Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza Festiwal Kultury Miejskiej w Zduńskiej Woli PROGRAM - PLAKATY

Włodzimierz Rychliński
Włodzimierz Rychliński
Rusza Miejski Festiwal Kultury w Zduńskiej Woli PROGRAM - PLAKATY
Rusza Miejski Festiwal Kultury w Zduńskiej Woli PROGRAM - PLAKATY materiały organizatorów
Rusza Festiwal Kultury Miejskiej w Zduńskiej Woli. Trwać będzie w dniach 17 – 19 września. W programie znajduje się szereg wydarzeń artystycznych. Odbędzie się m.in. koncert z okazji 60. rocznicy powstania Miejskiego Domu Kultury. Interesująco zapowiada się strefa gastronomiczna.

Rusza Festiwal Kultury Miejskiej w Zduńskiej Woli

Piątek, 17 września

  • W godz. 16 – 18 będzie można przyjść do Ratusza, by poznać ofertę zajęć. W pracowniach czekać będą instruktorzy, którzy opowiedzą o pracy Ratusza.
  • O godz. 18.30 na scenie plenerowej swój koncert rozpocznie zduńskowolski raper Maestro.
  • Tuż po nim o godz. 20 rozpocznie się koncert gwiazdy. Wystąpi Meek, Oh Why?
  • Meek, Oh Why?, czyli poetycki storytelling z syntezatorem w tle. Niesamowita atmosfera, charyzma na scenie i fantastyczny kontakt z publicznością powodują, że spotkanie z Meek, Oh Why? jest niezwykłym doświadczeniem. Meek, Oh Why? to projekt, który mimo młodego składu zadziwia dojrzałością – zarówno muzyczną, jak i dojrzałością przekazu. Mikołaj Kubicki – lider i założyciel zespołu Meek, Oh Why?. Autor tekstów, wokalista i trębacz. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. W twórczości Meek, Oh Why? słuchacz odnajdzie dwa, z pozoru przeciwstawne, pierwiastki: tętniące życiem miasto, młodość we współczesnym ujęciu, komentarz do aktualnych zjawisk i wydarzeń, ale także elementy romantyzmu, liryki i myśli utopijnej. Mikołaj Kubicki żartobliwie określa swoje kompozycje jako romantyczno funeralne.To połączenie buduje wyjątkową narrację, w której słuchacz ma wrażenie, że pozostaje w momencie teraźniejszym, jednocześnie udając się w melancholijną, liryczną podróż. Zespół Meek, Oh Why? zadebiutował w 2015 roku minialbumem „Księżniczka i buc”, który ukazał się nakładem kultowego wydawnictwa Asfalt Records. W 2016 roku wytwórnia wydała kolejny album Meek, Oh Why? „Miło było poznać”. „Rękopisy nie płoną” (EP, 2017 rok) oraz „Płyta rodzaju” (selfpublishing, 2018 rok) to kolejne wydania artysty, które spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem krytyków i publiczności. Prawdziwym przełomem dla zespołu okazał się wydany w 2019 roku album „Zachód” (wyd. Asfalt Records), na którym gościnnie w tytułowym utworze wystąpiła Sarsa oraz trio Hyper Son. W warstwie muzycznej obecne są zarówno dobrze znane słuchaczom synthowe brzmienia, jak i elementy hip-hopu przeplatane jazzowymi improwizacjami, które tworzą spójną i energetyczną całość. Warstwa tekstowa to współczesny storytelling – Meek, Oh Why? opowiada historie, prowokuje do refleksji, gra słowem i błyskotliwie operuje ironią – udowadnia, że słowo rymowane może stanowić twórczość poetycką, której interpretacji podejmuje się słuchacz. Mikołaj Kubicki o swojej relacji ze słowem: „Słowo jest zwierciadłem, które nie odstępuje mnie na krok w moim życiu, jedynie jeśli sztuka tego wymaga, zwierciadło staje się wklęsłe lub wypukłe.”

Sobota, 18 września

  • Będzie żywa instalacja w przestrzeni publicznej pt. „Krótkotrwałość” w choreografii Macieja Kuźmińskiego (godz. 14.00-18.00). To żywa instalacja site-specific w choreografii Macieja Kuźmińskiego, we współpracy z dramaturgiem Paulem Bargetto, wyprodukowana we współpracy z Šeiko Dance Company na podstawie spektaklu „i”. W happeningu grupa bezimiennych zwiedzających, Obcych, zajmuje część lokalnego krajobrazu miejskiego jako forma żywej rzeźby. Ich interwencja we współczesną rzeczywistość tworzy dysonans i zaprasza publiczność do zaangażowania się w sytuację, w której to, co znane, staje się nagle dziwne i otwarte na reinterpretację. Rozłożona na wiele godzin instalacja zachęca publiczność do kontemplacji istoty naszych czasów – przyzwyczajeń, rutyny, norm społecznych, wzorców zachowań i wreszcie prawie niewidocznych obiektów zamieszkujących przestrzeń miejską, takich jak drzewa czy znaki.
  • Jedną z propozycji Festiwalu Kultury Miejskiej będzie spektakl „EkoOpera” w wykonaniu Teatru „Pijana Sypialnia”. Początek o godz.15. „EkoOpera” to opowieść o grupie przyjaciół, która wyjeżdża na wakacje. Pensjonat „Wenecja”, do którego docierają prowadzą młode i przebojowe właścicielki. Czas upływa tam na piciu białego wina, niekończących się rozmowach i biesiadowaniu pod gołym niebem. Młodzi ludzie zajęci miłosnymi gierkami i snuciem planów na przyszłość nie zauważają, że apokalipsa już się zaczęła…
  • Spektakl przepełniony jest muzyką na żywo. Zabrzmią utwory inspirowane włoskimi pieśniami neapolitańskimi oraz znanymi motywami operowymi. Pełne humoru sceny zbiorowe i przejmujące monologi sprawiają, że „EkoOpera” to spektakl skrzący się od skrajnych emocji.
  • Koncert Jubileuszowy z okazji 60-lecia Miejskiego Domu Kultury rozpocznie się o godz. 18. Wystąpią byli i obecni wychowankowie Miejskiego Domu Kultury. Wydarzenie odbędzie się pod kierownictwem Andrzeja Wawrzyniaka.
  • O 19. 30 początek występu Macieja Szustaka Stellarnotes.
  • Artysta, mimo młodego wieku, współpracował już choćby z legendą jazzu, Michałem Urbaniakiem. Maciej Szustak to porywająca fuzja rock’n’rolla, rapu i bluesa. W tym roku miał premierę jego nowy album „Dochodzi Północ”. Ta płyta to porządna dawka energii i emocji. Jedyny w swoim rodzaju BluesRap, połączenie gitarowego brzmienia z zabawą beatboxem i mądrymi tekstami. Stellarnotes gra sam na wszystkich instrumentach, zapętla na żywo melodie tworząc unikatowe brzmienia.
  • O 20.45 planowane jest rozpoczęcie koncertu pochodzącej z Nowej Zelandii  Jordan Reyne. Okrzyknięta przez Radio New Zealand autorką nowych brzmień. Oprócz 3 nominacji do New Zealand Music Award, artystka użyczyła swego głosu w nagraniach na Cafe Del Mar i scenie pogrzebu „Władcy Pierścieni”. Śpiewała gościnnie z The Strawpeople, w zespole Zane Lowe’a Breaks Co-op oraz w The Eden House, gdzie obecnie jest stałym członkiem składu koncertowego. Artystka występowała już w Wielkiej Brytanii, Polsce, Niemczech i Nowej Zelandii. Wielokrotnie pojawiała się na dużych festiwalach takich jak: Glastonbury (Wielka Brytania), The Big Day Out (Nowa Zelandia) , Whitby Gothic Weekend (Wielka Brytania), Wave Gothic Treffen (Niemcy), NAMM (USA), City of Women (Słowenia)), Frankfurt Music Messe (Niemcy) i The New Zealand International Festival of the Arts. Jordan Reyne skomponowała również utwór, który został wykorzystany w grze komputerowej „Resident Evil”, która ma ponad 6 mln odsłon.

Niedziela, 19 września

  • O godz. 17 na scenę wyjdzie zespół „Planety”. Ich twórczość to proste słowa i nietrudna muzyka, łącząca w sobie folk, pop oraz odrobinę sennych marzeń.
  • O 18.30 rozpocznie się koncert gwiazdy. Wystąpi zespół ,,Mikromusic”. To polski zespół grający muzykę określaną jako avant pop lub art pop. W ich twórczości słychać inspiracje słowiańskim folkiem, jazzem, rockiem i elektroniką. Grali na najważniejszych polskich festiwalach i koncertowali za granicą m.in. w Japonii, Irlandii, Litwie. Zespół w 2020 r został uhonorowany Fryderykiem w kategorii „Muzyka Poetycka”. Wyprzedane sale koncertowe plasują grupę w gronie najbardziej popularnych zespołów w Polsce roku 2020. W Opolu zespół wystąpi w składzie Acoustic Trio. Najnowsza płyta „Mikromusic” pod tytułem „Kraksa” opowiada o miłości. O miłości bezwzględnej do własnej osoby, wewnętrznego dziecka, przyjaciół, psa, o miłości przeszłej, toksycznej, naprawionej. Muzycznie ,,Mikromusic” trzyma się cały czas lat 80-tych i 60-tych. Tekstowo jest jak zawsze: melancholijnie i zabawnie. Tytułowa „Kraksa” to pies Natalii Grosiak. Natalia adoptowała Kraksę 15 lat temu. Kraksie poświęcona jest też ostatnia piosenka na płycie, w której wokalistka powoli żegna się ze swoim psem.

Zakończenie Festiwalu planowane jest o godz. 22.

Festiwal to również wydarzenia towarzyszące.

 

  • Do 3 października oglądać można wystawę archiwalnych fotografii pt. ,,Znajdź siebie i swoich bliskich w kulturze”. Wystawa powstała z okazji 60. urodzin MDK. Zwiedzać ją można na I piętrze w Ratuszu oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jerzego Szaniawskiego, ul Łaska 12. Część fotografii znajduje się również w plenerze: przed Ratuszem, nieopodal ławeczki Stasia Klingera, w pasażu im. Feliksa Rajczaka oraz na wyspie w Parku Miejskim.
  • Poza częścią artystyczną, czekać będzie strefa gastronomiczna: foodtracki, piwo, napoje.

Zobacz także

Zmiany w organizacji ruchu

Festiwal trwać będzie na parkingu na pl. Wolności 26 przed Ratuszem (od strony południowej).
Pamiętajcie, że:

  • 17 – 19 września, od godz. 6 w dniu 17 września do godz. północy w dniu 19 września nieczynny będzie parking przed Ratuszem od strony południowej
  • od godziny 12 w dniu 17 września do godz. 24.00 w dniu 19 września zamknięty dla ruchu będzie pl. Wolności od ul. Sieradzkiej do skrzyżowania ul. Łaskiej i ul. Kościelnej.
Rusza Miejski Festiwal Kultury w Zduńskiej Woli PROGRAM - PLAKATY

Rusza Festiwal Kultury Miejskiej w Zduńskiej Woli PROGRAM - PLAKATY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto