Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skwer im. Pawła Królikowskiego w Zduńskiej Woli w konkursie "Inwestycja z perspektywą"

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Skwer im. Pawła Królikowskiego w Zduńskiej Woli  w konkursie "Inwestycja z perspektywą"
Skwer im. Pawła Królikowskiego w Zduńskiej Woli w konkursie "Inwestycja z perspektywą" Agnieszka Olejniczak/Włodzimierz Rychliński
Skwer Pawła Królikowskiego w Zduńskiej Woli bierze udział w konkursie "Inwestycja z perspektywą". Serwis Samorządowy PAP organizuje głosowanie na najpotrzebniejsze i najciekawsze inwestycje samorządowe dofinansowane z Funduszy Europejskich. Konkurs wygrają te projekty, które uzyskają największą liczbę głosów w przeliczeniu na liczbę mieszkańców zgłaszającego samorządu.

Skwer Pawła Królikowskiego w Zduńskiej Woli w konkursie

Skwer Pawła Królikowskiego został nominowany do nagrody Polskiej Agencji Prasowej. Internetowe głosowanie trwa do 10 lutego.

Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej nominował skwer Pawła Królikowskiego do nagrody w konkursie „Inwestycja z perspektywą”. Najlepszą samorządową inwestycję współfinansowaną z Funduszy Europejskich wybiorą internauci. Elektroniczne głosowanie potrwa do 10 lutego do godziny 16:00. Strona dopuszcza wielokrotne głosowanie. Trzeba tylko wpisać kod captcha.

Zagłosować na Skwer Królikowskiego można pod tym linkiem: https://samorzad.pap.pl/konkurs-inwestycja-z-perspektywa/kategoria/inwestycja-z-perspektywa/zdunska-wola-skwer-im-pawla

Skwer im. Pawła Królikowskiego w Zduńskiej Woli

Skwer im. Pawła Królikowskiego w Zduńskiej Woli oficjalnie został otwarty w czerwcu 2022 roku. W spotkaniu z tej okazji wzięła udział rodzina aktora. Wydarzenie wpisano w program Dni Zduńskiej Woli 2022.

Myślę, że Paweł będzie tu przychodzić, bo on zawsze miał tę Zduńską Wolę w sercu, w głowie i niósł ją w świat. Był jej prawdziwym i oddanym ambasadorem - mówiła podczas otwarcia Małgorzata Ostrowska-Królikowska, żona Pawła Królikowskiego. - Z pewnością nie spodziewał się, że w taki sposób zostanie uhonorowany. Jestem wstrząśnięta, wzruszona i zdziwiona, że coś takiego się wydarzyło w Zduńskiej Woli.

Paweł Królikowski, aktor ze Zduńskiej Woli

Paweł Królikowski urodził się 1 kwietnia w 1961 roku w Zduńskiej Woli. W mieście spędził dzieciństwo i lata młodzieńcze. Jest absolwentem II Liceum Ogólnokształcącym w Zduńskiej Woli. Pierwsze kroki na scenie stawiał w Miejskim Domu Kultury w Zduńskiej Woli. W Zduńskiej Woli nadal mieszkają rodzice Pawła Królikowskiego, emerytowani nauczyciele Jadwiga i Jan.

Aktor jest absolwentem krakowskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Grał w wielu filmach, spektaklach teatralnych. Trzynaście lat związany był z wrocławskim oddziałem TVP. Stworzył tam program dla dzieci i młodzieży „Truskawkowe studio”. Lista wykreowanych przez niego filmowych i teatralnych jest długa. Wielu pokochało Królikowskiego za rolę Kusego w serialu „Ranczo”.

Po długotrwałej chorobie zmarł 27 lutego 2020 roku w Warszawie. Pochowany został 5 marca 2020 roku na cmentarzu wojskowym Powązki w Warszawie. Pośmiertnie został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej.

Patronem skweru został Paweł Królikowski

Na pasażu rosną graby kolumnowe, które jesienią zmieniają kolor na żółty i klony Armstrongi, których liście przebarwiają się na czerwono. Są klomby z ozdobnymi trawami i różnymi gatunkami kwiatów. Pośród roślin rozstawiono wygodne, drewniane leżaki i ławki z solarnymi ładowarkami do smartfonów. Powstał drewniany podest, który pełni funkcję amfiteatru i miejsca spotkań z przyjaciółmi. Jest też mała fontanna, a latem rozstawiana będzie kurtyna wodna. Pojawiły się stojaki do rowerów, piłkarzyki oraz stół do szachów i gier planszowych.

Na zaprojektowanie i przebudowę skweru urząd miasta pozyskał dotację z Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 oraz z budżetu państwa. Zadanie zrealizowano w ramach projektu „60+ smart city – innowacje jako efekt współpracy międzypokoleniowej”.

Budowa nowoczesnego skweru wraz z amifieatrem spowodowała, że pasaż Powstańców Śląskich w Zduńskiej Woli zmienił się nie do poznania. Zaprojektowano przestrzeń na podstawie uwag mieszkańców, których proszono o wypełnienie ankiet. To pierwszy w Zduńskiej Woli skwer pomyślany jako przestrzeń integrująca mieszkańców.

Projekt „60+ smart city – innowacje jako efekt współpracy międzypokoleniowej” realizowany był przez Miasto Zduńska Wola w ramach konkursu dotacji „Human Smart Cities. Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców” zorganizowanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Spójności – Program Pomoc Techniczna 2014-2020 oraz z budżetu państwa.

Skwer im. Pawła Królikowskiego w Zduńskiej Woli  w konkursie "Inwestycja z perspektywą"

Skwer im. Pawła Królikowskiego w Zduńskiej Woli w konkursie...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto