Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stulecie Szkoły Podstawowej w Marzeninie „100-letni kaganek” ZDJĘCIA

Sławomir Wójcikowski
Stulecie Szkoły Podstawowej w Marzeninie „100-letni kaganek”
Stulecie Szkoły Podstawowej w Marzeninie „100-letni kaganek” Sławomir Wójcikowski
Zespół Szkół w Marzeninie obchodził 100-lecie swojego istnienia. W uroczystościach wzięły udział władze wszystkich szczebli, absolwenci, goście oraz cała społeczność szkolna. Na pamiątkę tej daty odsłonięto na boisku szkolnym dwa pamiątkowe głazy ze stosownymi napisami.

Stulecie Szkoły Podstawowej w Marzeninie „100 letni kaganek”

Szkoła Powszechna w Marzeninie wzięła swój początek od nauczania w prywatnym domu państwa Fraszków. Były to czasy, kiedy Polska była pod zaborami. 100 letni kaganek zaś odnosi się do szerzenia wiedzy i jest symbolem setek absolwentów, którzy pozyskali tu wiedzę. Jubileuszowa uroczystość to czas, gdzie przeszłość spotkała się z teraźniejszością. 100 razy witano tu wrześniowy początek roku szkolnego i 100 razy cieszono wakacjami i czterema porami roku.

Każdego roku witaliśmy tu dzieci niepewne i nieśmiałe. Z upływem lat dojrzewały, stawały się nastolatkami i opuszczały nasze mury, by dalej się kształcić i rozwijać, pracować - po prostu żyć - mówiła prowadząca uroczystość Sławomira Szadkowska, nauczycielka języka polskiego w szkole w Marzeninie.

100-lecie szkoły rozpoczęło się od uroczystej mszy świętej w pobliskim kościele. Uroczystość uświetniła Strażacka Orkiestra Dęta, szkolne i strażackie poczty sztandarowe oraz oprawa muzyczna mszy przygotowana przez szkołę. Po niej wszyscy marszowym krokiem przemieścili się na boisko szkolne. Po krótkim powitaniu, odsłonięciu pamiątkowych głazów i przemówieniach organizatorzy zaprosili wszystkich na smakowite, okazałe, jubileuszowe torty.

Organizatorzy przygotowali także wystawę setek zdjęć z historii szkoły i listy absolwentów, którym było dane uczęszczać do szkoły w Marzeninie. Warto na koniec wspomnieć, że Zespół w Marzeninie otrzyma jeszcze w tym roku rządowe dofinansowanie na rozbudowę szkoły. Obecnie uczęszcza tam 202 uczniów z odziałem przedszkolnym.

Historia Szkoły Podstawowej w Marzeninie

W szkolnych kronikach znajdują się opisane dzieje szkoły zawierające wiele ciekawostek i przypominające o ważnych wydarzeniach.

Historia Szkoły Podstawowej w Marzeninie sięga czasów, kiedy Polska była jeszcze pod zaborami. W tych czasach prowadzono naukę w prywatnych szkołach najczęściej porą zimową. Normalny rozwój szkolnictwa nastąpił po odzyskaniu przez Polskę niepodległości tj. po roku 1918. Młodzież uczęszczała wtedy do szkoły dwuizbowej w domu p. Fraszki. Do Marzenina wróg wkroczył 5 września 1939r. Od tego momentu szkoła przestała istnieć. Rozpoczęły się aresztowania. Nauczyciele ratując się przed wywózką wyjeżdżali w inne tereny. Mimo strachu przed okupantami prowadzono tajne nauczanie. Dzieci uczyły się pod opieką p. Ali Ambroziewicz. Marzenin wyzwolono 18.01.1945r. a 14.02.1945 po pięciu i pół latach niewoli rozpoczęto pracę w szkole przy współudziale władz i przybywających nauczycieli. Powrócił p. Antoni Pawlusiński, który objął kierownictwo w szkole, p. Helena Pawlusińska, p. Joanna Skibińska, oraz nowa siła p. Stefania Pawlaczyk, a wiosną przybyła p. Janina Dragan. Pod opieką szkoły w Marzeninie była filia w Pruszkowie (do roku 1950), w której nauczały siostry Jakubowskie, a po ich wyjeździe p. Stanisława Wasilewska. Liczba dzieci zapisanych do szkoły w Marzenine na dzień 09.03.1945r. wynosiła 267, a 01.04.1948r. 316 z czego 43 osoby były poza wiekiem szkolnym. Napływ młodzieży był duży, gdyż przeważali dorośli, dla których utworzono szkołę dzienną, po której, po zdaniu egzaminu można było iść do szkoły wyższej zorganizowanej np. zawodowej.

