Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prof. Norman Davies wygłosił w Gnieźnie wykład "European History and Polish Millenium"

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Prof. Norman Davies wygłosza w Gnieźnie wykład „O początkach państwa polskiego”
Prof. Norman Davies wygłosza w Gnieźnie wykład „O początkach państwa polskiego” Paweł Brzeźniak
Brytyjsko-polski historyk uznany nie tylko w środowisku naukowym, ale także przez rzesze czytelników książek takich jak „Europa”, „Boże igrzysko” czy „Powstanie ‘44”, zawitał do Gniezna przy okazji promocji studiów Wiedzy o Polsce na prestiżowym Uniwersytecie Cambridge.

Głównym celem pobytu profesora Daviesa w Gnieźnie była rejestracja wykładu w języku angielskim, mającego promować powstałe m.in. dzięki staraniom naukowca, studia Wiedzy o Polsce na, będącym na trzecim miejscu w rankingu najlepszych uczelni świata, brytyjskim Uniwersytecie Cambridge. O założenie takich katedr zabiegają już rządy np. Czech, Węgier czy Słowacji.

Historia Polski – podobnie jak innych krajów Europy Środkowej – jest najczęściej wykładana na prestiżowych uczelniach przez rosyjskich naukowców. W jakim duchu i jakiej atmosferze, oraz w zgodności z jaką „myślą” prowadzono takie wykłady - nie trudno się domyślać. Wysiłki, starania i zabiegi utworzenia wspomnianego kierunku są wynikiem osobistego zaangażowania profesora Daviesa – z dnia na dzień rośnie grupa „zarażonych” entuzjazmem i uporem dla sprawy „polskiego Walijczyka”.

Miejscem wykładu była aula gnieźnieńskiego Instytutu Kultury Europejskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Prowadzony po angielsku wykład był otwarty oraz tłumaczony na język polski.

Transmisja online z wykładu:

Oprócz wygłoszenia wykładu, prof. Norman Davies przyjął także zaproszenie prezydenta Tomasza Budasza, i spotka się z czytelnikami swoich książek. To spotkanie autorskie odbędzie się z kolei w środę, 29 maja, o godzinie 18:00 w auli IKE.

Norman Davies (ur. 1939) – brytyjsko-polski historyk, członek Polskiej Akademii Umiejętności i Akademii Brytyjskiej, Honorary Fellow w St. Antony’s College w Oksfordzie i profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Kawaler Orderu Orła Białego,Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi RP.
Autor książek „Biały orzeł, czerwona gwiazda" (1972), „Boże igrzysko. Historia Polski" (1981), bestselleru „Europa. Rozprawa historyka z historią" (1996), „Wyspy. Historia" (1998), „Mikrokosmos. Portret miasta środkowoeuropejskiego" (we współpracy z R. Moorhousem, 2002), „Powstanie ‘44" (2003), „Europa walczy 1939-45. Nie takie proste zwycięstwo" (2006) oraz „Zaginione królestwa" (2011). Jego książki zostały przełożone na ponad 20 języków, a sam regularnie pojawia się w mediach; wykładał także gościnnie na uniwersytetach Columbia, McGill, Hokkaido, Stanforda, Harvardzie i Australian National w Canberze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto