Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przebudowa Łaskiej w Zduńskiej Woli. Sporne ogrodzenia znikają?

Redakcja
Trwa przebudowa fragmentu ulicy Łaskiej w Zduńskiej Woli. Po awanturze o ogrodzenia, mieszkańcy zaczynają je usuwać.

Mieszkańcy kilku posesji przy ul. Łaskiej zaczęli rozbierać ogrodzenia, które według władz powiatu stoją w pasie drogowym należącym do Starostwa Powiatowego w Zduńskiej Woli. Zduńskowolanie, którzy urządzili tam przydomowe ogródki uważają, że to ich własność przez zasiedzenie.

Ulica Łaska na odcinku od skrzyżowania z Łódzką do Orione jest przebudowywana. Trwają prace przy układaniu nowych chodników i ścieżek rowerowych. Wkrótce powinna rozpocząć się budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Łaskiej, Świerkowej i Konwaliowej.

- Prace prowadzone są praktycznie we wszystkich branżach: wodno - kanalizacyjnej, elektroenergetycznej, teletechnicznej i drogowej. Kwestia spornych ogrodzeń powoli się wyjaśnia i w większości przypadków właściciele przystąpili już do ich rozbiórki - jak informuje Piotr Pacelt, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Zduńskiej Woli. - Gazownicy jeszcze w tym tygodniu rozpoczynają prace w rejonie przyszłego ronda.

Konflikt powstał gdy na początku lipca nakazano mieszkańcom kilku posesji przesunąć ogrodzenia w związku z prowadzoną inwestycją. Wówczas część z nich zaczęła dowodzić, że płoty stoją prawidłowo, a to władze powiatu wchodzą w ich własność. Podnosili także to, że nie zostali wcześniej poinformowani o zakresie prac. Starostwo powiatowe wydało w tej sprawie oświadczenie:

Stanowisko Zarządu Powiatu Zduńskowolskiego w sprawie przebudowy ul. Łaskiej w Zduńskiej Woli:

Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. To jedna z najważniejszych zasad ustroju naszego państwa, zapisana w art. 7 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Zadaniem urzędników jest więc prawo egzekwować i prawu służyć. Bez prawa zapanowałby chaos!
Działając w zakresie określonym w prawie starostwo przez kilka lat skrupulatnie przygotowywało dokumentację przebudowy ul. Łaskiej w Zduńskiej Woli. Zanim na remontowaną drogą wjedzie ciężki sprzęt, trzeba przygotować projekt, wybrać technologię budowy, zaplanować organizację ruchu drogowego, uzgodnić przełożenie wodociągów, gazociągów czy kabli energetycznych, zaplanować oświetlenie, oznakowanie czy wiaty przystankowe. Ważnym punktem tego procesu są też konsultacje z mieszkańcami, które pozwalają projektantom poznać społeczne oczekiwania i potrzeby.
Z mieszkańcami przygotowywanej do remontu ul. Łaskiej spotykaliśmy się dwukrotnie. Pozyskanie wówczas informacje staraliśmy się uwzględnić w opracowywanym projekcie. Dlatego bardzo zaskoczyła nas reakcja kilkorga mieszkańców, których przed przystąpieniem do przebudowy poprosiliśmy o usunięcie płotów ustawionych w pasie drogowym. Przy kilku domach ogrodzenie jest bowiem przesunięte o 4 metry poza obrys przynależącej im działki. Ich właściciele użytkują więc teren pasa drogi.
Nie wiemy, kto i kiedy powiększył działki kosztem majątku powiatu. Wiemy natomiast, że zgodnie z precyzyjnymi mapami geodezyjnymi, którym odpowiadają wpisy do ksiąg wieczystych, sporne ogrodzenia powinno być cofnięte o 4 metry. Tak zrobił jeden z tamtejszych mieszkańców, gdy wymieniał ogrodzenie na nowe. Czyżby spojrzał do map w geodezji? Na operacji stracił znaczną część ogródka. Tyle samo musi oddać każdy z jego sąsiadów. Po latach użytkowania terenu trudno jest się im pogodzić ze stratą. To rodzi złość i negatywne emocje.
My emocjom poddawać się nie możemy. Jako od urzędników, wymaga się od nas oparcia wszelkich decyzji i działań w prawie. Prawo własności jest przy tym jednym z najstarszych, najszerszym i najbardziej chronionym. Działki zajęte przez przywoływanych mieszkańców ul. Łaskiej są bezsprzecznie własnością powiatu, a więc należą do wszystkich jego mieszkańców. Kiedy zgodnie z projektem wybudujemy na nich ścieżki rowerowe i pas zieleni, każdy swobodnie będzie mógł skorzystać z prawa własności do tej ziemi.
Apelujemy do pozostających z nami w sporze mieszkańców ul. Łaskiej o odpowiedzialność za dobro całej lokalnej społeczności. Przedłużenie sporu oznacza przestój w pracach budowlanych, za który zapłacimy my wszyscy. Każdy dzień zwłoki to również opóźnienie w harmonogramie prac i zagrożenie utratą wielomilionowego dofinansowania.

W związku z przebudową, ulica Łaska będzie zamknięta dla ruchu na tym odcinku do końca września. Prace prowadzone są w ramach pierwszego etapu przebudowy ulic Łaska - Świerkowa - Jodłowa - Staszica - Spółdzielcza w Zduńskiej Woli. Prace w tym roku kosztować mają około 5 mln zł. Z tego 2,6 mln zł to rządowe dofinansowanie w ramach tzw. schetynówek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto