Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Torebka w roli głównej. Wystawa w bibliotece miejskiej w Zduńskiej Woli ZDJĘCIA

OPRAC.: jj
Torebka w roli głównej. Wystawa w bibliotece miejskiej w Zduńskiej Woli
Torebka w roli głównej. Wystawa w bibliotece miejskiej w Zduńskiej Woli jj
Damskie torebki zdominowały parter Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zduńskiej Woli. Można nie tylko obejrzeć kilkadziesiąt tych kobiecych akcesoriów, ale także poznać ich historię.

Torebki zagościły na dobre wśród obowiązkowych damskich akcesoriów w XIX wieku. Wcześniej były używane okazjonalnie przez majętne damy i mężczyzn.

Historia torebki w w skrócie

Torby pojawiły się już w czasach prehistorycznych, jako worki tworzone z różnego rodzaju materiałów, służące im do gromadzenia pokarmu w trakcie ich koczowniczego trybu życia. W starożytnym Egipcie torba noszona zazwyczaj przy pasku była symbolem wysokiego statusu społecznego. W średniowieczu torby przypominające dzisiejsze listonoszki używane były przez majętnych kupców. Bardzo bogate zdobnictwa miały ukazywać stopień zamożności ich właściciela ( wówczas torby nosili wyłącznie mężczyźni).
Pierwsze poprzedniczki damskich torebek pojawiły się między XV a XVII wiekiem. Pojawiły się wówczas m.in. tzw.
„sweet bags”, czyli malutkie torebeczki umieszczane w specjalnych kieszeniach ukrytych w fałdach sukni, a mające na celu zabijanie nieprzyjemnego zapachu związanego z ówczesnymi standardami higieny wyższych warstw społecznych, pierwsze modele dużych toreb na ramię, potrafiących wytrzymać bardzo duże obciążenie, a stosowanych przez biedotę głównie do przenoszenia narzędzi, bądź produktów rolnych na cykliczne jarmarki oraz tzw. torebki „panieńskie”, które charakteryzowały się bardzo bogatym zdobnictwem i były symbolem statusu cywilnego jej właścicielki. Takie torebeczki (zwłaszcza w XV wieku) były standardowym podarkiem ślubnym – wyszywano na nich wtedy zazwyczaj fragmenty powszechnie znanej historii miłosnej.
W II połowie XVIII wieku, w czasach przełomu okresu Wielkiej Rewolucji Francuskiej zmieniła się moda, a torebki stały sie niemal niezbędne. obszernych spódnic na smukłe i w praktyce zdecydowanie bardziej przyjazne kobietom kreacje, pojawiła się ponownie konieczność posiadania torebki. Wymyślne stroje z okresu ludwikańskiego, w związku ze swoimi gabarytami, posiadały liczne kieszenie, które znikły przy wprowadzeniu nowego modelu damskiego stroju o smukłej linii. Wraz z rozwojem mody, zwiększyła się również liczba akcesoriów damskich, w związku z czym lusterka oraz puderniczki w wersji podręcznej musiały znaleźć sobie nowe miejsce u boku dbających o wygląd dam. Torebkami z tamtego okresu, które można uznać za najbardziej charakterystyczne dla tej epoki są bez wątpienia ridicules, czyli „śmiesznotki” – malutkie torebeczki trzymane zazwyczaj w ręku lub przyczepiane za pomocą paska do nadgarstka.
W XIX wieku wraz z rozwojem rozwojem nowych technologii, dotychczasowe manufaktury przekształcają się stopniowo w fabryki. Przełożyło się to m.in. na zwiększenie dostępności torebek damskich, które stopniowo zaczęły tracić status luksusowego produktu dostępnego wyłącznie dla wyższych sfer. Pojawia się coraz więcej wzorów i modeli toreb. W II połowie XIX wieku na rynku pojawiają się również dwie marki producentów, istniejące do dziś, czyli Louis Vuitton i Maison Hermés.
Wiek XX to już czas , kiedy kobiety nie wyobrażały sobie wyjścia z domu bez torebki. Obecnie na rynku jest niezliczona ilość modeli torebek damskich, a projektanci czołowych światowych marek co roku wyprzedzają się w pomysłach na wypuszczenie coraz bardziej zdumiewających wzorów. Już na chwilę obecną w ogólnej klasyfikacji występuje co najmniej 11 podstawowych kategorii.
Rodzaje torebek.:

  • Wristlet (pl. bransoletka) , czyli malutka alternatywa dla portfela, mogącą pomieścić w sobie jedynie podstawowe rzeczy, używana też jako zastępnik kosmetyczki. Jej nazwa pochodzi od uchwytu, który trzymamy w dłoni, zaplatając jednocześnie jego koniec na nadgarstku.
  • Clutch (pl. kopertówka) , czyli mała torebka bez uchwytu lub paska będąca zamiennikiem portfela i mieszcząca tylko niezbędne drobiazgi (klucze, telefon, szminkę). Znana jest powszechnie pod mianem "torebki wieczorowej".
  • Festival - nieco większa kopertówka, z dołączonym do niej, regulowanym paskiem. Nosi się ją przez ramię w taki sposób, aby torebka wygodnie "osiadła" na przeciwstawnym biodrze.
  • Bowler - ta angielska nazwa torebki pochodzi od kształtu toreb, które powstały po przystosowaniu ich do przenoszenia kul kręgielnianych. Z torebkami tego typu można wychodzić zarówno w dzień powszedni, jak i weekendy, jednak ich kształt sprawia, że zakfalifikować je można bardziej do kategorii sportowych, bądź retro.
  • Doctor - (pl. torba doktorka/kuferek) - posiada klasyczny,elegancki kształt, pociągający zwłaszcza Panie z bardziej konserwatywnym gustem.
  • Tote - (określany również mianem "shopper bag" lub w spolszczonej wersji - "shopperki") - rodzaj torebki został spopularyzowany jako "ekologiczny" i potrafiący unieść niemal wszystko. Jest zazwyczaj wykorzystywany przy codziennym użytku (zwłaszcza jako torba zakupowa).
  • Hobo - posiada bardzo specyficzny, półksiężycowy kształt; jest średniej wielkości i mieści zarówno wszelkie niezbędne przybory, jak i dodatkowe wyposażenie typu notes czy kosmetyki,
  • Bucket - (pl. worek) - "Wiadro" jest torebką w stylu casualowym, nadającą się do specyficznych stylizacji, bądź dnia spędzonego na plaży.
  • Postman bag - (pl. listonoszka, messengerka) - wytrzymała i pakowna, mogąca pomieścić nawet laptop, bądź inne przenośne urządzenia służące do pracy.
  • Duffle (pl. torba weekendowa, torba sportowa) - model torby, która najlepiej nadaje się na siłownię, bądź weekendowy wypad za miasto. Materiały służące do jej szycia wahają się od grubych, płóciennych tkanin, aż po delikatne, cienkie naturalne skóry. Niezależnie od zastosowanego surowca musi ona jednak spełniać dwa główne założenia: być bardzo pakowna oraz solidnie wykonana.

„w roli głównej: TOREBKA”

Wiele z wymienionych wyżej toreb można podziwiać na najnowszej wystawie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zduńskiej Woli. W galerii na parterze książnicy wystawionych zostało kilkadziesiąt torebek z XX i XXI wieku. Wśród nich są eleganckie torebeczki z początków XX w, mufki i kopertówki. Są także duże pojemne torby i walizki.
Wystawę stworzyły pracownice biblioteki, które na jej potrzeby przyniosły torebki swoje i swoich znajomych.

Torebka w roli głównej. Wystawa w bibliotece miejskiej w Zduńskiej Woli

Torebka w roli głównej. Wystawa w bibliotece miejskiej w Zdu...

Wystawę „w roli głównej: TOREBKA” można oglądać do 25 czerwca w godzinach pracy biblioteki.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto