Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła Podstawowa nr 6 w Zduńskiej Woli, uczniowie, nauczyciele na STARYCH ZDJĘCIACH

Włodzimierz Rychliński
Włodzimierz Rychliński
Szkoła Podstawowa nr 6 w Zduńskiej Woli, uczniowie, nauczyciele na STARYCH ZDJĘCIACH
Szkoła Podstawowa nr 6 w Zduńskiej Woli, uczniowie, nauczyciele na STARYCH ZDJĘCIACH fot.arch. SP6, wry
Szkoła Podstawowa nr 6 im. Mikołaja Kopernika w Zduńskiej Woli jest jedną z najstarszych podstawówek w mieście. Wielu uczniów z całego miasta zazdrościło swoim rówieśnikom, że uczą się w SP 6. To dlatego, że szóstka była pierwszą i przez długie lata jedyną szkołą, przy której był basen.

Szkoła Podstawowa nr 6 w Zduńskiej Woli, uczniowie, nauczyciele na STARYCH ZDJĘCIACH

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Mikołaja Kopernika w Zduńskiej Woli powstała we wsi Zduny w 1918 roku. Wówczas była to 4-klasowa placówka mieszcząca się w niewielkim budynku znajdującym się przy obecnej ulicy Złotej 69. Na potrzeby szkoły przystosowano też pomieszczenia w obiekcie przy Złotej 60. Było to w 1925 roku. Ważnych wydarzeń w życiu tej szkoły było wiele. Jednym z tych, które z pewnością przeszły do historii jest oddanie do użytku basenu. To była pierwsza w mieście placówka oświatowa mająca do dyspozycji taki obiekt. Przez lata odbywały się tam Kolonie Zdrowotne czyli wakacyjny wypoczynek na sportowo. Gościł tam nawet Neptun, a uczestnicy zajęć przechodzili specjalny chrzest.

Szkolne kroniki pełne są zdjęć i wspomnień. Znaleźć w nich można m.in. takie opisy:

Już w 1925 roku uczniowie podzieleni byli na siedem klas. Lekcje rozpoczynały się modlitwą i trwały całe 50 minut (aż do września 1931 roku). W 1927 roku uruchomiono namiastkę szkolnej biblioteki, która ze względu na swoje zasoby nazywana była biblioteczką szkolną. Książki podzielone były w niej ze względu na poziom umysłowy „dziatwy” i obowiązywała składka 10gr od osoby na reperację woluminów. Prenumerowane były czasopisma: „Płomyczek”, „Płomyk”, „Ilustracja szkolna”. W roku 1930 zgromadzono w bibliotece 78 książek. W tym samym roku rozpoczął działalność sklepik szkolny, w którym co tydzień dyżury pełniło dwoje dzieci. Wartość towaru w pierwszych dniach po otwarciu wynosiła 18 zł, ale dzięki zapałowi wszystkich zaangażowanych, do końca listopada jego obrót wyniósł 237 zł 97 gr. Żeby dopełnić obrazu szkoły z tamtych lat trzeba wspomnieć, że w czerwcu 1931 roku szkołę ukończyło 15 uczniów: 7 chłopców i 8 dziewczynek. Z okazji zakończenia roku szkolnego tradycyjnie organizowano majówkę w Lesie Paprockim. W okresie II wojny światowej szkoła była zamknięta.

Ponownie rozpoczęła działalność po pięcioletniej przerwie 19 kwietnia 1945 roku, dalej jako Szkoła Powszechna w Zdunach. Warunki pracy i nauki były bardzo ciężkie. Zajęcia organizowano w dwóch budynkach przy ulicy Złotej, tych samych, które służyły dzieciom przed wojną. Zdecydowanie zmniejszyła się ilość klas, lecz wzrosła liczba uczniów w każdej z nich (w niektórych nawet do 50 osób). Najwyższą była klasa III, do której zapisani byli uczniowie w wieku 9-16 lat. Z roku na rok przybywało oddziałów. Życie szkoły powoli wracało do normy. W 1946 roku rozpoczęło działalność SK PCK, w 1947 roku powstała Spółdzielnia Uczniowska i wznowiła działalność biblioteka szkolna (mająca do dyspozycji 117 woluminów). W 1956 roku, szkoła została włączona w granice miasta i nadano jej nazwę: Szkoła Podstawowa nr 6 w Zduńskiej Woli.
 

Trudności lokalowe, ciągle zwiększająca się liczba uczniów skłoniły władze szkoły do wystąpienia z inicjatywą wybudowania odrębnego budynku szkolnego. Powołany został do życia Komitet Budowy Szkoły, którego działania doprowadziły do wybudowania budynku dydaktycznego z prawdziwego zdarzenia, w którym uczymy się do dziś. W 1961 roku szkołę przeniesiono do nowego budynku przy ulicy Złotej 67, który, jak na ironię, nazywany jest teraz „starą szkołą”. Znajdowało się w nim 8 pracowni, sala gimnastyczna i zaplecze gospodarcze. Ponieważ budynek wznoszony był z funduszy społecznych, nie wyposażono go w absolutnie żadne sprzęty. Pokonując codzienne trudności szkoła, jakby na przekór wszystkiemu, rozwijała się w dalszym ciągu. W 1962 roku powstało Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, prowadziło kółko taneczne, agrotechniczne, historyczne. Rozpoczęto budowę boiska sportowego oraz płotu wokół szkoły. Powstają kolejne koła zainteresowań: fotograficzne, matematyczne, biologiczne, plastyczne. Uczniowie mogą korzystać z czytelni, a od roku 1965 także z gabinetu stomatologicznego. W czerwcu 1967 roku po raz pierwszy klasa VIII kończy szkołę w zreformowanym systemie nauczania. Rok 1966 przyniósł uruchomienie basenu kąpielowego, rozpoczął działalność półinternat. I w ten sposób, powoli, z małej wiejskiej szkółki, nasza szkoła stała się piątą placówką w mieście pod względem ilości uczniów.
 
Szczególnie ważną datą w historii Szkoły Podstawowej nr 6 jest 30 maja 1973 roku, kiedy to zostało jej nadane imię Mikołaja Kopernika oraz wręczono sztandar szczepowi harcerskiemu.
Kolejna rozbudowa miała miejsce w roku 1989. Szkoła zyskała wówczas kolejnych 9 klas lekcyjnych w segmencie dobudowanym od strony boiska. Od tego momentu rozpoczął się nowy okres w dziejach SP 6. Stała się ona najliczniejszą szkołą w Zduńskiej Woli.

Szkoła Podstawowa nr 6 w Zduńskiej Woli, uczniowie, nauczyciele na STARYCH ZDJĘCIACH

Szkoła Podstawowa nr 6 w Zduńskiej Woli, uczniowie, nauczyci...

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto