Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Zduńskiej Woli Karsznicach STARE ZDJĘCIA

Włodzimierz Rychliński
Włodzimierz Rychliński
Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Zduńskiej Woli Karsznicach STARE ZDJĘCIA
Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Zduńskiej Woli Karsznicach STARE ZDJĘCIA arch. redakcji, arch. szkoły
Zespół Szkół im. Kazimierza Kałużewskiego i Juliusza Sylli w Zduńskiej Woli Karsznicach z pewnością nie należy do najstarszych placówek oświatowych w powiecie zduńskowolskim. Jednak jego historia obfituje w szereg ważnych wydarzeń mających wpływ na rozwój wielu pokoleń zduńskowolan. Zarządzenie o utworzeniu szkoły wydane zostało w 1961 roku. Od tego czasu wiele się zmieniło.

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Zduńskiej Woli Karsznicach

27 lipca 1961 roku Zarząd Szkół Ministerstwa Komunikacji przesłał odpis zarządzenia ministra komunikacji nr 214 z 21 lipca 1961 roku o utworzeniu zasadniczych szkół zawodowych. W tym akcie ogłoszona została wiadomość o utworzeniu Zasadniczej Szkoły Zawodowej dla Pracujących w PKP Parowozowni Głównej w Karsznicach. Było to jedno z przełomowych wydarzeń w historii kolejarskiego osiedla Zduńskiej Woli.

W roku szkolnym 1961/1962 powstała pierwsza klasa o profilu ślusarz naprawy taboru kolejowego. Dyrektorem szkoły był Stanisław Śmieja, doświadczony pracownik PKP. Równocześnie pełnił też funkcję kierownika warsztatów szkolnych. Rok szkolny 1964/1965 przyniósł utworzenie klasy w zawodzie elektromonter taboru kolejowego. Warunki nauczania dalekie były od ideału. Zajęcia odbywały się w drewnianych barakach przy ul. Wojska Polskiego. Ta sytuacja trwała do 1983 roku. Wtedy szkoła przeniosła się do nowego budynku przy ulicy Okrzei. Budowa rozpoczęła się 3 lata wcześniej. W realizację tego zdania aktywnie zaangażowali się mieszkańcy Karsznic, uczniowie, nauczyciele. Wiele prac wykonywanych było w ramach czynu społecznego. Niemal każdy dokładał swoją cegiełkę do tego przedsięwzięcia. Ta inwestycja miała ogromne znaczenie dla karsznickiego węzła kolejowego. Każdego roku potrzebnych było ok. 200 nowych wykwalifikowanych pracowników. W starej siedzibie szkoły nie było możliwości przygotowania tak dużej liczby fachowców. Rok szkolny 1983/1984 w nowym budynku rozpoczęło ponad 350 uczniów. Wtedy też rozpoczęto przyjęcia do zaocznego Technikum Kolejowego. Na chętnych czekało ponad 150 miejsc. Rok później ruszyła budowa internatu. Istotnym wydarzeniem było nadanie szkole patronów. Zostali nimi Kazimierza Kałużewski i Juliusz Sylla, karszniccy kolejarze zamordowani przez niemieckie wojska podczas drugiej wojny światowej.

Zespół Szkół w Karsznicach zmienia oblicze

Transformacja ustrojowa w Polsce wymusiła zmiany także w tej szkole. Zespół Szkół w Karsznicach zmienia oblicze, powstają nowe kierunki. Od lat dużym zainteresowaniem cieszą się kierunki technik hotelarstwa, technik żywienia i usług gastronomicznych. Uczniowie odbywają praktyki w kilku europejskich krajach. Wielu chętnych przyciąga Liceum Wojskowe. Szkoła współpracuje z jednostką wojskową w Sieradzu. Do łask wrócił także profil technik transportu kolejowego.

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Zduńskiej Woli Karsznicach STARE ZDJĘCIA

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Zduńskiej Woli Karsz...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto