Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smart casual, business formal, dress-down-day. Rozkodowujemy służbowy dress code

Maciej Mituła
Maciej Mituła
unsplash
Korporacja, firma domowa, urząd, instytucja publiczna – gdziekolwiek będziemy pracować, obowiązywać nas będą pewne zasady ubioru, czyli tak zwany dress code. Oto poradnik dla tych, którzy po raz pierwszy zetknęli się z dress codem, a także dla tych, którzy są ciekawi, jak formalnie się go definiuje.

W niektórych miejscach pracy dress code jest przestrzegany bardzo ściśle, w innych można sobie pozwolić na większy luz. Istnieje ogólny podział stylów ubioru, które obowiązują w przedsiębiorstwach stawiających na dress code. Ponieważ ich rodowód pochodzi z zagranicy, ich nazwy wywodzą się z języka angielskiego.

Pod krawatem i w sukience

Najbardziej restrykcyjny strój to strój oficjalny (formal). Obowiązuje na przykład podczas oficjalnych bali lub przyjęć. Na takie spotkanie kobiety założą zatem balową suknię, a mężczyźni frak.

Warto przeczytać:

Dopuszczający odrobinę więcej luzu, aczkolwiek nadal bardzo oficjalny jest styl semi-formal. W tym przypadku stawiamy na strój bardzo elegancki. Panie nadal włożą suknię wieczorową, choć już niekoniecznie długą. Panowie wyjmą z szafy smoking.

Nieformalnie, ale jednak pod krawatem

Na potrzeby spotkań firmowych wyróżniono kilka innych stylów. Najbardziej oficjalny w przypadku spotkań biznesowych nazywa się z angielskiego... informal, czyli nieoficjalny. Paradoksalnie to, co dla wielu może być formą najwyższej elegancji, w tym przypadku jest biznesową codziennością. Panów obowiązywać będzie zatem garnitur oraz krawat. Panie będą musiały postawić na żakiet, spódnicę, spodnie lub sukienkę.

W takiej sytuacji nie ma szans na eksponowanie własnego, indywidualnego stylu. Jeśli pracodawca wymaga właśnie informal dress code, robi to celowo i raczej nie ma szans na to, by akceptował odstępstwa od tej zasady. To ważne szczególnie wtedy, gdy pracodawca chce, by osoby z zewnątrz na równi postrzegały wszystkich pracowników i by w firmie obowiązywała swoista uniformizacja.

Business casual

Nadal elegancko, choć już zdecydowanie bardziej swobodnie? To styl business casual. Tutaj można nieco poszaleć, ponieważ dozwolone jest mieszanie elementów garderoby – innego typu marynarka, innego typu spódnica. Panowie z kolei mogą odetchnąć z ulgą, ponieważ nie są zobowiązani do noszenia krawatów.

Warto przeczytać:

Swobodna elegancja

Nieco restrykcyjny, ale pozwalający zaakcentować indywidualizm jest styl smart casual, czyli swobodna elegancja. Tutaj obowiązuje większa dowolność, jednak bez przesady – nadal stawiamy na staranność i przemyślany dobór ubioru. Co ważne, w tym przypadku zarówno panie, jak i panowie mogą założyć ulubione jeansy. Łączą je wtedy z koszulą i/lub marynarką lub bluzką koszulową.

Codziennie i wygodnie

Styl casualowy to najbardziej pożądany dress code wśród pracowników. To tak naprawdę strój dowolny, pozwalający uwidocznić zamiłowanie do mody. Warto jednak mieć na uwadze, że pracodawca może mieć tutaj pewne uwagi – nie powinno dziwić, jeśli nie zgodzi się na zakładanie klapek do pracy lub krótkich spodenek czy przykrótkich spódniczek, nawet jeśli za oknem leje się żar.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Smart casual, business formal, dress-down-day. Rozkodowujemy służbowy dress code - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto