Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Zduńskiej Woli ruszyło zbieranie podpisów pod inicjatywą "TAK dla in vitro"

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
W Zduńskiej Woli ruszyło zbieranie podpisów pod inicjatywą "TAK dla in vitro". Działacze Platformy Obywatelskiej i społecznicy przekonują do poparcia projektu ustawy. Będzie można to zrobić w sobotę, 14 stycznia od godz. 9 do godz. 13 w kilku punktach miasta.

Ruszyła zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o finansowaniu in vitro "TAK dla in vitro". W Zduńskiej Woli akcja prowadzona będzie w sobotę, 14 stycznia przed dużymi marketami. Stolik będzie też w Karsznicach.

Na sobotę została zaplanowana w Zduńskiej Woli szeroko zakrojona akcja zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o finansowaniu in vitro.

- Domagamy się, by powróciło finansowanie przez budżet państwa tej najskuteczniejszej obecnie procedury zapłodnienia pozaustrojowego - twierdzą społecznicy.

Wolontariusze w Zduńskiej Woli będą dyżurować w sobotę, 14 stycznia, w godz. 9-13 pod zduńskowolskimi marketami. Między innymi przed Lidlem, Kauflandem i Biedronkami.

Projekt ustawy zakłada przywrócenie budżetowego finansowania in vitro. Komitet Inicjatywy Ustawodawczej od 18 listopada 2022 prowadzi zbiórkę podpisów pod projektem w całej Polsce. Potrzeba 100 tys. podpisów poparcia. Czas jest do końca stycznia.

Program in vitro finansowany z budżetu państwa został uruchomiony w 2013 roku i działał do 2016 roku. Przeznaczono na niego 247,2 mln zł. Teraz działacze chcą by było to 500 milionów złotych rocznie. Program „Tak dla in vitro” ma polegać na wsparciu niepłodnych par, dla których jedyną nadzieją na upragnione dziecko jest zapłodnienie pozaustrojowe.

Projekt „Tak dla in vitro” zainicjowała Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Ewa Kopacz. Jego założeniem jest przeznaczenie środków na politykę zdrowotną w obszarze leczenia niepłodności, w tym finansowanie procedur medycznych wspomaganej prokreacji, między innymi in vitro.

- Niepłodność to postępująca choroba cywilizacyjna. W przyszłości dotknie jeszcze wiele i wielu z nas. Musimy być na to przygotowani - przede wszystkim z perspektywy równego dostępu do leczenia. Szacuje się, że w na niepłodność choruje około 3 milionów osób - informują twórcy inicjatywy. - Metoda zapłodnienia pozaustrojowego, jest najskuteczniejszą metodą leczenia niepłodności.

Obywatelski projekt ustawy „TAK dla In Vitro” zakłada, że na realizację programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności corocznie zostaną przeznaczone środki z budżetu państwa, będące do dyspozycji Ministra Zdrowia w wysokości nie niższej niż 500 mln zł. Rokrocznie Minister Zdrowia będzie zobowiązany do przedstawienia kompleksowego planu refundacji.

Przewodniczącą Komitetu jest Agnieszka Pomaska, a wiceprzewodniczącą Małgorzata Rozenek-Majdan. W skład komitetu oprócz Ewy Kopacz wchodzą członkowie organizacji społecznych, pacjenckich, eksperckich, lekarskich, blogerzy i osobowości świata mediów a także polityczki, politycy i działacze samorządowi, tacy jak prof. Marian Szamatowicz (który pierwszy w Polsce dokonał zabiegu in-vitro), Marta Górna (Przewodnicząca Stowarzyszenia Nasz Bocian), prof. Rafał Kurzawa (Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii), prof. Ewa Wender-Ożegowska, Karolina Kardas (Dyrektorka Fundacji MRM), wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, europosłowie Bartosz Arłukowicz, Elżbieta Łukacijewska, posłanka Barbara Nowacka, wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek.

W Zduńskiej Woli ruszyło zbieranie podpisów pod inicjatywą "...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zdunskawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto