksponatem jest wrak wagonu wirtemberskiego - osobowego systemu amerykańskiego z 1866 roku.
Jednym z ciekawszych eksponatów jest tzw. Truman, czyli amerykański parowóz towarowy Ty246-22 wyprodukowany w 1947 roku. To jedyny zachowany parowóz z tej serii w Polsce. .
W skansenie oprócz starszych i młodszych parowozów i lokomotyw oraz wagonów towarowych i osobowych można zobaczyć jeszcze m.in:
- lokomobilę „Magdeburg 1942”
- żuraw parowy
- hydrant do napełniania parowozu wodą
- wirowy pług odśnieżny
- wagonik kolejki na Gubałówkę
W Skansenie Lokomotyw w Karsznicach warto wejść do przeszklonego Pawilonu Wystawienniczego, gdzie w centralnym punkcie stoi makieta o powierzchni 16 metrów kwadratowych kolejowego osiedla Zduńskiej Woli.
– Jest tu hala czołowa ze skansenem, fragment węzła kolejowego, torowisko oraz przyległe bloki mieszkalne – wymienia Tomasz Polkowski, dyrektor Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.
Atrakcją, szczególnie dla dzieci są ruchome pojazdy trakcyjne, czyli małe kolejki, które jeżdżą po mikro torowisku makiety Karsznic.
Godziny otwarcia i ceny biletów
Skansen Lokomotyw w Zduńskiej Woli Karsznicach znajduje się przy ul. Kolejowej 6. Czynny jest od wtorku do piątku w godzinach 11-15 i w niedzielę w godzinach 11-16. W sobotę obiekt można zwiedzić po wcześniejszym umówieniu telefonicznym pod nr tel. (43) 823 48 43, (43) 824 98 80 lub 667 041 898.
Zobacz prace artystów sztuki współczesnej z całej Polski
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?