Pierwszy po wojnie rok szkolny zakończono 15. VII.1945 roku. Dwa pierwsze lata powojennej pracy były bardzo trudne. Brak było podręczników i materiałów piśmienniczych. Praca odbywała się na dwie zmiany. Od września 1946 roku Szkoła Podstawowa w Marzeninie osiągnęła pełny stopień organizacyjny. Miała 7 klas i 5 nauczycieli. Nauka odbywała się w klasach łączonych i licznych (35 - 50 osób). Nadal dzieci przychodziły na zmiany. Od 1949 roku kierownikiem szkoły została p. J. Skibińska. Szkoła w Marzeninie była jedyną szkołą w okolicy o 7 klasach, dlatego od roku 1950 przyjmowano do klasy VI młodzież z Dobrej i Pruszkowa (do 1952 roku). Od 1952 roku stanowisko kierownika przejął p. Józef Stano (do 1954 roku), a po nim p. Kazimierz Piatczyc. Nadal borykano się z warunkami lokalowymi. W roku szkolnym 1966/1967 udało się stworzyć VIII klasę. W roku 1980 rozpoczęto generalny remont szkoły, którym kierował ówczesny Gminny Dyrektor Szkół p. Eugeniusz Kosecki. Przez trzy lata borykano się z warunkami lokalowymi. Klasy starsze odbywały lekcje w budynku starej szkoły w Pruszkowie (oddalonej o 2 kilometry), a młodsze w remizie strażackiej.

30 lat po wojnie zmieniły się warunki w szkole. Klasy były przestronne i czyste. Pierwsze lekcje w nowej szkole odbyły się 13 grudnia 1982 roku. Z dniem 31 lipca 1984 roku dyrektor Kazimierz Piatczyc przeszedł na emeryturę, a szkołę przekazał dyrektor p. Helenie Koseckiej (b. kierowniczce szkoły w Pruszkowie). W październiku 1984 roku powołano społeczny komitet budowy sali gimnastycznej. Przewodniczącym komitetu zostaje emerytowany Gminny Dyrektor Szkół p. Eugeniusz Kosecki. Po załatwieniu wszystkich formalności wytyczono plan budowy fundamentów sali gimnastycznej. 24 czerwca 1988 roku był najpiękniejszym dniem dla szkoły. Połączono otwarcie sali gimnastycznej z nadaniem imienia szkole i przekazaniem sztandaru. 23 czerwca 1989roku p. dyrektor Helena Kosecka przechodzi na emeryturę. Od 1 września 1989 roku dyrektorem szkoły w Marzeninie zostaje p. Wiesław Kisłow, a po 5 latach (od 1 września 1994 roku) stanowisko objął p. Krzysztof Jaworski. Od 1999 roku szkoła podstawowa w Marzeninie zostaje przekształcona w szkołę 6 klasową (na skutek reformy szkolnictwa w Polsce).

Stulecie Szkoły Podstawowej w Marzeninie „100-letni kaganek”

Stulecie Szkoły Podstawowej w Marzeninie „100-letni kaganek” ZDJĘCIA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto