Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła Podstawowa nr 10 w Zduńskiej Woli. Pamiętacie, jak tam było? STARE ZDJĘCIA

Włodzimierz Rychliński
Włodzimierz Rychliński
Szkoła Podstawowa nr 10 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zduńskiej Woli wykształciła wielu uczniów odnoszących sukcesy w różnych dziedzinach
Szkoła Podstawowa nr 10 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zduńskiej Woli wykształciła wielu uczniów odnoszących sukcesy w różnych dziedzinach fot.arch SP10, wry
Szkoła Podstawowa nr 10 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zduńskiej Woli ma jedną z ciekawszych historii wśród podstawówek w Zduńskiej Woli. Działała pod różnymi nazwami, zmieniała się lokalizacja placówki. Niezmienne jednak było zawsze zaangażowanie nauczycieli w swoją pracę skutkujące znakomitymi wynikami osiąganymi przez uczniów. Wielu absolwentów SP 10 to osoby znane i lubiane w kraju.

Szkoła Podstawowa nr 10 w Zduńskiej Woli. Pamiętacie, jak tam było?

Co może łączyć dziennikarza Wojciecha Jagielskiego, piosenkarkę Magdę Femme, cenionych lekarzy, sportowców, samorządowców? To Szkoła Podstawowa nr 10 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zduńskiej Woli. Właśnie tam zdobywali wykształcenie. Przez kilka dekad w SP 10 zachodziły duże zmiany. Dzieje tej szkoły są bardzo bogate i interesujące.

W archiwach Szkoły Podstawowej nr 10 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zduńskiej Woli znaleźć można m.in. takie informacje:

Zaczątkiem placówki była powstała w 1947 roku Szkoła Ćwiczeń. Mieściła się ona w budynku przy ul. Ogrodowej. W latach 1947-1950 pełniła ona funkcję warsztatu praktyk pedagogicznych Państwowego Liceum Pedagogicznego. Od 24 maja 1949 r. Szkoła Ćwiczeń rozpoczęła pracę w budynku dawnej szkoły niemieckiej wybudowanej przez członków gminy ewangelickiej w 1895 r. przy ul. Aleje Kościuszki. Od roku 1950 Szkoła Ćwiczeń i Liceum Pedagogiczne rozpoczęły pracę w jednym budynku przy zbiegu ulic Łaskiej 61 i Szkolnej 1 zajmując pomieszczenia od ul. Szkolnej i części ul. Łaskiej. Pierwsze posiedzenie rady pedagogicznej obu szkół odbyło się 11 września 1951 r. W roku 1954 w Szkole Ćwiczeń kształciło się 312 uczniów w 9 oddziałach. Pracowało w niej początkowo 10 pedagogów , wymiennie z nauczycielami Liceum Pedagogicznego. Kierownikiem placówki, od momentu jej powstania, do 1965 r. była Bronisława Gadzinowska. W roku 1964 Szkoła Ćwiczeń otrzymała nazwę: Szkoła Podstawowa nr 10. Tak więc w latach 1964-1968 szkoła używała dwóch tytułów: Szkoła Ćwiczeń i Szkoła Podstawowa nr 10.

Od roku szkolnego 1965/1966 funkcję kierownika szkoły pełnił Stanisław Urbaś. Za jego kadencji nastąpiło przeniesienie placówki do nowego gmachu przy ul.Zielonej 46a. Oficjalne przekazanie budynku do użytku szkolnego nastąpiło 2 października 1966r. Powstało wówczas 15 oddziałów a zajęcia podjęto w trzech ciągach nauczania. W nowej szkole do pracy przystąpiło 18 nauczycieli i 10 pracowników administracji szkolnej. W roku szkolnym 1966/1967 na terenie szkoły powstała pierwsza drużyna zuchowa ZHP , prowadzona przez Krystynę Owczarek. W czerwcu 1968r. ,wraz z likwidacją Państwowego Liceum Pedagogicznego, Szkoła Podstawowa nr 10 przestała pełnić obowiązki Szkoły Ćwiczeń. Od tego momentu rozpoczął się w życiu szkoły nowy etap pracy, jako samodzielnej placówki oświatowo-wychowawczej.

W dniu 15 czerwca 1968r. szkoła obchodziła uroczystość nadania jej imienia Marii Skłodowskiej-Curie. Aktu tego dokonał wicekurator Okręgu Szkolnego w Łodzi Hieronim Kosek. W hallu budynku szkolnego wmurowano z tej okazji tablicę pamiątkową. W roku szkolnym 1968/1969 naukę rozpoczęło 727 uczniów w 23 oddziałach. W szkole pracowało wówczas 19 nauczycieli. Klasy liczyły średnio po 30 uczniów, tylko w klasach od I do III nawet do 36. W latach następnych liczba uczniów w szkole sięgnęła 800. Nauka odbywała się okresami nawet na trzy zmiany. Sytuacja poprawiła się w roku szkolnym 1973/1974, kiedy to 161 dzieci przekazano do nowego obwodu szkolnego szkoły nr 2. W tym też roku w szkole utworzono 2 oddziały przedszkolne, w których przygotowywano do nauki szkolnej dzieci sześcioletnie. W roku 1974 szkoła brała udział w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Obywatelskiej oraz w olimpiadzie matematycznej, gdzie w Wojewódzkich Zawodach Matematycznych uczniowie tej szkoły zajęli 4 i 9 miejsca. W następnych latach praca w szkole przebiegała przy względnie stabilnej liczbie 624-673 uczniów oraz ok. 30 nauczycieli. W roku 1980 z pracy w szkole i z funkcji dyrektora odszedł Stanisław Urbaś. Od roku szkolnego 1980/1981 do końca 1983 funkcję tą sprawował Krzysztof Jania. Po nim przez rok stanowisko dyrektora pełniła Anna Grobelna, długoletnia zastępczyni dotychczasowych dyrektorów szkoły. W roku 1984 kierowanie placówką powierzono Jadwidze Wasilewskiej, która sprawowała je do roku 1992r. W tym też roku odbył się konkurs na stanowisko dyrektora placówki, w wyniku którego kierownictwo nad szkołą objęła Józefa Ryl. Następczynią była Halina Matusiak. Funkcję dyrektora sprawuje teraz Elżbieta Skalska-Makara.

Szkoła Podstawowa nr 10 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zduńskiej Woli wykształciła wielu uczniów odnoszących sukcesy w różnych dziedzinach

Szkoła Podstawowa nr 10 w Zduńskiej Woli. Pamiętacie, jak ta...

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto