Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Program rehabilitacji leczniczej kręgosłupa w Zduńskiej Woli. Jak się zgłosić?

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
„Program rehabilitacji leczniczej w zakresie chorób grzbietu i kręgosłupa” realizowany jest w Zduńskowolskim Szpitalu Powiatowym. Finansowany z unijnych dotacji projekt adresowany jest do mieszkańców, którzy mają zdiagnozowane schorzenia. Zgłaszać można się jeszcze do końca czerwca 2023 roku.

„Program rehabilitacji leczniczej w zakresie chorób grzbietu i kręgosłupa” to projekt dofinansowany z unijnych dotacji, a przeznaczony dla mieszkańców województwa łódzkiego. szpital w Zduńskiej Woli uzyskał na ten cel ponad 755 tys. zł.

Do udziału w projekcie mogą zgłaszać się osoby które na dzień przystąpienia do projektu spełniają łącznie następujące kryteria:

  • zamieszkuje w województwie łódzkim
  • osoba w wieku aktywności zawodowej (15 lat i więcej; górna granica: w zależności od aktywności zawodowej/gotowości podjęcia zatrudnienia)
  • osoba ze zdiagnozowaną chorobą układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej w kat.: M47–M51 i M53–M54 (z dokumentacją medyczną potwierdzającą diagnozę nie starszą niż 1 rok)
  • osoba ze stanem zdrowia umożliwiającym podjęcie rehabilitacji w trybie ambulatoryjnym;
  • osoba, która nie korzystała w ciągu ostatnich 6 miesięcy ze świadczeń takich jak zaplanowane w projekcie finansowanych z innych środków publicznych w tym NFZ (oświadczenie)
  • osoba, które wyraża pisemną zgodę na udział w projekcie.

Poradą rehabilitacyjną objętych zostanie 525 osób, w tym 300kobiet oraz 225 mężczyzn. Chodzi głownie o osoby pracujące i najbardziej narażone na opuszczenie rynku pracy z powodu czynników zdrowotnych lub najbardziej bliskie powrotowi na rynek pracy w wyniku udzielania świadczeń rehabilitacyjnych skorzysta z rehabilitacji z elementami edukacji, warsztatów psychoedukacyjnych i porady rehabilitacyjnej- końcowej konsultacji.

W ramach wsparcia przewidziano :

  • porady rehabilitacyjne
  • rehabilitacje z elementami edukacji
  • warsztaty psychoedukacyjne
  • refundację kosztów dojazdu dla 25 uczestników znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji, dla których dojazd stanowi istotną barierę w udziale w terapii.
  • refundacja kosztów opieki nad osobą zależną lub zapewnienie opieki nad osobą zależną na czas działań realizowanych w ramach Programu, dla 5 UP, dla których konieczność zapewnienia opieki nad osobą zależną stanowi istotną barierę udziału w projekcie.

Do programu można zgłaszać się do 30 czerwca 2023 roku, aż do wyczerpania puli 500 miejsc.

Szczegóły programu http://www.szpital-zdwola.info/program-rehabilitacji-leczniczej.html

Dla kogo program rehabilitacji?

„Program rehabilitacji leczniczej w zakresie chorób grzbietu i kręgosłupa” dotyczy mieszkańców województwa łódzkiego w wieku aktywności zawodowej, borykających się z chorobami układu kostno-stawowego , w szczególności:

  • M47 Spondyloza
  • M48 Inne choroby kręgosłupa
  • M49 Spondylopatie w przebiegu chorób sklasyfikowanych gdzie indziej
  • M50 Choroby krążków międzykręgowych szyjnych
  • M51 Inne choroby krążka międzykręgowego
  • M53 Inne choroby grzbietu, niesklasyfikowane gdzie indziej
  • M54 Bóle grzbietu

Dokumentacja medyczna potwierdzająca diagnozę (nie starsza niż jeden rok).
Stan zdrowia umożliwia podjęcie rehabilitacji w trybie ambulatoryjnym.
Zakwalifikowanie do projektu wymaga uzyskania pisemnej zgody uczestnika i złożenia oświadczenia dotyczącego niekorzystania w ciągu ostatnich 6 miesięcy ze świadczeń takich jak zaplanowane w projekcie, finansowanych z innych środków publicznych, w tym NFZ.

W projekcie przewidziano pierwszeństwie dostępu przy rekrutacji ze względu na wiek - preferowane są osoby 50 plus, wykonujące prace siedzącą, a ponadto połowę powinny stanowić kobiety.

O ostatecznej kwalifikacji pacjenta decyduje lekarz specjalista rehabilitacji medycznej podczas pierwszej porady rehabilitacyjnej w oparciu o badanie wydolności fizycznej, siły mięśniowej, zakresu ruchów, oceny zjawiska bólu. W przypadku zakwalifikowania do programu lekarz ustali program ćwiczeń, poprzez zabiegi zlecone w ramach projektu.

Program dla każdego pacjenta po procesie kwalifikacji składać się będzie z:

  • rehabilitacji z elementami edukacji – 10 dniowe cykle zabiegów, na które składać się będzie max. 50 zabiegów lub 15 dniowe cykle zabiegowe z ilością max. 75 zabiegów
  • warsztatu edukacyjnego prowadzonego przez fizjoterapeutę;
  • warsztatów psychoedukacyjnych – cykl 2 spotkań (w tym 1 spotkania z psychologiem i 1 spotkanie z dietetykiem);
  • końcowej konsultacji – II rehabilitacyjnej porady lekarskiej, której celem będzie porównanie wyników pomiarów wykonywanych podczas I i końcowej konsultacji i określenie dalszych zaleceń i ich stosowania.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.Całkowita wartość projektu: 830 380,63 zł , a kwota dofinansowania: 755 646,37 zł

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto