Przystanek projektu ,,4 kultury - odNOWA pamięci" na cmentarzu żydowskim w Zduńskiej Woli ZDJĘCIA

OPRAC.: jj
mat. MZMZW, Sp 11 i LP w Zduńskiej Woli
Przystanek projektu ,,4 kultury - odNOWA pamięci" na cmentarzu żydowskim w Zduńskiej Woli. Projekt realizuje zduńskowolskie Muzeum Historii Miasta, a biorą w nich udział uczniowie najstarszych klas szkół podstawowych i najmłodszych klas szkół średnich.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 i Liceum Plastycznego w Zduńskiej Woli zwiedzili w ramach projektu ,,4 kultury - odNOWA pamięci" cmentarz żydowski w Zduńskiej Woli. Oprowadziła ich dr Kamila Klauzińska, która przypomniała, jaka tragedia rozegrała się w tym miejscu w czasie wojny ( O TYCH WYDARZENIACH MOŻNA PRZECZYTAĆ TUTAJ:likwidacja getta żydowskiego w Zduńskiej Woli .)

Uczestnicy projektu dowiedzieli się o tym, że jeszcze przed wojną Zduńską Wolę zamieszkiwało 10.000 Żydów, a tuż po, wróciło do niej ok. 150 osób.

Przystanek projektu ,,4 kultury - odNOWA pamięci" na cmentarzu żydowskim w Zduńskiej Woli

Dr Kamila Klauzińska przekazała ponadto sporo informacji dotyczących symboliki nagrobnej, pochówku oraz tego, że w kulturze żydowskiej nie ma grobów zbiorowych i każda zmarła osoba ma swój grób, który nigdy nie może być otwarty.
Uczestnicy zaobserwowali że zduńskowolski cmentarz podzielony jest na dwa sektory - męski i żeński, dlatego, że zgodnie z judaizmem kobieta nie może być pochowana obok męża.

Za każdą macewą, jak uświadomiła nam nasza przewodniczka, pani Kamila Klauzińska, kryje się historia człowieka. Dzisiaj możemy się o nim dowiedzieć tyle, ile odczytamy z porośniętych mchem kamiennych płyt. Ich symbolika jest niezwykle ciekawa. Nie odczytamy wieku osoby zmarłej, jej nazwiska, ale dowiemy się, czy była pobożna, oddana rodzinie, sprawiedliwa, powszechnie szanowana

- relacjonują uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 w Zduńskiej Woli.

Uczestnicy dowiedzieli się także o tym, że wśród Żydów tylko mali chłopcy idą do szkoły, studiują księgi, są wychowywani w duchu bycia mężami księgi, małe dziewczynki natomiast są przygotowywane do pracy w domu.

Projekt ,,4 kultury - odNOWA pamięci" w Zduńskiej Woli

To interdyscyplinarne przedsięwzięcie edukacyjno-animacyjne, które w innowacyjny sposób angażuje dzieci i młodzież do działań poznawczo-twórczych przy przywracaniu pamięci lokalnej. Projekt pobudzi uczestników do refleksji na temat przemian historyczno-kulturowych i zwróci uwagę na wartości uniwersalne oraz znaczenie i konieczność ochrony „śladów pamięci” obecnych zarówno w architekturze, jak i „kulturze żywej” poprzez podniesienie świadomości na temat tradycji i społecznych uwarunkowań kultury lokalnej. Celem zadania jest kształtowanie otwartych, twórczych i świadomych własnej tożsamości młodych mieszkańców Zduńskiej Woli.
Miasta te w XIX w. rozwijały się dzięki zaangażowaniu Polaków, Niemców, Żydów i Rosjan. Projekt ukaże uczestnikom ciągłość i znaczenie tych 4 kultur z uwzględnieniem religii, obrzędowości, języka, architektury, sztuki sakralnej i sepulkralnej. Co przyczyni się do budowania szacunku, więzi i współodpowiedzialności za lokalne dziedzictwo kulturowe, wzmocnienia świadomości w zakresie jego wartości oraz potrzeby utrwalania i ochrony. Na zadanie złożą się wycieczki, spotkania z duchownymi, rozmowy i warsztaty twórcze.

Projekt ,,4 kultury - odNOWA pamięci" w Zduńskiej Woli

Projekt „4 kultury – odNOWA pamięci” realizowany jest przez Fundację Monumentum Iudaicum Lodzense dzięki dofinansowaniu przez Muzeum Historii Polski z Programu „Patriotyzm Jutra”. W Zduńskiej Woli realizuje go Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola w partnerstwie z Miejskim Domem Kultury.
W projekcie uczestniczą dzieci z klas V-VIII szkół podstawowych i młodzież z pierwszych klas szkół ponadpodstawowych.
Przewidziano dla nich w sumie 10 zajęć, podczas których zaplanowano m.in.

  • Przybliżenie tradycyjnej kultury Niemców, Rosjan i Żydów przez księży ewangelickiego i prawosławnego oraz rabina, którzy opowiedzą o swojej kulturze tradycyjnej i religijnej

.

  • Wprowadzenie podstawowych pojęć z zakresu architektury sakralnej kościołów, cerkiew i synagog poprzez wizyty w świątyniach, prezentacje oraz zadania graficznie np. puzzle, „połącz kropki”.
  • Przybliżenie sztuki stworzonej przez ewangelików, katolików, prawosławnych i żydowskich autorów z związanych z miastem realizacji projektu.
  • Warsztaty dotyczące tradycyjnej i dawnej sztuki Niemców, Rosjan i Żydów z województwa łódzkiego. Po wprowadzeniu w problematykę malowanie martwych natur, ikon oraz robienie graffiti nawiązującego do wycinanek „mizrach”

Projekt,,4 kultury - odNOWA pamięci" potrwa do końca listopada.

Spis Powszechny 2021: są pierwsze kary za odmowę spisania się

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie