Śmieci w Zduńskiej Woli muszą zdrożeć? Podwyżka może być już w połowie roku

Redakcja
Podwyżka nawet do ponad 30 zł od osoby może czekać mieszkańców Zduńskiej Woli. To dlatego, że firmy wywożące śmieci oczekują za pół roku zapłaty ponad 6 mln zł. Teraz to około 3,5 mln zł.

Po raz drugi władze Zduńskiej Woli ogłosiły przetarg na wywóz śmieci z miasta. I po raz drugi złożone oferty są dwa razy droższe niż obecnie. Nie ma jeszcze decyzji o rozstrzygnięciu przetargu, ale czasu jest coraz mniej, bo obecna umowa kończy się w czerwcu.

Niemal 7 mln zł to najniższa oferta firmy Remondis. Władze miasta nie kryją, że samorząd będzie musiał podnieść opłaty do 34 zł miesięcznie od osoby. Decyzje podejmą radni miejscy. Urząd przygotowuje uchwałę na czerwcowe posiedzenie.

– Najniższą ofertę w nowym przetargu złożył Remondis. Za sześć miesięcy współpracy chce 6,92 mln zł. Dla porównania, kończący się właśnie dwuletni kontrakt z tą firmą kosztuje miasto łącznie 13,1 mln zł – informuje Beata Turlakiewicz – dyrektor Biura Zarządzania Energią i Ochrony Środowiska. Drugą ofertę, która wpłynęła w postępowaniu, złożył FB Serwis – za pół roku współpracy żąda niemal 7,85 mln zł.

Obecnie na konta Remondis Zduńska Wola miesięcznie przelewa ponad 600 tys. zł. Jeśli zaakceptuje nową ofertę, wynagrodzenie wzrośnie do 1,15 mln zł miesięcznie.

– Zgodnie z przepisami Urząd Miasta nie może z budżetu dopłacać do kosztów odbioru i wywozu śmieci. Ustawodawca nakazał nam całością opłat obciążać mieszkańców – wyjaśnia Beata Turlakiewicz.

Opłaty zbierane od mieszkańców muszą sfinansować gospodarkę odpadami, jak wyjaśnia magistrat.

W przetargu, w jakim Zduńska Wola poszukiwała wykonawcy usług na drugie półrocze 2020 roku, wpłynęły dwie oferty. Firma Remondis zażądała łącznie prawie 7 mln zł, a firma FBSerwis około 8 mln zł. Takie kwoty zaproponowano za odbiór i zagospodarowanie odpadów od 1 lipca do końca grudnia 2020 roku.

Poprzedni przetarg ogłoszono w lutym. Zduńska Wola oczekiwała wykonawcy usługi na 12 miesięcy, począwszy od drugiego półrocza 2020 roku. Wpłynęły dwie oferty. Remondis zażądał 14,7 mln zł, a FBSerwis – 17,2 mln zł. Wówczas zdecydowano, że zostanie ogłoszony nowy przetarg, tym razem na pół roku. Kwoty jednak wcale nie zmalały.

Miasto ma jeszcze umowę z firmą Remondis, jaka obowiązuje do końca czerwca. Przez dwa ostatnie lata wynagrodzenie Remondisu doszło do 13,1 mln zł. Miasto miesięcznie przelewa na konto przedsiębiorstwa ponad 600 tys. zł.

Jakie stawki za śmieci?
Obecnie w Zduńskiej Woli stawki opłat za odpady to 14 zł miesięcznie od osoby, jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny oraz 24 zł miesięcznie od osoby jeżeli odpady nie są segregowane.

Obecnie w Zduńskiej Woli liczba osób zameldowanych na pobyt stały wynosi 40 050. Do obsługi jest około 4 670 adresów. Deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi złożono 35 077, w tym ilość osób z zadeklarowaną selektywną zbiórką odpadów wynosi 33 956, natomiast ilość osób z niezadeklarowaną selektywną zbiórką odpadów wynosi 1 115.

Skąd taki skok cen?

Jak ywjaśniają urzędnicy, główne przyczyny leżą w nowych ustawach i ministerialnych rozporządzeniach, które określają procesy, jakim podlegają określone typy odpadów, oraz ogromne opłaty i kary.

Przykładem jest opłata za korzystanie ze środowiska, ustalana w przez Ministra Środowiska. Za każdą tonę odpadów wywiezioną na wysypisko firma śmieciowa płaci dziś państwu 270 zł. W 2014 r. opłata ta wynosiła 73,60 zł, a w 2019 r. – 170 zł. Za 100 tys. ton odpadów w grudniu ub. firma płaciła więc 17 mln zł, a od stycznia tego roku musi przelać na konto państwa aż 27 mln zł. Stąd fala podwyżek, która przechodzi przez wszystkie samorządy w Polsce, uważają władze miasta.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie