18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szlakiem browarnictwa w Zduńskiej Woli [zdjęcia]

Jolanta Jeziorska
Szlakiem browarnictwa w Zduńskiej Woli przeszli uczestnicy Offbeer festiwalu. W jego ramach 54 osoby przejeżdżają województwo szlakami piwa. W niedzielę zwiedzili Zduńską Wolę.

Szlakiem browarnictwa w Zduńskiej Woli poprowadzili miłosników piwa Gabriela Górska, edukatorka ze zduńskowolskiego muzeum i Piotr Tomczyk, przewodnik z OffBeer. Trasę zaplanowano na zasadzie modnego ostatnio questu. Każdy z uczestników miał do rozwiązania zagadki związane z przemierzaną trasą, a na końcu czekał skarb: oryginalna piwna etykietę sprzed ponad 100 lat.
Quest Szlakiem Browarnictwa w Zduńskiej Woli rozpoczęto w Muzeum Historii Miasta, gdzie czekała wystawa przybliżająca nie tylko historię, ale także zwyczaje związane z produkcją i spożyciem piwa. Później śladem dawnej Jurydyki, czyli ul. Złotnickiego uczestnicy przeszli do Browaru Staropolskiego, oczywiście po drodze zatrzymując się w parku. W browarze, który jest właśnie na etapie zmiany właściciela, przywitał turystów Jacek Olszewski, dyrektor produkcji, który odpowiadał na pytania związane z planami, oraz planowaną i byłą produkcją.
Quest zakończono w muzeum. Jego uczestników bawiły rymowane zagadki. Przypomnijmy, że quest przygotowali w ramach warsztatów w muzeum uczniowie Zespołu Szkół Aktywnści Zawodowej (można o tym przeczytać tutaj: Quest Szlakiem Browarnictwa w Zduńskiej Woli).
- Dzisiaj pojedziemy też do Browaru Koreb w Łasku, do Bednarów pod Łowiczem, do Skierniewic - wyliczał Piotr Tomczyk, przewodnik wycieczki szlakiem browarnictwa.

Co warto wiedzieć o zduńskowolskim browarze? Że został założony w 1892 i był własnością Izraela Tykocinera. Prawdopodobnie w roku 1901 przeszedł w ręce Zenona Anstadta, który rozwinął przedsiębiorstwo i stworzył wokół park na wzór tego, jaki był w podłódzkim Helenowie. Po II wojnie światowej browar przeszedł na własność skarbu państwa i stał się filią Łódzkich Zakładów Piwowarskich. W latach 90-tych ubiegłego wieku odzyskali go potomkowie przedwojennych właścicieli - Blusiewiczów. W 2010 r. w browarze uwarzono najmocniejsze piwo w Polsce, o zawartości alkoholu 21 proc. W roku BS 2012 ogłosił upadłość, a obecnie jest na etapie przejmowania przez nowego właściciela: firmę Dystrybucja Pomorze z siedzibą w Słupsku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto