Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła Podstawowa nr 13 w Zduńskiej Woli. Pamiętacie, jak tam było? STARE ZDJĘCIA

Włodzimierz Rychliński
Włodzimierz Rychliński
Początki działalności Szkoły Podstawowej nr 13 im. Kolejarzy Polskich w Zduńskiej Woli Karsznicach datuje się na kwiecień 1945 roku. Przez dekady wiedzę zdobyły w niej tysiące mieszkańców
Początki działalności Szkoły Podstawowej nr 13 im. Kolejarzy Polskich w Zduńskiej Woli Karsznicach datuje się na kwiecień 1945 roku. Przez dekady wiedzę zdobyły w niej tysiące mieszkańców fot.arch SP13, wry
Szkoła Podstawowa nr 13 im. Kolejarzy Polskich w Zduńskiej Woli Karsznicach powstała w 1945 roku. Właśnie ta data uznawana jest za oficjalny początek działalności. Przez lata przechodziła liczne zmiany. Jej historia jest niezwykle bogata, podobnie jak archiwum, w którym znaleźć można mnóstwo fotografii i notatek dotyczących dziejów karsznickiej podstawówki.

Szkoła Podstawowa nr 13 w Zduńskiej Woli. Pamiętacie, jak tam było?

Jako oficjalną datę rozpoczęcia działalności Szkoły Podstawowej nr 13 w Zduńskiej Woli Karsznicach podaje się kwiecień 1945 roku. Wtedy w poniemieckich barakach rozpoczęła się nauka. Lokalizacja nie kojarzyła się dobrze mieszkańcom, uczniom, nauczycielom, ale nie było wyjścia. Przez wiele lat trwały starania o to, by szkoła mogła zacząć działać w innym budynku.

Między innymi o tym wspominają szkolne kroniki

Szkoła rozpoczęła swoją działalność 15 kwietnia 1945 roku. Kierownikiem szkoły został Władysław Durski. Pierwszymi nauczycielkami były: Zofia Kołodziejska, Jadwiga Kaczorowa, Pelagia Durska, Franciszka Kramarska, Alfreda Żarnecka, Maria Woźniakowska i Janina Karwecka. Placówkę urządzono w poniemieckim baraku przy ul. Wojska Polskiego. Otworzono siedem oddziałów w klasach od pierwszej do piątej, liczących ogółem 328 uczniów. Od września 1945 roku szkoła otrzymała jeszcze jeden barak, a rok później – trzeci. Baraki były zdewastowane i w fatalnym stanie technicznym, dlatego też w 1952 roku ówczesny Komitet Rodzicielski, na czele którego stał Józef Policiński, pojął starania o budowę nowej szkoły. Rozpoczęto ją w 1958 roku przy ulicy 1-go Maja. Nową szkołę oddano do użytku 6 lutego 1961 roku. Wraz ze szkoła wybudowano również Dom Nauczyciela. Nowy budynek miał 15 sal lekcyjnych, w tym pracownie przedmiotowe: biologiczną, fizyczno-chemiczną, pracownię do prac ręcznych oraz salę gimnastyczną. W 1961 roku do szkoły uczęszczało 636 uczniów i pracowało 13 nauczycieli.

W latach siedemdziesiątych, z inicjatywy ówczesnego dyrektora Kazimierza Derdaka i przy współpracy Zakładu Taboru Kolejowego, a szczególnie dzięki jego Naczelnikowi Marianowi Fijołkowi, poczyniono wiele zmian wewnątrz budynku szkoły. W związku ze wzrastającą liczbą uczniów, część korytarzy szkolnych zaadaptowano na sale lekcyjne.
W 1978 roku szkoła otrzymała imię Aleksandra Zawadzkiego, które zostało zniesione z początkiem lat dziewięćdziesiątych.
Przez wiele lat dzieci uczyły się na dwie zmiany systemem przemiennym. Dlatego też już w latach osiemdziesiątych zrodził się pomysł rozbudowy szkoły.

W 1987 roku dyrektor Ryszard Łęski powołał Społeczny Komitet Rozbudowy Szkoły. Postawił on sobie za cel powiększenie istniejącego dziś budynku szkolnego o segment dla nauczania przedszkolnego i początkowego

.

Niestety, sytuacja ekonomiczna w latach dziewięćdziesiątych spowodowała wstrzymanie wpłat i dalsze działanie zmierzające do rozbudowy szkoły. Pieniądze, które udało się zebrać, przeznaczono na bieżące potrzeby remontowe.

Szkoła Podstawowa nr 13 w Zduńskiej Woli - harcerze i szkolne organizacje

Wśród wielu organizacji szkolnych najpiękniej w pamięci karszniczan zapisali się harcerze. Ich tradycje są przeogromne. Drużyna harcerska, na czele, której stała druhna Irena Trzcińska, istniała jeszcze przed II wojną światową. Po 1945 roku wznowiono jej działalność. Do lat 60-tych harcerze mieli swoją siedzibę w małym budynku koło apteki PKP. Na przełomie lat 60 i 70 szczep przeniósł się do harcówki w Szkole Podstawowej nr 13. Postaci, wokół których kwitło harcerskie życie kulturalne to: dh Józef Hołyst, dh. Marian Marchwicki, druhna Grażyna Wilczyńska – Szeńska, dh Waldemar Karbowiak oraz dh Andrzej Woźniak i B. Chmielewska. W latach osiemdziesiątych istniały chór i trzy harcerskie zespoły wokalne. Dla uczniów, których pasją była turystyka, organizowane były wycieczki oraz rajdy piesze. Przez wiele lat działalnością tą zajmowała się Danuta Kluska. Wraz ze zmianami geopolitycznymi w Europie, nasi uczniowie zaczęli jeździć na wycieczki do Francji, Danii, Włoch, Czech i na Słowację.

Dyrektorzy

  • Władysław Durski
    1945 - 1951
  • Stanisław Piekarczyk
    1951 - 1952
  • Władysław Durski
    1953 - 1969
  • Kazimierz Derdak
    1969 - 1985
  • Ryszard Łęski
    1985 - 1989
  • Krystyna Fortecka
    1989 - 1992
  • Teresa Boczek
    1992 -1993
  • Maria Hape
    1992 - 1993
  • Małgorzata Antczak
    1993 - 2009
  • Grzegorz Wierzchowski
    2009 - 2014
  • Iwona Kamińska
    2014 - 2022
  • Andrzej Suliński
    2022 - obecnie
Początki działalności Szkoły Podstawowej nr 13 im. Kolejarzy Polskich w Zduńskiej Woli Karsznicach datuje się na kwiecień 1945 roku. Przez dekady wiedzę zdobyły w niej tysiące mieszkańców

Szkoła Podstawowa nr 13 w Zduńskiej Woli. Pamiętacie, jak ta...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto