Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spycimierskie Boże Ciało 2022. Zobacz jak powstawały słynne kwietne dywany wpisane na światową listę UNESCO ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Wyjątkową oprawę miały słynne już na cały świat tegoroczne Spycimierskie Boże Ciało. Zachwycały jak zwykle misternie wykonane kwietne dywany, za sprawą których obchody wpisane zostały na światową listę dziedzictwa kultury UNESCO, ale nie brakowało dodatkowych atrakcji.

Tłumnie przybyli goście podziwiać mogli także krakowskie szopki i występ fińskich skrzypków z Kaustinen – obie tradycje również zapisane zostały na prestiżowej liście.

Kwietne dywany na liście UNESCO

Unikalna, pielęgnowana od ponad 200 lat tradycja została wpisana na światową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Ogłoszenie decyzji nastąpiło w Paryżu w połowie grudnia 2021 roku.

Wniosek o wpis na listę UNESCO złożył w imieniu parafian spycimierskich Minister Kultury i Dziedzictwa Kulturowego prof. Piotr Gliński 30 marca 2020 roku. Wcześniej, w 2018 roku tradycja została wpisana na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Natomiast 15 listopada Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Edukacji, Nauki i Kultury UNESCO ogłosiła długo oczekiwany przez mieszkańców Spycimierza dokument, który zawiera wstępną decyzję w sprawie wpisu na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Tym samym zarekomendowała wpis na światową listę 36 tradycji z całego świata, w tym tradycji układania kwiatowych dywanów na procesje Bożego Ciała, która jest kultywowana w Spycimierzu (gmina Uniejów, woj. łódzkie) i czterech wsiach w województwie opolskim – Olszowej, Zimnej Wódce, Zalesiu Śląskim i Kluczu.

Tegoroczne Spycimierskie Boże Ciało było pierwszą uroczystością od czasu wpisu tradycji na światową listę UNESCO w grudniu 2021 r.

- Kwietne dywany tworzone misternie przez mieszkańców parafii są nie tylko zachwycić przybywających na uroczystość wiernych oraz turystów, ale mogą stanowić również źródło inspiracji do tworzenia innych projektów. Przykładem takiego działania są dekoracje zapraszające na Spycimierskie Boże Ciało, które stanęły przy drodze prowadzącej do miejscowości. Dekoracje wykonane przez p. Bognę Stępień z Zagrody Plastycznej metodą makramy, wykonane zostały z kolorowych sznurków, włóczek i poliakrylu. Inspirację do stworzenia dekoracji stanowiły motywy przewijające się we wzorach kwietnych dywanów układanych przez spycimierskich parafian - informuje UM w Uniejowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto