Sposób na blokadę składowiska odpadów w Zduńskiej Woli? Miasto będzie tworzyć plan zagospodarowania

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Mieszkańcy Zduńskiej Woli oczekują działania ze strony władz miasta w sprawie planowanej budowy składowiska niebezpiecznych odpadów na działce przy ul. Szadkowskiej. Odbyły się uliczne protesty przeciwko tej inwestycji, powstała petycja do samorządu. Teraz ruch jest po stronie miasta. Samorząd ma przystąpić do tworzenia planu zagospodarowania przestrzennego dla tego fragmentu miasta. Czy to zablokuje plany inwestora?

Plan zagospodarowania przestrzennego, który określi precyzyjnie jakie przedsięwzięcia mogą być realizowane w okolicy ma zamiar przygotować samorząd Zduńskiej Woli. Prezydent przygotował projekt uchwały, jaki radni miejscy otrzymają pod obrady na sesji 24 listopada. To może zapobiec planom zbudowania składowiska niebezpiecznych odpadów.

Chodzi o rejon ulic Przemysłowej i Szadkowskiej w Zduńskiej Woli, który miałby zostać objęty procesem planowania przestrzennego. Obecnie takiego planu dla tego fragmentu miasta nie ma. To oznacza, że władze ewentualnemu inwestorowi wydają decyzję o warunkach zabudowy. O taką właśnie wystąpił inwestor, firma Espadon z Katowic, która na działce pod adresem Szadkowska 72 c zamierza utworzyć składowisko odpadów.

Głównym przedmiotem działalności firmy jest odbiór i utylizacja m.in. zużytego oleju silnikowego. Zajmuje się także innymi odpadami, takimi jak złom, baterie i akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Firma już pod koniec lipca 2022 roku otrzymała decyzję o warunkach zabudowy. Miasto nie mogło jej nie wydać, bo dla tego terenu nie ma Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, który zabraniałby takiej działalności. Właściciele sąsiednich działek, którzy otrzymali powiadomienia zaskarżyli sprawę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Decyzje wydane przez Urząd Miasta Zduńska Wola zostały uchylone, ale tylko dlatego, że w niewłaściwy sposób dostarczono korespondencję do jednego z mieszkańców. To chwilowo wstrzymało cały proces. Władze miasta chcą jednak w inny sposób uniemożliwić powstanie składowiska, przeciwko któremu protestują ludzie.

Planem zagospodarowania miałby zostać objęty teren o powierzchni ok. 5,2 ha w rejonie ulic Przemysłowej i Szadkowskiej. W "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Zduńska Wola" ten obszar miasta znajduje się w dzielnicy przemysłowej na terenach zabudowanych, w tym zawierających niewielkie rezerwy na uzupełnienie przeznaczonych pod realizację funkcji produkcyjnych. Studium nie stanowi podstawy do odmowy ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.

- Natomiast sporządzenie planu pozwoli ograniczyć sposób zainwestowania obszaru chroniąc przed realizacją inwestycji zagrażających bezpieczeństwu mieszkańców oraz degradacji środowiska, to jest zbieranie, składowanie i utylizacja odpadów, w tym odpadów niebezpiecznych - uzasadnia Urząd Miasta Zduńska Wola.

Opracowanie planu ma zostać potraktowane priorytetowo, co pozwoli na zakończenie prac planistycznych w pierwszym półroczu 2023 roku.

Mieszkańcy dwukrotnie w październiku organizowali uliczne protesty przeciwko inwestycji przy Szadkowskiej. Nie wyobrażają sobie toksycznej działalności w pobliżu swoich domów. Przygotowali petycję skierowaną do władz miasta i powiatu.

Petycja przeciwko składowisku toksycznych odpadów w Zduńskiej Woli

Petycja do władz Miasta Zduńska Wola i Starostwa Powiatowego w Zduńskiej Woli
Prezydent Miasta Zduńska Wola wydał w dniu 29 lipca 2022 r. decyzję o warunkach zabudowy Nr 53/2022.
Zabudową tą ma być składowisko magazynowania i segregacji odpadów głównie niebezpiecznych, to jest ciężkiej chemii. Wydanie przedmiotowej decyzji odbyło się bez oceny skutków oddziaływania na degradację środowiska tej inwestycji oraz bez konsultacji społecznych.
Miejsce planowanego składowiska to ul. Szadkowska 72c w Zduńskiej Woli. Teren przygotowany pod tę inwestycję to działka o powierzchni około 1000 m2.
Jeśli spółka z o. o. Espadon z Katowic otrzymałaby zgodę od Starostwa Powiatowego w Zduńskiej Woli na realizację tej inwestycji, to wówczas mogłaby w majestacie obowiązującego prawa przystąpić do działań związanych z uruchomieniem składowiska odpadów przemysłowych zagrażających zdrowiu i życiu znacznej części mieszkańców naszego miasta.
Uruchomienie tej inwestycji implikuje wieloma zagrożeniami związanymi nie tylko ze skażeniem gleby i wód, a także skażeniem powietrza pyłami i oparami substancji toksycznych.
Mimo że prace studyjne nad pomysłem realizacji tej inwestycji rozpoczęły się w 2020 roku, to okoliczni mieszkańcy dowiedzieli się o tym przedsięwzięciu kilka tygodni temu.
Wielu zduńskowolan w dalszym ciągu nie jest świadoma zagrożeń związanych z uruchomieniem tej „fabryki śmierci”.
My zgromadzeni na proteście przeciwko budowie składowiska odpadów niebezpiecznych wraz z posłankami Lewicy na Sejm RP Anitą Sowińską i Pauliną Matysiak wyrażamy głęboki sprzeciw wobec lokalizacji ten inwestycji w Zduńskiej Woli.
Oczekujemy od Prezydenta Miasta Zduńska Wola oraz Starosty Zduńskowolskiego podjęcia stosownych działań, by w ramach obowiązującego prawa zablokować uruchomienie składowiska odpadów niebezpiecznych ciężkiej chemii przy ul. Szadkowskiej 72c w Zduńskiej Woli.

Sposób na blokadę składowiska odpadów w Zduńskiej Woli? Mias...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jak przekuć naukę w sukces biznesowy? Pomogą w tym spin-offy

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie