Porażający widok po wycince w Lesie Paprockim. Tu był las ZDJĘCIA

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Porażający widok po wycince w Lesie Paprockim
Porażający widok po wycince w Lesie Paprockim Agnieszka Olejniczak
Udostępnij:
Porażający widok został przy drodze z Nowego Miasta do Młodawina. Jeszcze tydzień temu rósł tu las.

Po wycince w Lesie Paprockim

Kolejny obszar Lasu Paprockiego jest wycinany. W Nadleśnictwie Kolumna ma nadany numer 305a. To fragment przy drodze do Młodawina, która jest przedłużeniem ulicy Świerkowej w Zduńskiej Woli.

Według Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Kolumna na lata 2016 - 2025 dla pododdziału 305a, o powierzchni 5,36ha, przewiduje się wycinkę 30 proc. starych drzew w formie dziur na całej powierzchni w ramach rębni gniazdowej IIIB.

Ten fachowy język oznacza, że zgodnie z zasadami hodowli lasu, wycina się cześć starych drzew, by w ich miejsce posadzić nowe gatunki. Wprowadza się je po cięciu uprzątającym. Na odnowienie się lasu tą metodą trzeba czekać około 20 lat.

Znikająca część Lasu Paprockiego w bezpośrednim sąsiedztwie pasa drogowego ekspresowej S8 do tej pory chroniła osiedle Nowe Miasto przed hałasem z trasy.

Nadleśnictwo Kolumna informuje, że w oddziale 305a w Lesie Paprockim prowadzone są prace związane z przebudową drzewostanu i zapewniam, że las nie został w żaden sposób zdewastowany, a wiosną przyszłego roku na powierzchni objętej pracami pozyskaniowymi zostanie posadzone młode pokolenie lasu.

- Przebudowa prowadzona w wyżej wymienionej lokalizacji polega na wymianie pokoleniowej i w miejsce wycinanych sosen, brzóz i akacji zostaną posadzone dęby. Pragnę jednocześnie zwrócić Pani uwagę, że jest to kolejny etap prowadzonej przebudowy drzewostanu i jego zmiany składu gatunkowego ponieważ w oddziale 305a rośną już 15 letnie dęby na powierzchni 1,37 ha oraz 13 letnie buki na powierzchni 0,20 ha. Reasumując, pragnę zapewnić mieszkańców Zduńskiej Woli, że wszystkie prace i zabiegi prowadzone w Lesie Paprockim są przez nas starannie przemyślane i stanowią element prowadzenia racjonalnej gospodarki leśnej - informuje Marcin Król, nadleśniczy Nadleśnictwo Kolumna.

Nadleśnictwo Kolumna i jego lasy

Lasy Nadleśnictwa Kolumna znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie aglomeracji łódzkiej oraz dużych miast: Pabianic, Łasku, Sieradza i Zduńskiej Woli co wpływa na dużą penetracje lasów przez ludność.

W obrębach Kolumna i Zduńska Wola występują uboższe siedliska - drzewostany sosnowe z niewielkim udziałem gatunków liściastych.

Lesistość czyli stosunek powierzchni zajmowanej przez lasy do powierzchni ogólnej w Nadleśnictwie Kolumna wynosi 21,29%.

Mapa wycinki lasów. Co i kiedy do wycięcia?

Interaktywna mapa stworzona przez działaczy organizacji Lasy i Obywatele TUTAJ: https://mapy.lasyiobywatele.pl/zanim-wytna-twoj-las.html
Mapa obrazuje wszystkie pododdziały leśne z Banku Danych o Lasach, w których zaplanowano rębnie w bieżących Planach Urządzenia Lasu. Mapa nie pokazuje planowanych trzebieży.

Porażający widok po wycince w Lesie Paprockim

Porażający widok po wycince w Lesie Paprockim. Tu był las ZDJĘCIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Morawiecki prezydentem? Polacy mówią: tak!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie